Görüntü
30’lu Yaşlardan Sonra Diş Teli Tedavisi
30’lu Yaşlardan Sonra Diş Teli Tedavisi

Yetişkinler diş teli tedavisinde bazı kaygılar taşıyabilmektedir. Diş tedavilerinde görünüm bireyler için önemli bir noktaya sahip olmaktadır. Acaba yetişkinler için diş teli kullanmak mümkün müdür? 30-40-50 yaşlarındaki bir birey diş teli tedavisine başvurabilir mi? Yetişkinlerde tel tedavisi sağlıklı sonuçlar almaya katkı sağlar mı? soruları bireylerde farklı görüşlerin oluşmasına neden olmaktadır.

 

Diş Teli Tedavisinde Gelişim Evreleri

Diş teli tedavisi kullanımı bireylerce tercih edilmekte ancak doktor onayı ile de devam edilmektedir. Diş teli kullanımında braket seçimi ön plandadır. Braketlerin kullanımı pek çok faktörce şekillenmektedir. Alpdent ile braket türleri sizlerin gelişim ve ilerleme alanlarına destek sunmanız adına ön plana alınmaktadır. Alanında uzman kadromuz ile sorun değerlendirme ve çözüm yollarını sunmak adına sizlere destek vermektedir. 

Çocuk, ergen veya yetişkin döneminde bireylerin tedavi süreçleri sağlıklı bir şekilde yürütülmektedir. Ancak bu dönemlerde farklı müdahale tekniklerinin kullanımı mevcuttur. Özellikle çocukluk dönemlerinde gelişimin hızlı ve etkili olarak ilerlemesi ile diş teli kullanımı sağlandığında daha hızlı sonuçlar elde etmek mümkündür. Bazı durumlarda çocuklarda plak kullanımı ile bazı ağız ve diş sağlığı problemleri giderilmektedir. Ancak ileriki dönemlerde plak kullanımı diş teli kullanımının sonunda sabitlemek amaçlı kullanılabilmektedir. 

Diş teli tedavisinde braket seçiminde yetişkinler daha şeffaf braket kullanımına doğru ilerleme göstermektedir. Şeffaf braket kullanımı ile bireyler daha estetik görünüme vurgu yapabilirler. Şeffaf braketler diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde yüksek kategoride yer alabilmektedir. Alpdent olarak sizlere gerekli tedavi planlaması ve diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri ile ödeme koşullarını da sunmaktayız.

 

Braket Türleri ve Diş Teli Fiyatları

Braket türleri bireylerin hem sağlıklı süreçleri sürdürmelerinde hem de diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde önemlidir. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde klinik seçimi, uzman ortodontistin alanında uzmanlık derecesi ve kullanılan ürün seçimi ön plana alınmaktadır.

Sağlıklı Dişler İçin Öneriler

Sağlıklı bir ağız sağlığı yapısı kurmak adına bakım ve tedavi süreçlerini ilerletmek büyük önem taşımaktadır. Tedavi süreçlerinde sağlıklı ilerleme sağlamak için kullanılan ürün ve tedavi süreçlerine ek olarak beslenme ve temizliğine dikkat etmek gerekmektedir.

Tedavi süreçleri hakkında ayrıntılı bilgilendirme almak için bizlerle iletişime geçiniz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.