Görüntü
Diş teli baş ağrısı yapar mı?
Diş teli baş ağrısı yapar mı?

Diş teli tedavisi bireylerin sıklıkla diş ve ağız sağlığını düzenlemek için kullandıkları bir yöntem olmaktadır. Son dönemlerde insanlar ağız ve diş sağlığını korumak ve desteklemek adına çeşitli yöntemler tercih etmektedirler. Bu yöntemlerden bir tanesi de diş teli tedavisi olmaktadır. Bireylerin ağız ve diş sağlığını korumak için öncelikle muayene adımlarını gerçekleştirmek ve ihtiyaç analizlerini ortaya koymak gerekmektedir. Ele alınan ihtiyaçların incelenmesi ile gerekli düzenlemeler sağlanabilmektedir. Bu şekilde ele alınacak analizler ile sistemsel düzenleme kurulabilmektedir. Bireye özgü diş teli ve ağız sağlığı sistemlerinin kurulması diş teli fiyatları bakımından da farklılıkların olduğunu bizlere göstermektedir. Her bireyin tedavi şekli kendine özgü olmaktadır. Bu yöntemlerin incelenmesi de alanında uzman ortodontistler tarafından sağlanmaktadır. Diş teli tedavi seyriniz diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemeleri ve gerekli ihtiyaçlar ile ele alınmaktadır. 

 

Diş Teli Özellikleri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı tedavisinde bireylerin ele aldığı pek çok durum mevcuttur. Hangi diş telinin seçeceğim? Diş teli fiyatları nasıl hesaplanır? En iyi diş teli türü nedir? gibi sorular ağız ve diş sağlığı için önemli noktaları temsil etmektedir. Her birey kendi sistem ve özelliklerine göre bu soruları çeşitlendirerek ortodontisti ile kendine özgü bir tedavi programı oluşturmaktadır. Ele alınan programda bireyin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Diş teli bakım süreçlerinde bireylerin ele alacağı durumların başında temizlik gelmektedir. Temizliğin etkin bir şekilde yapılması diş ve ağız sağlığı için oldukça önemli bir konu olmaktadır. 

Bazı diş teli metal iken bazıları şeffaf veya dişlerin arkasından konumlanan yapı olan lingual yapıda olabilmektedir. Bireyin istek ve beklentilerine göre besler türleri değişir ve diş teli özellikleri de farklılaşmaktadır. Diş teli fiyatları bu bağlamda değişim içinde olabilmektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılındaki düzenlemeler de diş teli türleri ve ihtiyaç analizleri ile değerlendirilerek hesaplanmaktadır. Diş telinin kişiye katkıları çok önemli bir noktadır. Bireye sağlık ve özgüven getirmektedir. 

 

Diş Teli Sorunları Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığında önemli bir yere sahip olan diş telinin uygun bir biçimde kullanılmaması sorunlara da neden olabilmektedir. Örneğin diş teli tedavisinde etkin bir temizleme olmaması zamanla braket kenarlarında besin birikmelerini oluşturabilmektedir. Bu birikmeler de temizlenmediğinde çürümeleri, kokuları beraberinde getirebilmektedir. Diş teli bakımında düzenli kontrollerin var olması önemlidir. Aksi halde sağlığınız olumsuz etkilenebilir. Çoğu birey tellerin varlığından kaygılanabilir. Örneğin tellerle yemek yiyemeyeceğinden veya baş ağrılarının, yüz ağrılarının olabileceğinden korkmaktadır. Bu durumda dikkat edilecek en önemli nokta ilk zamanlar diş teli tedavisinde bazı zorlanmaların alışma döneminde olduğunu görebilmek ve sonradan kendi düzeninize döneceğinizi gözlemlenebilmek olmaktadır.   

 
 

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.