Görüntü
Ortodonti fiyatları neye göre değişir
ortodonti fiyatları

  Ortodonti dişlerdeki eğriliklerin yamuklukların ve konum bozukluklarının düzeltildiği uzun soluklu bir tedavidir. Ortodonti tedavisinin süresi 6 ay ile 4 yıl arasında değişmektedir. Öyleki bir diş bir ayda 1 mm hareket ediyorsa bu durum hızlı kabul edilir. Birde dişlerin düzelmesi aşaması aktif ortodonti tedavisidir. Dişler düzeldikten sonra dişleri yeni konumunda tutma aşaması başlar. Bu aşama ise retainer tedavisi yani pasif ortodontik tedavidir. Pasif tedavi ile aktif tedavi birlikte değerlendirildiği zaman ortodonti tedavisinin süresi 5-6 yıllara kadar çıkabilmektedir. Yalnız retainer tedavisini her klinik ciddiyetle yapmamakta ve tedavi sonrası dişlerde bozulma olmaktadır. Bu sebeple diş teli taktıracağınız kliniği seçerken dikkatli davranmanızı öneririz.
Ortodonti fiyatları tedavi süresine, dişlerdeki bozukluğun miktarına, kullanlan diş teli malzemesinin cinsine (metal yada şeffaf gibi) ve kalitesine, yapılan tedavinin kalitesine göre değişmektedir.
  Ortodonti tedavisinde kısa süreli tedaviler uzun süreli tedavilere göre daha pahalıdır. Tedavi süresi ise dişlerdeki bozukluğun miktarına göre değişir. Örneğin bir tedavi 6 ay sürerken başka bir tedavi 3 yıl sürebilmektedir. Bu iki vakanın ortodonti fiyatları farklıdır. Uzun süren vakada hem daha çok emek vardır. Hemde daha fazla ve çeşitli malzemeler kullanılır.
  Ortodonti fiyatları kullanılan malzemenin cinsine görede farklılık gösterir. Örneğin metal braketlerle tedavi edilen bir hastamızın tedavi maliyeti porselen braketlerle tedavi edilen hastamızınkine göre daha azdır. Çünkü seramik braketler daha pahalıdır. Şeffaf plak ile tedavi ettiğimiz hastamızın tedavi maliyeti de seramik braketlerle tedavi ettiğimize göre çok daha fazladır.
  Ortodonti tedavisinin kalitesi de ortodonti fiyatlarını etkiler. Örneğin idare eder bir düzeyde tedavi yapılan bir klinik hasta sayısını artırıp ekonomik fiyatlarla tedavi yaparken kaliteli tedavi yapan bir klinik hasta sayısını az tutup hastalarıyla daha iyi ilgilenmeye çalışır. Bu durumda tedavi tutarını artırır.  
 Dişleri güzel görünür hale getirmek ile hakkıyla ortodontik tedavi yapmak birbirinden farklıdır. Ortodonti tedavisinin amacı dişlerin daha güzel görünmesini sağlamak estetik bir gülüş kazandırmak olduğu kadar dişlerin fonksiyonel olarak rahat kullanımını sağlamak olmalıdır. Ayrıca düzeltilen dişlerin yeni konumlarını korumak ve bozulmasını engelemek en az ortodontik tedavi kadar önemlidir ve hakkıyla yapılan ortodonti tedavisinde atlanmaması gereken bir noktadır.
  Hakkıyla yapılan ortodonti tedavisinde alt ve üst dişler birbirleriyle anahtar kilit gibi uyum içerisinde olmalıdır. Yanı ağzınızı kapattığınızda alt ve üst dişleriniz birbirlerine tam olarak kenetlenmelidir. Ortodonti tedavisi bittikten sonra diş telleri çıkarıldığında bu kenetlenme sayesinde dişler balına buyruk hareket edemez ve yeni konumlarını korur. Size yapılacak olan tedavide bunların hakkıyla yapılıp yapılmayacağı ortodonti fiyatlarını etkiler. Zira diş tellleri takıldıktan sonra birkaç ay içerisinde dişlerin düzgün görünmesi sağlanırken tüm bu saydıklarımızın yapılması birkaç yılı bulabilmektedir.
  Ortodonti tedavisi bittikten sonra retainer tedavisi başlar. Retainer tedavisi; diş teli tedavisi bittikten sonra dişlerde bozulma olup olmadığının kontrol edildiği, bozulma varsa henüz başlangıcında tespit edildiği için tel takmadan basit yöntemlerle düzeltildiği bir aşamdadır. Kliniğimizde diş telleri çıkarıldıktan sonraki ilk yıl 2 ayda bir, takip eden 3 yıl boyunca 6 ayda bir olmak üzere toplamda 4 yıl sürer. Diş teli taktırmayı düşündüğünüz klinikte, bütün bunların, konuştuğunuz ortodonti fiyatlarına dahil olup olmadığını öğrenmenizi ve netleştirmenizi tavsiye ederiz.
 

Share: