Görüntü
Görünmez diş teli özgürleştiriyor
Ortodonti fiyatları

 Eskiden ortodonti tedavisi dişlerin üzerine braket adını verdiğimiz kare şekilli cisimlerin yapıştırılması ve braketlerin arasından da ark teli denilen uzun telin geçirilmesiyle yapılırdı. Ve bu teller dişlerin üzerine yapışık olduğu için sabitti, tedavi sonuna kadar çıkarılamıyordu. Ortodonti tedavisinin sonuçları değerlendirildiğinde gerçekten diş tellerinin zahmetine değiyordu, fakat diş telleri ile uygulanan ortodonti tedavisi hiçte kolay değildi.
  Dişlerin üzerine yapıştırılan diş telleri özellikle ilk bir hafta olan alışma döneminde dudaklarda yanaklarda bazende dilde tahrişlere sebep oluyordu. Diş tellerinin yemek yerken çıkartılamıyor olması yiyecek parçalarının tellerin etrafına dolmasına sebep oluyordu ve bu yiyecek parçalarını temizlemek için ekstra özen göstermek gerekiyordu. Özellikle yakın zamanda mezuniyet, düğün, nişan yada iş görüşmesi gibi durumları olan hastalarımız için diş tellerini varlığı problemdi, görünümü problemdi.
Görünmez diş teli ise; dişin üzerinde braketler gibi kabarıklık yapmadığı için dudaklarda ve yanaklarda yaralanmalara sebep olmaz. Takılıp çıkarılabildiği için yemek yerken sanki ortodonti tedavisi görmüyormuşsunuz gibi bir konfor sağlar. Hem yeyip içebileceğiniz yemeklerde ve içeceklerde kısıtlamanız yoktur hemde şeffaf plaklar diş telleri gibi yemek yemenizi zorlaştırmaz. Sizin için önemli bir toplantı olduğunda şeffaf plaklarınızı çıkarmanız yeterlidir.
  Bütün bu özellikleri ile tel tedavisinde fark yaratan görünmez diş telinin önemli bir dezavantajı vardır.Bu dezavantajıda hastaya bağımlı olunmasıdır. Tedavinin hızı ve dişlerin düzelme seyri tamamen hastamızın şeffaf plaklarının takmasına bağlıdır. Diş teli ile yapılan ortodonti tedavisinde diş teli hatamızın dişlerine takılır ve hastamız istesede istemese de bu süreçte dişleri düzelmeye başlar. Şeffaf plak tedavisi ise böyle değildir. Hastamız şeffaf plaklarının taktığı sürece dişleri düzelecektir. Biz görünmez diş teli tedavisinde kullanılan şeffaf plakların günde en az 20 saat kullanılmasını isteriz. Örneğin şeffaf plaklar günde 20 saat kullanıldığında 10 ay sürecek bir tedavi, 16 saat kullanıldığında 20 ay sürecektir. Gördüğünüz gibi şeffaf plak kullanımındaki küçük bir değişim toplam tedavi süresinde ciddi değişime sebep  oluyor.
  Sonuç olarak görünmez diş teli tedavisi hastalarımızı hem yaşam kalitesi hemde tedavi kalitesi noktasında özgürleştiriyor. Bu durumun dezavantaja dönüşmemesi için hastanın şeffaf plakları günde en az 20 saat kullanmanın önemini net bir şekilde bilmesi ve dikkat etmesi gerekir.
 

Share: