Görüntü
Dişlerimdeki Çapraşıklıkları Nasıl Düzenlerim
Dişlerimdeki Çapraşıklıkları Nasıl Düzenlerim

Diş sağlığını korumda dişlerin uygun konumlarda yer edinmesi büyük önem taşımaktadır. Süreç içerisinde gerekli durum çözümlemeleri ile tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Bu tedavi yöntemleri bireylerin istek ve beklentilerine göre seçilmektedir. Bunlardan bir tanesi olan diş teli tedavisi ile işlemlerinizi sağlıklı bir şekilde yürütmeniz mümkündür.

 

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Ortodonti tedavisi olarak adlandırılan diş teli tedavisinde dişlerin uygun konumlara yerleşimi amaçlanmaktadır. Alanında uzman kadromuz ile Alpdent olarak sizlere braket türleri başta olmak üzere diş teli fiyatları 2023 düzenlemeleri, diş teli fiyatları üzerinde etkili olan faktörler gibi konular hakkında ayrıntılı bilgilendirme sunmaktayız.

 

Diş teli tedavisinde uygun braket seçimi ile dişlerin yavaş hareketleri yardımı ile uygun konumlara hareket etmeleri amaçlanmaktadır. Bu durumda braket türlerinin bilinmesi, tüm artı ve eksi yönleri ile türlerin tanıtımının sağlanması gerekmektedir.

 

Diş teli kullanırken dikkat edilecek adımların da belirlenmesi ile süreç ilerlemiş olmaktadır. Bu süreçte bizler için önemli olan durum sağlığınızı arttıracak ve sizleri süreçte rahat, güvende hissettirecek tedavi süreçlerini değerlendirmemizdir.

 

Süreç analizlerinde gerekli durumların ele alınmasının yanı sıra metal, lingual ve şeffaf türlerin de tanıtımının yapılması gerekmektedir. Hem sağlığımıza doğrudan katkısı olan hem de diş teli fiyatları 2023 düzenlemelerinde ön plana alınacak olan braket türleri ile sağlıklı bir süreç ilerlemeniz mümkündür.

 

Braket Türlerinin Diş Teli Fiyatlarına Etkileri

Diş teli fiyatları 2023 düzenlemeleri bireylerin problem durumuna, klinik seçimine ve ek müdahale ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Bu süreçte gerekli durum çözümlemeleri ele alınarak fiyatları etkileyen etmenlerin bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Diş teli fiyatları 2023 üzerinde etkili olan etmenlerin ele alınarak bireye özgü ödeme olanaklarının sağlanması Alpdent olarak sizlere uygun süreç ortamını kurma amaçlarımızdan olmaktadır. Süreçte gerekli durum analizlerine ek olarak bireylerin ortodonti tedavisi dışında ihtiyacı olan müdahale türlerine odaklanmak da gerekmektedir. Diş çürümeleri, ağız içi yaralanmaları, kanal tedavileri veya diş temizliğine ne kadar ihtiyacı olup olmadığının keşfedilmesi büyük önem taşıyan etmenlerden bazıları olmaktadır. 

Alpdent olarak sizlere ayrıntılı bilgilendirmeler sunmaktan memnuniyet duyarız.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.