Görüntü
Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Diş teli kullanımı bireylerce fazlaca gözlemlense de bazı kuralların önemsenerek ilerlemesi ile sonuç istenen amaca uygun ilerleme gösterebilmektedir. Diş teli kullanımında nelere dikkat etmek gerekir? Diş teli temizliğim yeterli mi? sorularına cevap bulacağınız yazımızı inceleyelim;

 

Teller ile Dişler Nasıl Fırçalanır?

Diş teli temizliği, diş çürükleri ve diş eti iltihaplarının oluşacağı komplikasyonlara karşı önlem almaktadır. 

 

Diş teli varken dişler nasıl fırçalanır diye düşünen pek çok kullanıcı mevcuttur. Diş tellerine zarar vermemek adına yumuşak uçlu, küçük başlı ve düz diş fırçalarını tercih etmeniz önemlidir. Eğer elektrikli bir diş fırçasına sahip iseniz orta hızda kullandığınız sürece kullanımı sağlık anlamında güvenilirdir. Ancak sert fırçalamalar ile braketlerinize zarar getirebilmektesiniz. 

 

Braketlere zarar gelmesi ile diş teli fiyatları üzerinde revizelerin yapılması da gerekecektir. Kullanıcıların en fazla üzerinde durduğu diş teli fiyatları da sağlıklı ağız ve diş sağlığının korunması ile de mümkündür. Diş teli fiyatları üzerinde pek çok etmenin olduğu bilinmektedir. Ancak süreç içerisinde gerekli olan ürünlerin zarar görmesi ile diş teli fiyatları üzerinde ek maliyetler de gözlemlenecektir. Bu durumda ek sorunlar da ortaya konulmaktadır.

 

Diş Fırçası Dışında Hangi Ürünleri Tercih Etmeliyim?

Diş macunları süreç içerisinde oldukça önemlidir. Nitelikli ürünler ile oluşmuş, onay verilmiş diş macunlarının içeriğinde fluorid olmasına özen gösterilmelidir. Bu durumun dışında ağız gargaraları da ağız ve diş sağlığında kullanılması tavsiye edilen ürünler arasındadır. 

 

Diş İpleri Tellere Zarar Verir Mi?

Diş ipleri kullanımı dikkat edilerek ilerlediğinde zarar yerine bireylere fayda getirmektedir. Günde en az bir kez iki günde bir diş ipi kullanmak diş kenarlarında ve aralarında yer edinmiş olan besin artıklarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Braketlerde kullanmak adına özel diş ipleri de mevcuttur. Doktorunuzun tavsiye ettiği ürünler ile ağız bakımımızı gerçekleştirmeliyiz.

 

Düzenli Kontroller Önemli

Süreç içerisinde gerekli ürünleri kontrol dahilinde kullanmamızın yanında doktor rutinlerine gitmek gerekmektedir. Doktorunuzun verdiği randevulara dikkat etmeniz ve süreci ilerletmeniz gerekmektedir. Bu konuda ilerleme gösterirken bazı besin türlerinin tüketimine de sınırlamalar getirmeniz sağlığınız açısından etkili sonuçlar getirmektedir.


Share: