Görüntü
30 Yaşında Diş Teli Kullanabilir Miyim?
30 Yaşında Diş Teli Kullanabilir Miyim?

Ortodonti tedavisi yani diş teli tedavisi dişlerin çapraşıklık, yamukluk, eğrilik durumlarını düzenlemede kullanılmaktadır. Tedavi süreçleri içerisinde bireyler pek çok soru ile karşı karşıya gelerek süreç değerlendirmelerini yapmaktadırlar. Bu yazımızda en çok sorulan “Diş Teli Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler” konusunu ele almaktayız. Diş teli nedir?, diş teli fiyatları nasıl belirlenmektedir?  Gibi soruların cevapları ile “Diş teli kullanmalı mıyım?” Sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız.

 

Ortodonti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Ortodonti tedavisi çapraşık diş konumlanmalarına çözüm getirmektedir. Süreç içerisinde pek çok birey hangi yaşta olursa olsun gerekli muayeneler sürecinden sonra diş teli kullanabilmektedir. Süreç içerisinde gerekli her duruma uygun tedavi planı yapılmasının ardından tedavi süreçleri başlamaktadır. 

 

Diş Teli Türleri Nelerdir?

Diş teli türleri çeşitlilik göstermektedir. Bireyin beklentilerine ve amacına uygun olacak şekilde tedavi süreçlerinin ilerlemesi adına uygun diş teli türünü seçmesi gerekmektedir. Uygun türler birbirinden farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar ise diş teli fiyatları üzerinde etki sahibi olmaktadır.

Metal, lingual veya şeffaf braketler ile süreçlerinizin ilerleme göstermesine katkı sağlayabilmektesiniz. Metal türler ilk çıkan ve en çok bilinen türlerdendir. Süreç boyunca en çok tercihi alan türler olmasına rağmen zamanla şeffaf türlerin üretimine başlanması ile bi geri plana düşmüştür. Hala tercihi olsa da yetişkin bireylerce tercihi azalmaktadır Şeffaf türler ile diş teli kullanımı daha da artmaktadır. Lingual teller ise estetik anlamında en etkili sonuçları sizlere sunmaktadır. Diş telleri dişlerin arkasında yer aldıklarından ötürü görünmemektedir. Yetişkin bireylerin bu sebeple tercih alanına girse de dilde yaralanmalara neden olabileceğinden ötürü tercihi için düşünmek gerekmektedir.

 

Kimler Diş Teli Kullanmalıdır?

Bireylerin süreç içerisinde ilerlemesi adına diş teli muayenesinin yapılması gerekmektedir. Yaş dönemlerine göre uygulanacak müdahaleler birbirinden farklılık göstermektedir. Bu durum diş teli fiyatları üzerinde de etkili olmaktadır. Diş teli fiyatları bireyin sorunları başta olmak üzere uygulanacak müdahale yöntemleri ve süreç analizlerine göre değişme göstermektedir. Diş teli fiyatları tedavi sürecinde önemli bir noktayı kapsamaktadır. 2021 yılı düzenlemelerine göre de diş teli fiyatları etkileyen etmenlerce şekillenmekte olsa da Alpdent olarak sizlere süreç içerisinde gerekli seçenekleri sunmaktayız.


Share: