Görüntü
Diş Teli ile Yaşamak
Diş Teli ile Yaşamak

Diş teli tedavisinde bireylerin oryantasyon sürecine dikkat etmek gerekir. Günümüzün en çok tercih edilen diş konumlarını düzenleme yöntemi olmasına rağmen bireylerin bu süreç hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olması gerekmektedir. 

Diş teli muayene süreci bireylerin tedavi aşamalarını değerlendirmek için önemli bir adımdır. Diş teli tedavilerinde braket adı verilen yapıların konumlandırılması için kolay yöntemler tercih edilir. Bu yöntemlerin değerlendirilerek bireylere ifade edilmesi gerekmektedir.

 

Diş Teli Tedavisinde Braketler

Her yaşta diş teli kullanımı mevcuttur. Ancak her yaşın getirdiği bir plan süreci de mevcuttur. Bireyin içinde bulunduğu yaş dönemi ve getirdiği problem boyutu ele alınarak süreç analizleri sağlanmalıdır. Bu şekilde gerekli müdahala adımları tespit edilebilir ve süreç istenen şekilde ilerleme sağlayabilir.

 

Braketlere Nasıl Alışırım?

Diş teli kullananlar için, uygun ağız hijyeni sağlamak ve belirli yiyecek türlerinden kaçınmak önem arz eder. Braket kullanımında bireylerin sürecini daha kolay ve hızlı bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olmak için bu iki duruma dikkat edilmelidir. Özellikle diş temizliğine dikkat etmek büyük önem taşımaktadır.

 

Yetersiz fırçalama diş minesine zarar verebilir, bu nedenle günde en az üç kez fırçalamak çok önemlidir.Bu fırçalamaları da doktorunuzun sizin için önerdiği diş fırçalama aparatları yardımı ile sağlamalısınız. Çoğu ortodontist, öğle yemeğinden sonra işte veya okuldayken dişlerinizi fırçalayabilmeniz için yanınızda diş fırçası taşımanızı önermektedir.

 

Daha iyi ağız hijyeni için diş ark tellerinin altını temizlemek için interdental fırçalar ve bir su silindiri kullanılmalıdır. Altta yatan mine ve diş yapısını korumak için florürlü ağız gargaraları da önerilir. Bu önerilerin hepsi doktorunuz tarafından size tavsiye edildiği takdirde kullanılmalıdır. Ortodontistler ayrıca, diş tellerinin altına sıkışabilecekleri ve muhtemelen kopmaya neden olabilecekleri için yapışkan yiyeceklerden kaçınan diyetler önermektedir. Sert gıdalardan ve şekerli yapışkan olan yapılardan da kaçınılmalıdır; braketler ile mine arasındaki bağı veya muhtemelen braketlerin kendilerini kırabilirler. Bu tür durumlar diş sağlığını tehlikeye atabilir ve tekrar aynı işlemlerin sağlanması gerekmektedir. Ek maliyet ve zaman gerektirdiğinden bu durumlardan kaçınılmalıdır.

 

Braketlerin zarar görmemesi için elma gibi sert yiyeceklerin ısırılarak değil parçalara ayrılarak yenilmesi gerekilmektedir. Ağız hijyenini çok daha zor hale getirdikleri ve diş minesine zarar verebileceği için şeker ve asit içeriği yüksek yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.


Share: