loader

Kelime anlamı olarak orto 'düzgün ', donti ise “dontos” kelime kökünden türer ve 'diş' anlamına gelir. Dişlerdeki çapraşıklığı, alt ve üst çene dişlerinin birbirleri ile olan hatalı ilişkisini ve yüz iskeleti bozukluklarını düzeltmeyi amaçlayan, diş hekimliğinin bir dalıdır. Ortodonti aynı zamanda bu problemleri tedavi ederek ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Çapraşık dişler estetik olarak kötü görünürler bununla birlikte temizleme güçlüğü sebebiyle diş çürümeleri açısından risk oluşturur ve kapanış bozukluğundan dolayı ileri yaşlarda çene ekleminde problemlere sebep olmaktadır. Ortodonti uzmanı x-rays ve bazı araçlar kullanarak ortodonti tedavisinin sizin için uygun olup olmadığına karar verir.

Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

En uygun yaş aralığı 10 ve 14 arasıdır. Bu dönem çocuğun kafasının ve ağzının gelişmeye devam ettiği ve dişlerinin daha kolay düzleştirilebileceği bir dönemdir ama ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Dişlerden kaynaklanan çapraşıklıklar her yaşta düzeltilebilir. Kliniğimizde 50'li yaşlarda dahi hastalarımız vardır.

Diş Teli Tedavisi ve Tarihçesi

1700 lü yılların sonlarından itibaren diş teli tedavisi uygulanmaya başlamıştır. Diş teli ilk uygulanmaya başladığı yıllarda (1700 lü yılların sonları 1800 lü yılların başları) her dişe çepeçevre saran yüzük gibi halkalar takılıyordu. Bu Halkalan hem ağız hijyenini boyzuyor hemde ağız kokusu yapıyordu. Bununla birlikte Dişlerin arasına girdiği için tedavi sonunda dişlerin arasında 0.25 mm gibi bir boşluk kalıyordu.

Ortodonti Metal Braket Gelişen teknoloji ile birlikte diş tellerini dişe yapıştıran etkili yapıştırıcılar kullanılmaya başlandı. Böylece Halkaların kullanımı terkedilip dişin üzerine 2 mm kare genişliğinde braket adı verilen mettaller direkt olarak yapıştırılmaya başlandı. Böylece hastaların diş tellerine alışması kolaylaştı, ağız hijyeni düzeldi, ve hastalar tarafından daha rahat kullanılmaya başlandı.

Lingual Ortodonti Tüm bu gelişmelere ragmen diş tellerinin metal olması halen bir dez avantajdı ve diş tellerinin görümünden rahatsız olan hastalar diş teli taktıramıyordu. Bu Sorunu çözmek amaçlı lingual ortodonti adı verilen bir system geliştirildi. Bu sistemde diş teller dişlerin yanağa ve dudağa bakan taraflarına değilde dile bakan taraflarına yapıştırılıyordu. Artık diş teller görünmüyor ve hastalar rahatlıkla gülebiliyordu. Ama diş tellerini rahat kullanamıyordu. Çünkü dişlerin iç taraflarına yapıştırılan braketler dilde rahatsız edici yaralanmalara sebep oluyor ve tedavi süresini uzatıyordu. Lingual ortodontide karşılaşılan bu problemler araştırmacıları yeni bir arayışa götürdü.

Ortodonti Şeffaf Braket Dişlerin üzerine yapıştırlan 2mm kare genişliğinde braket adı verilen metallerin görünmeyenleri üretildi. Bu braketlerin üretiminde sert plastic porselen ve safir gibi şeffaf yada diş renginde malzemeler kullanıldı. Şeffaf braketler sayesinde diş telleri artık metallerdeki gibi belli olmuyor ve dikkat çekmiyordu. Bu sistem uzun yıllar kullanıldı. Fakat dişlere sabit olması dezavantajdı.

Ortodonti Şeffaf Plak Dişlerin üzerine takılan belli olmayan istenildiğinde hasta tarafından çıkarılabilen bir sistem arayışı içerisine girildi. Ve şeffaf plak tedavisi gündeme geldi. Günümüzde cleaneligner invisalign sytem gibi ticari isimler ile birçok şeffaf plak üretilmektedir.


Share:


Yorum Bırakın
9 Yorum

...

rüstem cicek · 14 Eki, 2017

emre bey candir: )

64x64

Alpdent Dental Group · 14 Eki, 2017

Teşekkür ederiz, Rüstem Bey haftaya görüşmek üzere randevunuz yaklaştı :)

...

elif · 30 Mar, 2015

Hersey icin tesekkurler alpdent,

...

Berra Türk · 30 Mar, 2015

Ilk muayeneye annem ve babam zorla getirmişti. Şimdi rahatlıkla gidiyorum. Emre abinin taktığı renkli dış telleri çok tarz ve cok güzel duruyor. Çok teşekkür ederim.

...

Alev · 30 Mar, 2015

Emre beyin diş tedavisindeki becerisi çok iyi. Hastalara yaklaşım tarzı da gayet güzel. Diş rahatsızlığı çekiyorsanız iyi ve kaliteli hizmet anlayışına sahip, kurumsal kimliğe sahip Alpdenti öneriyorum.

...

Edenur · 30 Mar, 2015

Gülmemi sevdiren insan teşekkürler İşinde uzman kaliteli doktor:)

...

fehmi · 30 Mar, 2015

Artik cekinmeden sirita biliyorsam sebebi alpdent clinigidir tskler emre bey

...

Can Atkaraca · 29 Mar, 2015

27 yıl boyunca çarpık olan 3 ön dişimi emre bey düzeltti. Ilgili ve emeği için teşekkür ederim.

...

Mehmet Ali · 29 Mar, 2015

Ortodonti tedavisini Alpdent'ten Emre Bey'den kardeşim görüyor. kendisi hem tedaviden hem de Emre Bey'in hastalara yaklaşım tarzından çok memnun. adım adım ne yapacağını anlatıp korkusunu yendiriyormuş. Emre Bey gibi hem güleryüzlü olup hem de işi tam ciddiyetle yapan kaç doktor kaldı ki? Biz gittik memnun kaldık. ve doğal olarak geri bildirmek istedik.

...

sokrates · 5 Şub, 2015

kardeş adamı beğendim 20 lik dişimi çektirdim hiç hissetmedim

55