Görüntü
Diş teli fiyatları ne aralıktadır ve neye göre belirlenir?
Ortodonti fiyatları

https://www.youtube.com/embed/8zowPFlhmyc

Diş teli tedavisi dişlerin üzerine braket adını verdiğimiz metal, porselen, safir yada sert plastikten üretilen cisimlerin özel kimyasallarla  yapıştırılmasıyla dişlerdeki çarpıkların uzun bir süreç içerisinde düzeltildiği tedavidir. Diş teli fiyatları 1000-6000 tl arasında uygulanır. Diş teli fiyatları, gördüğünüz gibi oldukça değişken olup birçok faktörden etkilenmektedir. Bu yazımızda sizinle diş teli fiyatlarını etkileyen faktörleri açıklayacağız;
 
-Kullanılan malzemenin cinsi
  Dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerin üretildiği malzeme diş teli fiyatlarını etkileyen bir faktördür. Örneğin metal braketler ucuzken estetik braketler adı verilen seramik braketler daha pahalıdır. Çift çene tel tedavisinde estetik braketlerin fiyat farkı 500 tl- 500 $ arasında klinikten kliniğe değişmektedir.
-Kullanılan malzemenin kalitesi
  Diş teli tedavisinde kullanılan malzemelerin her sektörde olduğu gibi çin malları da vardır ve çin mallarında malzeme maliyeti % 80 oranlarında daha azdır. Genellikle düşük fiyatlara diş teli tedavisi hizmeti veren kliniklerin tercih etmek zorunda kaldıkları malzemelerdir.
-Toplam tedavi süresi
  Diş teli tedavisinin 6 ay sürdüğü vakalarla 2,5 yıl sürdüğü vakaların diş teli fiyatlarının aynı olmaması normaldir.
-Dişlerdeki çarpıklığın miktarı
  Dişlerdeki çarpıklığın miktarı toplam tedavi süresini belirleyen faktördür ve diş teli fiyatlarını etkiler.
-Diş teli tedavisinin tanımı
  Diş teli tedavisi dişlerdeki çarpıklıkların düzeltildiği aktif kısım ve düzeltilen dişlerlerin yeni konumlarının korunduğu pasif kısım olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Aktif kısım yukarıda bahsettiğimiz gibi dişlerin üzerine braketlerin yapıştırılmasıyla dişlerdeki yamuklukların düzeltildiği kısımdır. Pasif kısım ise diş telleri ve braketler çıkarıldıktan sonra başlar. Dişlerin iç tarafına dışarıdan görünmeyen ince tel yapıştırılmasıyla ve üzerine de takılıp çıkarılabilen şeffaf plakların takılmasıyla uygulanır. Bu tedaviye "Pekiştirme tedavisi" denir. Pekiştirme tedavisi, düzeltilen dişlerin bozulmaması açısından en az aktif tedavi kadar önemlidirve vakanın durumuna göre1-3 yıl sürer. Fiyat teklifi aldığınız tedavi pasif tedaviyi de içeriyor olması gerekir. Pekiştirme tedavisi ile ilgili detayları diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: DIS TELI FIYATLARI ORTODONTI FIYATLARI DIS TELI TEDAVISI ORTODONTI TEDAVISI diş teli fiyatları 2018