Görüntü
Diş Teli Sürecinde Gerekli Olan Adımlar
dişteli süreci

Diş Teli Tedavi Sürecinde Gerekli Adımlar

Yazımızda tedavi sürecine başvuracak olan bireylerin aklına takılabilecek temel sorulardan başlamamız, bilgilendirme çalışmalarının yapılmasında faydalı olacaktır; diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerindeki etmenlere, diş teli nasıl takılır sorusuna, şeffaf diş teli (görünmez diş teli) çeşidine, diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerine değinerek tek tek ifade edelim;

Diş teli tedavi yöntemi; pek çok farklı etmenlerle pek çok kişiye özel hazırlanmaktadır. Her kişi muayene sürecini tamamladıktan sonra ortaya çıkabilecek olan sorunlar tespit edilip çözümlendikten sonra bu yöntemi tercih ederek sürece başlayabilirler. Dişler sabit bir yapıda bulunmamaktadır. Konumlarında hareket halinde olabilirler. Bu sebeplerden ötürü hayat boyu değişimler gerçekleşmeden hareket durumu devam etmektedir. Ortodonti sürecinde bireyin yaşının gerektirdiği durumlar önem arz etmektedir. Ona uygun tedavi yöntemleri geliştirilip uygulanmaktadır. Tedavi sürecinin çok fazla zaman alacağını düşünen bireyler tedavi sürecinde kaygı durumları ile karşı karşıya kalabilirler. Ancak aşamalar bireyden bireye değişmeler içermektedir. Tedavi adımları ile olarak muayene ile ilerletilmektedir. Gerekli olacak olan etmenlerin neler olduğu açıklanır. Eğer bulunuyorsa çürükler tespit edilmelir. Gerekli müdahaleler sağlanır. Gerekli bilgileri de kişiye (şeffaf diş teli görünmez diş teli nedir diş teli nasıl takılır vs) vermek, onları açıklamak sürecin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olacak olan etmenlerdendir. Deneyimli uzman doktorlarımız muayene adımlarında diş çekiminin gerekli olması gerektiğini belirtiyor ise bu durumun uygulanabilmesi gerekecektir. Ortodonti süreci alanında uzman bireylerce de ilerletilmektedir. Alanında uzman ortodonti alanında kendini geliştirerek deneyim kazanmış olan uzmanların yardımı ile süreç devam edecektir. Çoğu birey canının çok acıyacağını bu sebeplerden ötürü de tedaviye başlamak istemediklerini ifade etmektedir. Bu sebeplerden ötürü bu duruma açıklık getirmek gereklidir. Gerekli müdahale yöntemleri kullanmak süreci daha aşamalı hale getirmek adına gereklidir. Gerekli ek apartalar ile ağız içi hareket alanının kolaşlaştırılması sağlanmalıdır. Diş teli sürecinde konuşmada hafif aksamalar gözlenebilir. Ağız içindeki yeni yapıya alışıldığında problem durumları kısa sürede çözümlenmektedir. İlk zamanlarda dişlerin yapısını korumak adına kabuklu ve sert besin tüketimlerine dikkat etmek yapıların korunması ve aşınmaması adına gerekli olmaktadır. Alışma sürecini tamamladığımızda tercih ettiğiniz her besini rahatlıkla tüketmek mümkün olmaktadır. Sadece temizleme adımlarında güçlük göstermesi muhtemel olacak olan yapışkanlı ve lekeli besinleri tüketirken dikkatli olmanız gereklidir. Bu tür besinler sadece bu süreç için kullanımı sınırlandırılmış besinler olarak ifade edilmemeli, azaltılarak yaşamın her anında dikkat edilmesi gerekli olan ağız ve diş sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken besin grubu olmaktadır. Diğer bir deyişle ele almak gerekirse dişlerde teller mevcut iken temizlenmesi esas olmaktadır. Çünkü nihai hedefiniz ağız sağlığını korumak ve sağlamlaştırmaktır. Bu neden ile temizlenme sürecini tamamlamak ve diş yapılarını korumak gerekmektedir.

Tellerin diş yapılarında çürüklere sebebiyet vereceğini düşünen bireyler de sürece uzak kalarak girişkenlikten kaçınmaktadır. Bu durumu şu şekilde ifade etmek de mümkün olmaktadır. Öncelik olarak temizlik sürecine gerekli olan özeni ve değeri vererek başlamak gerekir. Tel kenarlarının özenli bir şekilde temizlenip hijyen ortamının kurulması sağlanmalıdır. Kenar kısımlarının temizlenememesi durumunda koyu lekelerin ortaya çıkmasına ve çürümelere zemin hazırlaması durumuna dikkat etmek gerekmektedir. Bu nedenden ötürü iyice temizlenmelidir. Teller çürük oluşumlarını arttırmaz veya bu duruma neden olmazlar. Temizliğin etkili olamaması çürük oluşumlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu iki duruma dikkat etmek önemlidir.

