Görüntü
Diş Telinin Gelişimi
Diş Telinin Gelişimi

Tarihsel süreç içerisinde diş teli pek çok birey tarafından tercih edilmekte ve günümüzde de oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu durumlar içerisinde pek çok gelişme ve değişme olarak bireylerin istediği alandaki özelliklerine uygun plan kurmak gerekmektedir.

Alpdent olarak sizlere gerekli noktalara dikkat ederek hizmet etme eğiliminde olmaktayız. Süreci değerlendirirken temel noktalar olan diş teli fiyatları , şeffaf diş teli ve ortodonti tedavisine de değinmek gereklidir.

 

Diş Teli Ne İçin Kullanılır?

Alpdent olarak sizlere pek çok hizmet sunmaktayız. Bu hizmetler ile işlemlerinizin etkili adımlarla ilerletilerek istenen amaca kısa sürede ulaşmasına katkı vermek istemekteyiz.

Ortodonti tedavisinde bireyler pek çok işlemi ilerletmek durumundadırlar. Bu işlemler ile sizler için adım adım ve etkili adımlar atmaya önem vermekteyiz.

 

Diş Teli Gelişim Süreci Nasıl Olur?
Diş teli tedavi sürecinde bireyler öncelik olarak muayene aşamasını yaşamaktadırlar. Bu süreçte ön plana çıkan etmenlerden biri de bireysel plan oluşturmaktır. 

Diş teli fiyatları bu çerçeve içerisinde belirlenmektedir. Süreç içinde yer alan tüm etmenler incelendiğinde diş teli fiyatları da şekillenmekte, yeni şeklini almaktadır. Bu durum üzerinde pek çok adım etkili olmaktadır. 

Süreç içinde ele alıncak diğer durumlar ise diş tellerinin tarihsel aşamasıdır. Tarihsel süreçte ilk olarak karşımıza metal teller çıkmaktadır. Metal görünümlü teller bireyler tarafından tam benimsenmediği durumlarda yeni arayışlara geçilmiş ve daha estetistiksel görünüme hizmet eden tellere başvurulmuştur. Bunlardan biri olan şeffaf türler zamanla en çok tercih edilenler arasında yer almaya başlamıştır. Bu etmenlerin şekillenmesi diş teli fiyatları üzerinde etki sahibi olmaktadır. Fiyatlar 2023 yılında ele alınarak yeni revize düzenlemeleri yapılmıştır. 

 

Diş Teli Fiyatları Üzerindeki Etmenler

Diş teli fiyatları süreç içinde ele alınarak bireysel plana göre hazırlanmaktadır. Bu alanda ele alınacak tüm etmenlerin değerlendirilmesi esastır. Bu durumda sağlıklı düzenlemeler yapılmaktadır.

 

Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nedir?

  • Süreç içinde bireyler pek çok avantaj elde ederek sürecini ilerletmektedir.
  • Sağlıklı bir ağız yapısını kurmak
  • Konumlanma problemlerine çözüm getirmek

Temizlenme işlemlerine katkı sağlamak gibi örneklerle çeşitlendirilebilmektedir. Gerekli adımların ilerletilmesi ile süreç istenen aşamaya getirilmektedir.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.