Görüntü
Ortodonti fiyatları
ortodonti fiyat değerleri

Bazı kliniklerde ortodonti tedavisi dolar ile fiyatlandırılırken bazı kliniklerde tl üzerinden fiyatlandırılır. Ortodonti fiyatları 1500-5000 tl arasında olup birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Ortodonti fiyatlarında tedavinin yapıldığı şehir bile fiyatı etkilemektedir. Örneğin Adana'da ortodonti tedavisi yapan bir doktor tedavi ücretini 3000 tl olarak belirlerken aynı tedaviyi aynı doktor İstanbul'da 4000 tl ye yapmaktadır, ilginçtir. Sağlık bakanlığına bağlı bir hastahaneden ortodonti tedavinizi özel kliniklerde yaptırmak üzere sevk aldığınızda devlet diş ortodonti tedavsinin toplam ücretinin % 10 unu size geri öder. Sevkli hastalara fatura kesilerek tedavi edildiği için diş hekimleri odasının belirlediği fiyatlar üzerinden fatura kesilir ve bu fiyatlar piyasada uygulanan tedavi ücretlerinden zaten % 15 kadar fazladır. Dolayısıyla devlet geri ödeme yapsa dahi fiyat değişmemektedir. Bazı klinikler sevkin resmi prosedürü ile uğraşmamak için faturasız işlemler yapmaktadırlar.

Ortodonti fiyatlarını etkileyendiğer faktörler; kullanılan malzemelerin cinsi, kalitesi, toplam tedavi süresi, dişlerdeki çapraşıklığın miktarı...

 

Ortodonti tedavisinde kullanılan malzemeler tedavi fiyatını değiştiren faktörlerden birisidir. Örneğin kullanılan metal diş tellerinin tedavi fiyatı seramik diş tellerine göre biraz daha hesaplıdır.

  Kısa süreli tedaviler uzun süren tedavilere göre biraz daha hesaplıdır.

  Hafif düzeyde çapraşık dişler aşırı çapraşık dişlere göre daha uygundur.

  Çin malı malzemeler ile yapılan ortodonti tedavisinin maliyeti avrupa yada Amerikan malı malzemelerle yapılan ortodonti tedavisinin maliyetine göre oldukça hesaplıdır.


Share: