Görüntü
Alpdent ile Ağız ve Diş Sağlığında Dikkat Edilecekler
Alpdent ile Ağız ve Diş Sağlığında Dikkat Edilecekler

Diş teli muayene süreci tedavi öncesinde öne çıkacak olan önemli bir etmendir. Alpdent olarak kullanıcılarımızın sağlıklı bir ağız yapısına kavuşması için düzenlemeler sağlamaktayız. Alanında uzman kadromuz ile sizlere pek çok bilgilendirme hizmeti sunmaktayız. Bu doğrultuda diş teli nedir? Diş teli tedavisinde dikkat edilecek adımlar nelerdir? gibi soruların cevaplarını aramaktayız. 

Diş tedavisinde bireyler pek çok adımı da beraberinde getirirler. İyi bir ağız sağlığı için temizlik, beslenme ve ortak plan doğrultusunda ilerlemek gerekmektedir.

 

Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş sağlığı bireyin hem biyolojik hem de sosyal gelişiminde önemlidir. Sağlıklı bir gülüş bireyin hem vücut sağlığına etki ederken hem de sosyal çevresinde rahat olmasına yardımcı olmaktadır. Bireylerin 6 ayda bir yapması gereken diş muayenelerinde gerekli bulgu tespiti ile süreç ilerlemektedir.

Muayene bulgularının incelenmesi süreç boyunca büyük öneme sahip olmaktadır. Bulguların analizleri ile gerekli müdahale planlarının yapılması sağlanabilmektedir. Diş tedavisinde öncelikle gerekli çene filmleri çekilerek dişlerde yer etmiş olan sorunların analizlerinin yapılması sağlanmaktadır. Bu sorunların ne boyutta olduğunun değerlendirilmesi ile süreç planlanması sağlanabilir. Ek olarak süreç boyunca sizlere verilen tüm bilgi ve değerlendirmelerin doktorunuz ile birlikte incelenerek düzenlenmesi önemlidir. Diş teli tedavisindeki her adım diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde de etkili olmaktadır. Bu süreçte ele alınacak durumların diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerince değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Diş Teli Türleri ve Ağız Sağlığı

Diş teli tedavisinde diş teli türü önem taşımaktadır. Diş tedavisinde metal, lingual ve şeffaf teller ön planda tutulmaktadır. Metal türler ilk çıkan ve hala günümüzde de tercihi yüksek olan türler arasındadır. Estetik anlamda etkili cevaplar almak adına yapılan çalışmalarda kendini gösteren şeffaf braketler ve lingual tellerin önemi de gün geçtikçe daha da artış göstermektedir. Bu türlerin gelişim göstermesi ve artışları diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine etki etmektedir. Diş teli türü diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri için önemli olan bir etmendir. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine göre oluşum gösteren fiyatlar hakkında bilgi almak, sizlere uygun ödeme koşullarını öğrenebilmek adına Alpdent olarak bizlerle iletişime geçiniz. 


 

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.