Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Yay Kullanımı
Diş Teli Tedavisinde Yay Kullanımı

Diş teli tedavi süreçlerinde pek çok müdahale adımları kullanılmaktadır. Bu adımların başında diş plağı, diş ipleri ve yay kullanımı gelmektedir. Bu ek müdahalelere apareyler adı verilmektedir. Bu apareyler hem iç hem de dış ağız apareyler olarak kullanılabilmektedir.

 

Apareyler Nelerdir?

Apareyler diş teli tedavisinde daha sağlıklı bir ağız sağlığı kurmak için gerekli malzemeler olarak ifade edilebilmektedir.  Bu apareyler hareket halinde olabileceği gibi sabit de olabilir. Amaç bu apareyler ile sağlıklı bir ağız yapısı oluşturabilmektir.

Ağız içinde kullanılan apareyler; braketler, alt çeneyi öne almak için gerekli apareyler, lingual retaine, sabit üst çene genişleticiler olmaktadır.

Ağız dışında kullanılan apareyler; yüz maskeleri, chin-cup, head gear olarak ifade edilebilmektedir.

 

Diş Teli Tedavisi Neden Uygulanır?

Diş teli tedavisinde dişlerimizin uygun konumlarda yer almasına yardımcı olmayı hedeflemekteyiz. Bu hedef doğrultusunda ağız içi, sabit veya hareketli apareyler kullanılmaktadır. Braketler ve plaklar bu süreçte bizlere destek olan önemli apareyler olmaktadır. 

Bir diğer kullanılan apareyler de yay kullanımıdır. Yay kullanımı bireylerde dişlere uygun yer açmak ve çapraşık diş durumlarını düzenlemek için önemlidir. Dişler arasına yay yerleştirilerek arada boşluğun oluşmasına yardımcı olur. Bireyler başlangıçta bir ağrı hissedebilir ve bu durum normaldir. Yay görevini yerine getiriyor anlamını bize göstermektedir.

 

Diş Teli Tedavisinde Aparey Kullanımı Nasıl Sağlanır?

Diş teli tedavisinde braket kullanımı oldukça önemlidir. Tedavi süreçlerinde braketler yardımı ile dişlerin adım adım hareketine destek olunmaktadır. Bu süreçte braketlerin kullanımı ile dişlerin düzenlenmesi sağlanmaktadır. 

Braketler; metal, şeffaf veya lingual türler olarak ele alınmaktadır. Bu türlerin amacı ortak olsa da yapısı gereği birbirinden farklılaşmaktadırlar. Metal türler ilk dönemlerde üretimi sağlanan yapılardır. Bu yapılar ile dişlerinize destek sunulmaktadır. Ancak metalik görünümü özellikle yetişkin dönemlerinde lingual teller kullanmalı mıyım? sorusunu düşünmektedir. Lingual teller dişlerin arkasında yer almakta ve direkt gözlemlenmemektedir.  Şeffaf diş teli ve tedavi sürecine etkileri de süreç üzerinde dikkat edilmesi gereken durumları bize sunmaktadır. Diş teli fiyatları bağlamında süreci ele alırsak da braket türleri bizlere diş teli fiyatları bağlamında fikirler sunmaktadır. Lingual ve şeffaf braketler diş teli fiyatları bakımından yüksek maliyetli kategorisinde yer almaktadır.


Share: