Görüntü
Diş Telleri Sonrasında İz Yapar Mı?
Diş Telleri Sonrasında İz Yapar Mı?

Diş telleri günümüz bireylerce tercihi oldukça yüksektir. Bu durumun sebepleri arasında diş teli fiyatlarına uygun düzenlemelerin yapılması, kliniklerin artması ve uzman kadro genişlemeleri örnek verilebilmektedir. Alpdent olarak kadromuz ile sizlere hizmet vermeye, sorularınızı cevaplandırarak sürecinizi adım adım ifade etmeye önem vermekteyiz. Kişilerin aklında olan diş teli kullanımından sonra iz yapar mı sorusuna cevap vererek yazımıza başlayalım;

Diş Teli Kullanmalı Mıyım?

İlk olarak diş teli nedir bunun üzerinden açıklama yapmak gerekmektedir. Dişlerde yer alan konumlanma problemlerine çözüm bulmak amacıyla çeşitli malzemelerden yapılan ürünlere diş teli denmektedir. Ortodonti tedavisinde pek çok birey için önemli olan durum hangi tür teli kullanacağına karar verebilmektir. Bu durumda bireyleri değerlendirmeli ve hangi türün hangi amaca yönelik olduğuna dikkat edilmelidir. Süreç içerisinde pek çok adım değerlendirilmelidir.

Kişilerin teli kullanıp kullanmayacağı durumunda ilk ön plana aldıkları durum diş teli fiyatları olmaktadır. Diş teli fiyatları bireysel değerlendirme sonucu ortaya çıkar ve pek çok etmenden ötürü de etkilenme göstermektedir. Diş teli sürecini etkileyen etmenler ve dikkat edilmesi gerekli olan durumların belirlenmesi önemlidir.

Bireyler kendileri gerekli olduğunu düşündükleri takdirde ve doktor onayını da alarak ortodonti sürecine başvurabilmektedirler. Sürece başvurmasındaki tüm durumlar esas alınarak bir ön planlama yapılmaktadır. Her etmen incelenmeli ve gerekli olan durumlar üzerinde durularak süreç yapılandırılmalıdır.

Ortodonti Sürecinde Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları süreç içerisinde pek çok aşamadan etkilenmektedir. Ağız yapısının incelenerek adımların düzenlenmesi, gerekli noktaların belirlenmesi, yapılacak ek müdahalelerin varlığı süreci etkilemektedir. Önemli olan durum temizlik sürecinin etkili bir şekilde yürütülmesidir. Diş teli fiyatları sağlıklı ağız yapısının kurulmasından olumlu yönde etkilenmektedir.

Diş telleri yapısına bakıldığında braket denilen yapılar kullanılmaktadır. Braketler kücük kare yapılardır. Bu yapılar farklı türlerde olabilmektedir. Türlere uygun olarak diş teli fiyatları da düzenlemelere gitmektedir. Kare yapılar dişlerin tam ortasında yer alırlar ve diğer dişleri de korumaktadırlar. Bu yapıların temizlenmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Temizlenme işlemleri olmaz ise kenar kısımlarında beyaz ve sarı lekelenmeler ve kahverengi oluşumlar da gözlenebilir. Bu durumda kenarların mikrop ve bakteri tutmaması adına temizlenmesi önemlidir. Ek olarak temizlenme işlemleri sağlıklı gerçekleştirildiğinde herhangi bir sorun da teşkil edilmeyecektir.

Braket izlerinin diş üzerinde kalması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Temizlenme aşamalarının yerine getirilmesi, birikimlerin silinmesi ile dişler tertemiz olmakta ve herhangi bir iz, oluşum olmamaktadır. Braket altlarının herhangi bir mikrop kapması mümkün değildir. Kenarların mikrop kapması muhtemeldir buraların da temizlenerek sürecin ilerletilmesi önerilmektedir.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Braket adı verilen yapıların tek tek dişler üzerine konumlandırılması ile gerçekleştirilen bir süreçtir. Braket türleri bireysel isteklere göre ve doktor onayı ile düzenlenebilmektedir. Bu durum diş teli fiyatları üzerinde de etki sahibi olmaktadır. Süreç içerisinde şeffaf diş teli veya görünmez diş teli tercih edilerek estetik görünüm üzerinde de etkiler yapılabilmektedir.


Share: