Görüntü
Diş Teli Fiyatları 2021 Düzenlemeleri Nasıl Yapılır?
Diş Teli Fiyatları 2021 Düzenlemeleri Nasıl Yapılır?

Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemeleri süreçte en çok ön planda tutulan ve sürece başlamada ön plana çıkarılan etmendir. Bu yazımızda diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmelerini ele alırken diş teli nedir? Şeffaf diş teli nedir? Diş teli nasıl takılır? Gibi sorulara da yer vereceğiz.

Diş Teli Nedir?

Diş teli, ortodonti tedavisinde tercih edilen ve konumlanma problemlerine yardımcı olan malzemedir. Bu ürünlerin süreç içinde bireysel etmenlere göre kullanım şekli değişim göstermektedir.

Bireysel etmenlerce şekillenen süreçte bireyin tanınması ve isteklerinin analizinin yapılması önemlidir.

Tedavi Öncesi Adımlar Nelerdir?

Tedaviye alınacak birey için öncelikle bazı adımların gerçekleştirilerek süreçte planlamaların yapılması önemli bir hususdur. Öncelikle;

Doktorla ilişki kurulması önemlidir. Süreç içerisinde aynı rotada ilerleme gösterecek olan hastamız için alpdent olarak alanında uzman kadromuz ile yanınızdayız.

Gerekli incelemelerin sağlanması önemlidir. Bu süreçte hastamızın varsa ek hastalıkları süreçte ön planda olmaktadır.

Ağız bakımının incelenmesi şarttır. Hastamızın ağız yapısında bazı sorunların olması muhtemel olabilmektedir. Bu sorunlar yaralar, diş taşları, çürümeler, iltihap-apseler gibi sorunlar olabilmektedir. Bu sorunların tedavisinin yapılmaması durumunda hastamızın süreci karmaşıklaşabilmektedir.

Tedavi adımlarının açıklanması süreç açısından önemlidir.

Diş Teli Tedavisi Gerekli Midir?

Tedavi süreci bireysel aşamalandırılmaktadır. Bu süreçte bireyin doktorla olan etkileşimi ön plandadır. Tedavi süreci bireysel başvurular veya doktorla olan etkileşimler ile ortaya konulabilmektedir. Kişiler estetik görünümüne katkı sağlamak adına sürece başvurabildiği gibi doktor tavsiyesi ile de dahl olmaktadır.

Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Braketler süreçte en çok karşımızda çıkan ürünlerdir. Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerinde braket türleri etkili olmaktadır. Braketler; metal, lingual ve seramik türde olabilmektedir.

Ben Hangi Braketi Tercih Etmeliyim?

Braket tercihi bireysel çerçevede ele alınmaktadır. Kullandığınız braket türü diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerince şekillenmektedir. Metal, seramik veya lingual braketler kullanabilmektesiniz.

Metal türler en eski türlerdendir. Görünüm anlamında tatminliğini yitirdiğinde seramik ve lingual türleri tercih alanına girmiştir.

Bilinmesi gerekli olan en önemli detay; türlerin bakımının yapılmaması durumunda sürecin aksama göstereceğidir. Aksamalar süreçte ek müdahaleleri ortaya koymakta ve bu doğrultuda da diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine etki edeceğidir.

Tedavi Sürecinde Dikkat Edilecek Noktalar Nedir?

Süreçte en önemli adım bakımdır. Ağız bakımınıza dikkat etmeli ve özel ürünler ile temizliğin sağlanması gerekmektedir. Aksi durumda istenen amaca erişmemektedir. Braket kenarlarında mikrop birikebilmekte ve bu mikroplar temizlenmez ise zamanla birikme devam ederek çürümlere de neden olmaktadır.

Bazı ürünlerin tüketimine de dikkat etmek gerekmektedir. Kabuklu besinlerin, yapışkanlı ve leke bırakan besinlerin tüketimine dikkat etmek gerekmektedir. Bu adımlar yapılarımızı korumak için önemlidir.

Diş Teli Fiyatları 2024 yılı Düzenlemelerinde Etkili Olan Etmenler Nedir?

Bu süreçte ürünlerin teminatı ve ithal durumu önem taşımaktadır. Bazı ürünlerin hemen erişilememesi durumu süreci etkileyerek diş teli fiyatları 2024 yılı çözümlemelerine etki etmektedir.

Hastamızın varolan diğer sorunları, bu sorunların getireceği ek müdahaleler, süreçte kullanılan gerekli ise ilaçlar sürecimize etki etmektedir.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.