Diş teli tedavisi adımlarının etkili bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Çocukların tedavi sürecine ne zaman başlanması gerektiği sorusuna etkili yanıtlar vermek gerekmektedir. Bu adımda önemli olan durum çocukların bu düzeni benimsemesini sağlamak ve gerekli adımları yerine getirmesi adına teşvik edebilmektir. Diş doktoru ile çocukların tanışması ve güven ortamını kurması ile  muayene sürecine alıştırılmalı ve rutin haline getirilmelidir. Çocukların takıp çıkarabileceği özellikteki telleri kullanmaları onların rahatlığı için daha uygun olmalıdır. Daha kolay ve temizlik açısından da daha işlevsel olarak ifade edilmektedir. Çeşitli renklerde, görünmeyen/arkadan takılan türleri de öevcuttur. Teller çocuklar için oldukça kolaylaştırılmış etkilere sahip olmaktadır. Gerekli adımların takip edilmesi sürecin daha kolay ilerlemesine katkı sağlayacaktır.Diş telinin dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğünde renk veya çeşidi değil kullanılan malzemenin büyük etkisi bulunmaktadır. Bu durum kullanılan ürünlerin niteliği ile ilişkili olan bir durumdur. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları hangi çeşit ürünün tercih edileceğinden etkilenmektedir. Bu faktörlerin fiyatları diş teli fiyatları 2024 yılındaki artış azalış oranları ile ortaya konulmaktadır.

Bireyler kendilerine uygun olan tedavi sürecini tamamladıktan sonra pekiştirme işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Uygun tedavi yöntemleri kişilere pek çok katkı verirken, tedavi sürecini tamamladıktan sonra plak ve sabitleyicilerin kullanılması ile dişlerin yeni konumlarına oturabilmesine yardımcı olmak gereklidir. Doktorunuz süreci bu sebeplerden ötürü  aşama aşama olacak şekilde tamamlamaktadır. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları bu bağlamda değişir. Braket türlerinin tedavi aşamalarındaki rolü üzerinde de durmamız gereklidir. Porselen braketlerin yapı sistemlerinin yeterince dayanıklı olmadığı fikri de süreçte hangisini tercih edeceğini bilemeyen hastaların ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Bu durumda önemli olacak olan durum o porselenin yapısının ve sağlamlığının test edilerek sürece konmasıdır. Plak seçiminde bireylerin özelliklerine dikkat etmek oldukça önem taşımaktadır. Şeffaf plakların hangi hastaya ne şekilde uygulanabileceği etmenler göz önünde bulundurularak kişilere müdahaleler yapılmalıdır.

Tedavide tercih edilmesi gerekli olan tel türü bu alanda uzman olan doktorlarca tespit edilecektir. Süreçte gerekli olacak olan malzemelerin doğru müdahale süreçlerinde doğru konumlara uzmanlar aracılığı ile uygulanması sürecin gidişatını düzenlemek açısından oldukça önem taşımaktadır. Şeffaf yapıda olan türler tercih olarak takıp çıkarılabilir özelliğe de sahip olmaktadır. Bu özelliğinden ötürü kişilerce tercih edilmelerine göre katkı kazandırmaktadır. Bu sebeplerden ötürü kullanılma oranları git gide artış içerisinde olmaktadır. Bu durumda ele alınması gerekli olacak olan bir diğer faktör de şeffaf plaklar ile diğer şeffaf estetik braketler aralarındaki farkların da ele alınarak gerekli etmenlerin ortaya konulması gereklidir. Şeffaf diş teli (görünmez diş teli) tedavi süresince braketler, teller tercih edilerek tedavi süreci ilerletilmelidir. Şeffaf apareyler de direkt gözle gözlenemeyen ve tel kullanılmayan tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Dişlerin kalıpları hazırlanarak yapılan şeffaf düzeltme plakları oluşturulur. Tel takma işlemleri öncesi ve sonrasında pek çok faktör ele alınarak incelenmektedir. Telleri takma süresi de çok fazla uzun sürmemektedir. Aparatların kullanımı da sizi süreç içerisinde kolaylıklar kazandıracak nitelikte olmaktadır. İlerleyen aşamalarda muayene ve kontroller kurularak tellerin sıkılaştırılma işlemi sağlanmalıdır. Bu esnada da acı ortaya çıkmamaktadır. Süreç sona erdiğinde de tellerin üzerindeki yapışkan yapıların temizlenerek tek tek çıkarımını sağlamak gerekir.

Yazımızı özetlememiz gerekirse; diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları diş teli fiyatları 2024 kriterince dikkate alınarak düzenlemeler sağlanmaktadır. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde uygulanan malzeme yapısının büyük önemi bulunmaktadır. Diş teli fiyatları 2024 yılında ödeme planları etmenlerce şekillenmektedir. Diş teli fiyatları, ortodonti üzerinde gerekli maliyet uzlaşması kurulmalıdır ki süreç istenen amaca doğru sağlıkla ilerlemektedir. Diş teli nasıl takılır sorusunun ardından hangi teli kullanmalıyım ön plana gelmektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılında en çok tercih edilen türlere göre değişkenlikler içermektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: #dişteli #ortodonti #braketler #şeffafdişteli #ortodontitedavisi #diştelitedavisi2021