Görüntü
Diş Teli Tedavisi Nasıl Sonuç Gösterir?
Diş Teli Tedavisi Nasıl Sonuç Gösterir?

Diş teli tedavisi sağlıklı ve estetik gülüşlere sahip olmak isteyen her birey için etkili olan bir tedavi yöntemidir. Diş teli tedavi süreçlerinde bireylerin muayene bulguları ve bu bulgulara göre yapılan değerlendirmeler hangi müdahale yöntemleri ile sürece devam edeceğini göstermektedir. Diş teli tedavi adımları da bu bağlamda önem taşımaktadır.

Pek çok kişi bu tedavi yöntemine başvurmak istemekte ancak kaygılanmaktadır. Diş teli nedir? Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri nasıl yapılır? sorularına cevap aramak için okumaya devam ediniz.

 

Diş Teli Tedavisini Neden Tercih Etmeliyim?

Diş teli tedavisi alanında uzman ekibimiz ile birlikte sizlerin bireysel değerlendirmeleri dikkate alınarak yapılmaktadır. Diş teli tedavisi ile öncelikle bireylerin muayene bulguları incelenir. Var olan problem durumları mevcut ise gerekli bakım süreçleri yapılır ve tedaviye o şekilde başlanır. Sorunların olması tedaviye olumsuz yönde etki etmektedir. Ek müdahalelerin yapılması sürecin kapsamını etkilemektedir. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri de bu durumda etkilenmektedir. Ek olarak alanında uzman bir hekimin varlığı da diş teli tedavi süreçlerinde önemli bir role sahiptir. Ortodonti tedavisini bu alanda özel eğitim ve deneyime sahip kişiler olan ortodontistler uygulayabilmektedir.

Diş Telini Neden Kullanmalıyım?

Estetik bir gülüşün yanı sıra diş teli tedavisi bireylerin sağlıklı vücut gelişimi için de büyük öneme sahiptir. Dişlerimiz kendilerine ait konumlarda yer aldığı için temizlenmesi ve besinleri öğütmesi de oldukça kolay olacaktır. Böylece hem sağlıklı hem de estetik bir yapıya sahip olabilmeniz mümkün olacaktır.

 

Diş Teli Tedavisi Acıtır Mı?

Diş teli tedavisi bireyler tarafından ağrılı bir süreç olarak adlandırılır. Bireyler canlarının acıyacağını, zorlukların yaşanacağını düşünebilmektedir. Bu durumda kişiler süreçten kaçınabilmektedir. Ortodonti tedavisinde hastaların sürece alışması için öncelikle tek çeneye tel takılabilir. Bundan sonra iki çeneye tel takılabilir. Bu durumda ağzındaki yeni cisme kişi daha çabuk alışır. İlk başta yemek yemekte zorlanmanız çok normaldir. Tellerinizin etinizi acıtmaması için de mumlar kullanılmaktadır. Bu durumda canınız acımaz ve ağrısız bir süreç geçirebilirsiniz. 

Bizlerle iletişime geçerek muayene olmak ve diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için randevu alabilirsiniz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.