Görüntü
Ağız Sağlığı ve Diş Teli
Ağız Sağlığı ve Diş Teli

Ağız ve diş sağlığı bireylerin en çok önemsediği ve üzerinde durduğu önemli noktalardan bir tanesidir. Süreç boyunca önemli olan etmenlerden birisi olmakla beraber ortodonti sürecinin temel taşıdır.

Alpdent olarak sizlere sunduğumuz tüm hizmetlerde gerekli olan noktaları değerlendirerek imkanlarınız çerçevesinde düzenlemekteyiz.

Yazımızda ifade edilen noktaları değerlendirirken diş teli fiyatları, diş teli tedavisi, diş teli fiyatları üzerinde etkili olan etmenler ve diş teli türlerinden olan şeffaf ve metal türleri ele alarak düzenlemeler sağlamaktayız.

 

Diş Teli ile Ağız Sağlığı Mümkün Mü?

Diş teli tedavisinde konumlanma problemlerine katkı sağlamak adına çalışmalar düzenlenmektedir. Bu çalışmaların temelinde bireysel düzenleme yer almaktadır.

Ortodonti sürecinde gerekli adımları incelemekte ve Alpdent olarak sizlere etkili hizmetler sunmaktayız.

Ağız ve diş sağlığında dikkat edilecek noktalardan bir tanesi de temizliktir. Ortodonti sürecinde gerekli adımların yapılması önem taşımaktadır. Etkili bir temizlik süreci gerçekleşmez ise istenen amaca ulaşmada da sorunlar baş gösterebilmektedir. Gerekli adımların planlanarak düzenlemelerin sağlanması önem taşımaktadır.

 

Diş Teli Bireylere Nasıl Katkı Sağlar?

Ağız ve diş sağlığını korumada etkili olan etmenlerden temizlik ortodonti süreci boyunca da ön plana çıkmaktadır. Konumlanma problemlerine çözüm getiren teller ağzın sağlıklı yapısını korumasına da yardımcı olmaktadır. Gerekli adımları kontrol altında tutmak maddi anlamda da katkı sağlamaktadır. Diş teli fiyatları da bu bağlamda şekillenmektedir. Diş teli fiyatları düzenlemelerinde gerekli olan süreçler ile süreç içinde önemli değişme ve gelişmeler sağlanmaktadır.

 

Diş Teli Fiyatları Üzerindeki Değişmeler Nedir?

Diş teli fiyatları 2024 yılında değişimlere uğramaktadır. Her yıl düzenlenen yeni tablolar ve kişilerin getirdiği problem durumlarına uygun müdahale planları çerçevesinde önemli değişme ve gelişmeler meydana gelmektedir. Her bireyin birbirinden farklı bir ağız yapısına sahip olması ve gerekli müdahalelerin de değişmesi nedeni ile diş teli fiyatları da farklılıklar içermektedir. 

 

Diş Telleri ile Temizlik Sağlanabilir Mi?

Ortodonti sürecinde temizlik aşamalarının gerçekleştirilmesi önemli bir yer tutmaktadır. Süreç içerisinde telleri temizlemek için; diş ipleri, gargaralar ve özel malzemeler kullanılarak braket kenarlarındaki birikmiş besin artıklarının temizlenmesi önerilmektedir. Bu durumların atlanması ise olumsuz pek çok durumu doğurabilmektedir. Braket alt kısımları temizlenme sürecinden etkilenmez çünkü braket dişe tam yapışmaktadır. Ancak kenar kısımlarında birikmeler gözlenebilir. Bu kısımlarda birikmeler leke oluşumlarına ve sonunda çürümelere kadar giderek süreci maddi yani diş teli fiyatları anlamında etkilemenin yanında çabaların zorlu durumlar ile ortaya konmasına neden olabilmektedir.

Bu sebeple doktorunuzun önerdiği ve onaylı olan ürünlerden kullanarak düzenli aralıklarda temizleme işleminizi gerçekleştirmeniz önerilmektedir. 

 

Muayene Aralıkları Nasıl Düzenlenmektedir?

Diş teli tedavi sürecinde muayeneler düzenlenerek hastanın gelişim tablosu incelenmektedir. Bu tablonun sunduğu verilere göre gelişim düzeni hakkında bilgi edinmek mümkündür. Muayene sıklığı hastanın içinde bulunduğu durum ve takip aciliyeti durumları bu alanda etkili olmaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.