Görüntü
Diş Teli Fiyatlarını etkileyen faktörler
dişteli faktörler

  Diş teli fiyatları kullanılan malzemelere,uygulanan tedavi planına ve dişlerdeki çapraşıklığın miktarına,malzeme kalitesine, tedavi süresine göre değişmektedir.

1) Kullanılan malzemenin kalitesi

Her söktörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de piyasada çin malı diş telleri bulunmaktadır. Bazı kliniklerde tedavi maliyetlerini düşürmek amacıyla bu malzemeler tercih edilmektedir. Çin malı malzemelerin kalite problemi tedavi başarısını net bir şekilde etkilemektedir. Diş teli tedavisini daha ucuz fiyata yapabilmek amacıyla bu malzemelerin kullanılması doğru değildir.

2) Kullanılan malzemenin cinsi 

Kullanılan malzeme metal ise diş teli fiyatları daha uygunken porselen diş teli kullanılırsa daha maliyetli olacaktır. Çünkü porselen diş teli metale göre daha pahalıdır.

3) Toplam tedavi süresi

  Diş teli tedavinin süresi dişlerdeki konum bozukluğunun durumuna göre değişmektedir. Dişlerdeki çapraşıklığın az olduğu vakalar 8-10 ay kadar kısa sürebilirken, çapraşıklığın çok olduğu vakalar 2-3 yıla kadar uzayabilmektedir. Dolayısı ile uzun süren tedavilerde hem emek hemde kullanılan diş teli malzemesi fazla olduğu için tedavi maliyetide fazladır.

4) Tedavi Planı

  Diş teli tedavisinde çekimli tedavi diye bir kavram vardır. Çapraşıklığın çok fazla olduğu durumlarda yer kazanmak için diş çekimi yöntemi tercih edilir. Çapraşık dişler diş çekiminden sonra ortaya çıkan boşluklara doğru yayılarak düzeltilir. Yalnız bazı vakalar vardır ki tam sınırdadır. Yani diş çekimi yapılarak tedavi edilirsede çekim yapılmadan tedavi edilsede güzel sonuçlar verir. Aralarındaki fark çekimsiz yapıldığında uygulanacak tedavi protokolündeki farklılıktır. bu sebeple böyle bir sınır vakada çekimsiz tedavinin diş teli fiyatları çekimli tedaviden daha pahalıdır.

 Çekimli diş teli tedavisi sağlam dişlerin çekilmesi sebebiyle aileler tarafından soğuk karşılanmaktadır. Yalnız bazı vakalarda çekim kaçınılmazdır ve Çekimle ortaya çıkan boşluklar tamamen kapatılır ve hasta bu sonraki hayatında hiçbir şekilde diş eksikliği hissetmez. Böyle vakalarda diş çekimi gerçekten etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Bu sebeple eğer diş teli tedavisi için diş çekimi gerekiyorsa doktorunuza güvenmenizi tavsiye ederiz.  


Share: