Görüntü
Diş Teli Kullanımı Zor Mu?
Diş Teli Kullanımı Zor Mu?

Diş teli tedavilerinde süreç akışını belirlemek oldukça önem taşımaktadır. Her süreç boyunca dikkat edilecek pek çok durum mevcuttur. Bu durumların değerlendirilmesi ve gerekli sistemsel ilerlemelerin sağlanması oldukça önemlidir. Sizler de diş teli hakkında bilgi edinmek, diş teli fiyatları hakkında değerlendirmelere ulaşabilmek için bizlerle iletişime geçiniz.

Diş teli fiyatları konusu diş teli tedavisine başlamada önem taşımaktadır. Her birey diş teli nedir ve diş teli fiyatları nasıl belirlenir gibi soruları düşünmekte, sürecine bu bağlamda devam edebilmektedir. Diş teli tedavilerinde yeni gelişmeler de diş teli fiyatları konusuna etki etmektedir. Diş teli fiyatları çeşitli bağlamlarda değerlendirilerek sunulmaktadır. Diş hekiminin alan uzmanlığı başta olmak üzere pek çok durum diş teli fiyatları üzerinde etki etmektedir.

Diş Teli Kullanımında Adımlar

Diş teli kullanımında ilk adım muayene olmalıdır. Muayene adımının doğru bir şekilde kurulması ve özenli olması ile süreç boyunca dikkat edilecek olan adımlar belirlenmektedir. Muayene bulgularına göre braket seçimi sağlanarak işlemlerin ilerletilmesi gerekmektedir. 

Muayene bulgularının değerlendirilmesi sonucunda ele alınan braketler ile sağlıklı bir ağız yapısı kurabilmeniz mümkündür. Bu yapının devamının sağlanması ile gerekli müdahale adımları da değerlendirilmektedir. Diş teli tedavilerinde braket seçimi önemli bir konudur, değerlendirme sağlanması gerekilmektedir.

 

Diş Teli Tedavisinde Braket Seçimi

Diş teli tedavisinde braket seçiminin sağlanması önem taşımaktadır. Braketler metal, şeffaf veya lingual türde olabilmektedir. Bu türler dişlerin istenen düzeyde ilerleme sağlanması için gerekilmektedir. Tür seçimine ek olarak gerekli bakım işlemlerinin sağlanması ile tedavi ilerlemesi sağlanmalıdır. 

 

Metal Mi Şeffaf Mı Diş Teli Kullanılmalı?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye farklılık içermektedir. Diş teli tedavilerinde gerekli adımların sağlanması ile sizler de gerekli bakım adımlarını sürdürmekle yükümlü olmaktasınız. Metal braketler ilk çıktığı günden itibaren kullanımını sürdüren türler arasındadır. Bu türlerin görünümlerini tolere etmek adına şeffaf teller geliştirilmiştir. Şeffaf diş teli ile daha az görünüme sebebiyet veren tel türü gelişim göstermiştir. Özellikle yetişkinler diş teli seçiminde şeffaf diş telini değerlendirmekte, sürecini bu şekilde ilerletmek isteyebilmektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.