Görüntü
Ağız ve Diş Sağlığında Tel Süreci
Ağız ve Diş Sağlığında Tel Süreci

Diş ve ağız bakımı bireylerin kendi gelişim süreçleri için oldukça önemli noktaları taşımaktadır. Bireyler gerekli bakım sistemleri içerisinde gerekli durum analizlerini sağlamakta, bakım süreçlerini düzenli bir şekilde sürdürmektedir. Gelişim süreçlerinde ağız bakımının yapılması bireylerin sosyal yaşamları da dahil olmak üzere pek çok alanda etkili olmaktadır. Etkili bir gülümseme için diş sağlığı önemli bir noktayı bizlere göstermektedir.

Diş teli, ağız sağlığının gelişimi için etkili olan etkili tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Diş teli ortodonti tedavisi olarak da bilinir. Alanında uzman ortodontistler tarafından ilerletilen diş teli tedavisinde bireylerin sağlıklı ve estetik gülüşlere sahip olması amaçlanmaktadır. Bireylerin gelişim süreçleri içerisinde sağlıklı ağız yapısını oluşturması büyük öneme sahiptir. 2024 yılında diş teli tedavisi önemli olacak bazı noktaları da içermektedir. Ayrıntılar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

 

Diş Teli Bakımı

Diş teli bakımıda etkili olan en önemli nokta temizliktir. Temizlik ve bakım süreçleri bireylerin dikkatle üzerinde durması gereken bir konudur. Ortodontistiniz gerekli aralıklarla sizi incelemekte ve düzen kurmanıza yardımcı olmaktadır. Ancak gerekli temizlik işlemlerini sizlerin onay alarak ilerletmeniz gerekmektedir. Öncelikle gerekli materyalleri temin etmeniz ve diş temizliğine uygun bir şekilde bakımını yapmanız gerekmektedir. Diş ipleri, gargaralar bu süreçte tercih edilebilir ancak uzmanınızdan aldığınız bilgiler ile ilerleme göstermeniz gerekmektedir.

Diş telinin temizliğine dikkat etmenin yanında beslenme süreçlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Besinlerinizin çok yapışmayan, leke bırakmayan, çok sert olmayan türlerden tüketmeniz gerekmektedir.

 

Diş Teli Fiyatları

Diş teli bakım süreçlerinde önemli olan bir durum da fiyatlar olmaktadır. Diş teli fiyatları pek çok açıdan değerlendirilmektedir. Diş teli fiyatları süreç boyunca değerlendirmelerce şekillenmektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri diş teli türüne göre çeşitlenmektedir. Diş telinin türü; metal, şeffaf, lingual, damon tipli olabilir. Bu türlerin çeşitliliği, bireye uygunluğu değerlendirilir. Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemeleri alanında uzman ortodontistin varlığından, kliniğin yapısından, süreç değerlendirmelerinden, ekonomik koşullardan etkilenebilmektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri ve ücretsiz muayene süreçleri hakkında değerlendirmeleri yapmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.