Görüntü
Diş Teli Nasıl Takılabilir?
Diş Teli Nasıl Takılabilir?

Diş teli tedavisinde kullanılan pek çok braket türü bulunmaktadır. Braketler bireylerin tedavi süreçlerinde çok önem taşımaktadır. Diş temizliğinin önemi tedavi süreçlerinde büyük önem taşımaktadır. 

Alanında uzman kadromuz Alpdent olarak sizlere gerekli bilgi akışını sunmaktayız. Ortodonti tedavisinde sorular büyük önem taşımaktadır. Bu soruların etkili bir şekilde cevaplanması ile bireyler içten bir şekilde süreçlerini tamamlayabilmektedir. En çok sorulan sorular diş teli nedir? Diş teli nasıl takılır? Diş teli takımında dikkat edilecek noktalar nelerdir? Diş teli fiyatları nasıl belirlenir? soruları olmaktadır.

 

Diş Teli Nedir? Neden Kullanılır?

Diş teli tedavisi kendilerine ait diş konumlarına dişleri hareket ettirmek için kullanılmaktadır. Alanında uzman kadromuz ile sizlere gerekli süreç analizlerini kurmaya çalışmaktayız. Bireylerin öncelikle muayene süreçlerinin ele alınması, ardından muayene bulgularına göre gerekli müdahale adımlarının seçilmesi gerekilmektedir. Braket adı verilen küçük kare yapılar ile dişler istenen noktalara doğru adım adım ilerleme göstermektedir. Bu kare yapıların türleri mevcuttur ve bireyler için uygun olan seçilmektedir.

 

Diş teli tedavisinde pek çok adım iç içedir. Öncelikle doktor ve hastanın etkileşimi ve beraber ilerlemesi gerekilmektedir. Birkaç yıl sürecek bu sürecin karşılıklı destek ile ilerlemesi gerekmektedir. 

 

Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli takılırken işlem sırasında dişlerin görünür ve kuru kalması için yanak retraktörü kullanılır. Braketlerin düzgün bir şekilde yapışmasını sağlamak için önce dişler parlatılır, ardından hava ile kurutulur. Daha sonra tek tek braketler yapıştırılarak işlem sağlanır. Dişler kurutulur ve yapıştırma sürecini iyileştirmek için dişlerin üzerine yapışkan bir astar yerleştirilir.

 

Braketlerin arka kısmına özel yapıştırıcılar yerleştirilir ve daha sonra dişler üzerinde önceden belirlenmiş konumlara uygulama sağlanıe. Braketler yerleştirildikten sonra fazla kalan ürün çıkarılır ve braketler yüksek yoğunluklu bir ışıkla yerine daha sıkı konumlandırılır. Ekartör çıkarılır ve ardından dental ark telleri yerine yerleştirilir.

 

Diş Teli Takım Süresi Ne Kadardır?

Braketleri yapıştırma ve ark tellerini yerleştirme sürecinin tamamı 10 ila 20 dakika arasında sürebilir. Sürenin uzunluğu genellikle kişinin özel durumunu tedavi etmek için bileşenleri doğru şekilde konumlandırmak için geçen süreye göre belirlenir.

 

Diş telleri ilk yerleştirilip daha sonra ayarlandığında, randevunuzdan yaklaşık dört ila altı saat sonra tipik olarak ağrıya dönüşen bir miktar gerginlik hissetmeyi bekleyebilirsiniz. Bu ağrı, dişleri yerine sıkıştıran ark tellerinin doğrudan bir sonucudur. Zaman içerisinde azalmayı gözlemleyebileceksiniz.


Share: