Görüntü
İki Çeneye Tel Tedavisi Uygulamak Zorunda Mıyım?
İki Çeneye Tel Tedavisi Uygulamak Zorunda Mıyım?

Diş teli tedavileri bireylere güzel bir gülümseme kazandırmanın yanı sıra sağlıklı bir ağız yapısı kurmayı da amaçlamaktadır. Diş teli taktırmayı düşünen bireyler için kafa karıştıran durumları derlemeye çalıştık:

 

Diş Teli Nedir?

Diş teli çapraşık dişlerin uygun konumda olmalarına destek veren yapılardır. Bu yapılar bireylerin dişlerini kendilerine ait konumlara yönlendiren braketler ile desteklemektedir. Braketler küçük kare yapılardır ve dişleri uygun konumlara yavaş yavaş hareket ettirmektedir. Bu yapıların etkili bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ek sorunlar oluşturabilir, çürümeler yapabilir. Kenar kısımlarının temizlenerek kahverengi yapılandırmaların önüne geçilmesi gerekmektedir. 

 

Kimler Diş Teli Kullanmalıdır?

Dişlerinde çapraşıklık olan bireyler gerekli süreç değerlendirmesinin ardından diş teli tedavisine başvurabilmektedirler. Bu adımda bireyin yaşı ve gelişim dönemi oldukça önemlidir. Örneğin çocukların kemik gelişimi hala gelişme sürecinde olduğundan ötürü plakların kullanımı da işlevsel olabilmektedir. Bu noktada muayene sürecinin etkili bir şekilde kurgulanması gerekmektedir. Çocuk olsa da getirdiği sorunun yapısı incelenerek süreç değerlendirilmektedir.

Yetişkin bireyler sanki diş teli kullanamayacaklarmış gibi düşünebilmektedirler. Günümüzde yetişkinlerin sayısı da artış göstermiştir. Braket türlerinden ve yapılacak olan müdahale türlerindeki gelişmeler yetişkin bireylere de destek sunmaktadır. Alanında uzman doktorlarımız ile sizlerin süreç analizlerinize destek olmaktayız.

 

İki Çeneye Tel Takmak Zor Mu?

Bireyler tel takım aşamasında pek çok kaygı duyabilmektedirler. Bu noktada dikkat edilecek olan adım tedavi sürecinde gerekli durumları analiz etmektedir. Ortodonti tedavisi tek çeneye uygulanabilir mi? diye düşünen bireylerin sayısı da fazladır. Öncelikle muayene sürecinin etkili bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda alt ve üst çenedeki diş çapraşıklık oranları yüksek olabilir. Bu durum da üst çene düzenlense de alt çenede yer alan dişler ile uyum sağlayamamaktadır. Ağzı kapatma sorunları da gözlemleneceğinden ötürü hem alt hem de üst çeneye takımı daha sağlıklı olacaktır. 

Bazı bireylerde ise alışma sürecini aşamalı gerçekleştirmek adına önce üst veya alt çeneye tel takılabilir. Süreç içerisinde durum analizi sağlanabilmektedir.

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları, tedavi süreci ve bireyin getirdiği problem durumlarınca ele alınmaktadır. İstanbul’da yer alan kliniğimizde Alpdent olarak sizlere gerekli diş teli fiyatları 2021 yılı düzenlemelerine uygun ödeme seçenekleri sunmaktayız. Ayrıntılı bilgi için iletişime geçiniz.


Share: