Görüntü
Diş Teli Sonrası Diş Beyazlatma
Diş Teli Sonrası Diş Beyazlatma

Diş teli kullanımı günümüzde daha da artmakta olan konulardan bir tanesidir. Bu nedenle de diş teli hakkında bilgilendirmelere sahip olmak isterler. Bu durumda diş teli nasıl takılır, diş teli fiyatları 2024 nasıl düzenlenir, dişler ne zaman beyazlatılır gibi soruların bilinmesi gerekmektedir.

Diş Teli Kullanımı

Diş teli kullanımı hem birey hem de doktorun süreci etkin yönetmesi ile mümkündür. Bireyler gerekli bilgilendirme aşamaları ile aşamalı olarak sürecini ilerletmektedirler. 

Diş teli braketlerin takımı ile ilerlemektedir. Braket seçimi bu noktada önemli bir noktada yer alır. Braket denilen küçük yapılar ile bireyler sağlıklı bir ağız yapısına kavuşabilmektedir. 

Metal Diş Teli Nedir?

Metal diş teli metal brakerlerin kullanımı ile ağız sağlığının korunması anlamına gelmektedir. İlk üretilen metal braketler günümüzde hala tercih oranlarını korumaktadır. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde daha uygundur.

Şeffaf Diş Teli Nedir?

Günümüzde yetişkinlerce daha tercihi yüksek olan şeffaf diş teli ile sağlıklı gülüşlere sahip olmanız mümkündür. Şeffaf diş teli ile bireyler estetik anlamda pek çok avantaja sahip olacakladır. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine göre maliyeti metal diş teline göre daha yüksektir.

Lingual Diş Teli Nedir?

Lingual teller yeni gündeme gelen ve tercihi de yüksek olan türlerdendir. Lingual teller estetik anlamda en önemli sonucu bizlere sunarlar. Bireyler bu teller ile dişlerin arkasında yerleşmiş olan braketlere dikkat etmemektedir. İlk iletişimde gözlenmemektedir. Süreç içerisinde gerekli durum analizleri ile tercihi yapılabilmektedir. Diş teli fiyatları 2024 değerlendirmesinde en yüksek fiyata da sahip olmaktadır. 

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş teli takılmasının ardından yapılan tüm işlemlerin sonucunda dilenirse diş beyazlatma da sağlanabilmektedir. Amaç tel kullanımının ardından genel temizliğin sağlanması, braketlerin yapılarının kenar kısımlarındaki artıkların da ortadan kaldırılmasıdır. 

Herhangi bir acı ağrı oluşumu olmaksızın temizliğin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu aşamada kalıntılar temizlenir, renk düzenini sağlayacak maddeler kullanılır. Düzenli yapılması önerilen diş temizliğine de vurgu yapmak gerekmektedir.

Diş Beyazlatma Gerekli Midir?

Diş beyazlatma işlemi bireysel faktörlerce ortaya konulmaktadır. 

- Estetik görünüm kazandırır.

- Diş yapılarını güçlendirir.

- Kalıntıları ortadan kaldırarak etkili temizlik sağlamaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.