Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Hatalı Noktalar
Diş Teli Tedavisinde Hatalı Noktalar

Diş teli tedavisinin sağlıklı bir şekilde ilerletilmesi bireyler için önem taşımaktadır. Bireyler tedavi süreçlerinin ilerlemesi için alanında uzman ortodontistlerini dinleyerek onların söylemlerine uygun ilerleme sağlaması gerekilmektedir. Bu süreç boyunca gerekli olan tüm durumlar muayane aşamalarında sizlere sunulmaktadır.

 

Diş teli tedavisinde doğru bilinen yanlışlar fazladır. Diş teli acıtır mı? Diş teli 2024 fiyatları çok pahalı mıdır? Diş telini ben kullanmalı mıyım? Diş teli diş etime zarar verir mi? gibi sorular ve daha fazlaları bireylerin tedavi süreci başlangıcında çok sık söylediği durumlardandır. Bu söylemleri bireylerin süreç kaygılarını da içermektedir. Bu durumda gerekli bilgilendirmelerin sunularak bireylerin tedavilerini sağlıklı bir şekilde ele almaları gerekmektedir.

 

Diş Telinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle her diş teli tedavisi muayene bulguları ile başlamaktadır. Bulguların net bir şekilde ortaya konması karşılaşılabilecek ek sorunların da önüne geçildiği için önem taşımaktadır. Bireyler sorunların analizlerinde muayene bulgularının da getirilerini değerlendirerek müdahale planlarına sahip olurlar. 

Bir diğer durum temizliktir. Temizlik aşaması diş teli tedavisinin en önemli noktasıdır. Çoğu birey bu süreçte dişlerini yeterli düzeyde fırçalamadığından ötürü sorunlar yaşamaktadır. Bu durumları da ele aldığınızda gerekli bilgilendirme süreçlerini sunarak aşamalarınızı ilerletebilirsiniz. Diş teli temizliğinde doktorunuzun sizin için önermiş olduğu fırçaları kullanmanız gerekmektedir. Diş ipleri ve özel fırçalar etkili temizlik için gerekli olacak yöntemler arasında yer almaktadır.

 

Diş Plakları Nasıl Kullanılmaktadır?

Diş plakları doktorunuzun önerisi ile özellikle diş teli tedavisi sonlarında doğru kullanılır. Diş plakları bireylerin sağlıklı dişlerinin konumlarını sağlamlaştımaya yardımcı olmaktadır. Bu sebeple plakların kullanılması, süresinin atlanmadan gerekli özenin sağlanması gerekir. Plaklar kişiye özel, ağız içi ölçüsünün alınarak üretimi ile kullanılır. Doktorunuza sık muayeneler ile giderek gelişiminizin takip edilmesine destek olmalısınız.

 

Diş Teli Fiyatları Çok Pahalı Mıdır?

Diş teli fiyatları, bireyin getirdiği problem boyutu başta olmak üzere pek çok durum ile şekillenmektedir. Bireyler tedavi süreçlerinde getirdiği problem boyutunun yanında ek müdahale yöntemlerine ek sorunların da analizlerini yaparak tedaviyi yönlendirmektedir. Diş teli fiyatları sizlere özel ödeme planları ile ele alınmakta, uygun ödeme koşullarımız ile şekillenmektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.