Görüntü
Ortodonti tedavisi hangi durumlarda uygulanır
dişteli önemi

  Ortodonti yunanca bir kelime olup 'orto' düzgün, dont ise diş demektir. Ortodonti tedavisinin amacı çapraşık dişlerin düzeltilmesi, alt ve üst çenenin birbirleri ile olan ilişkisinin iyileştirilmesidir.  Eskiden ortodonti tedavisi sadece çocuklara uygulanır diye bilinirdi. Günümüzde toplumun bilinçlenmesi ile yetişkin hasta sayısı çocuk hasta sayısını geçmiştir. Sonuç olarak ortodonti tedavisi her yaşta güvenle uygulanan bir tedavidir.
Toplumda insanların hemen hepsinin ortodonti tedavisine ihtiyacı vardır. Ortodonti tedavisi bazen ağız ve diş sağlığının sağlanması ve korunması açısında gerekli olurken, bazen ise sadece estetik açıdan yapılmaktadır.
    Dişlerin çapraşık olması ağız hijyeninin tam olarak sağlanmasına engel olur. Bu durumda diş çürükleri, diş taşları, lekeler ve ağız kokusu kaçınılmazdır. Dişleri çapraşık olan insanlar dişlerini temizlettikten sonra günde 5 kerede olsa dişlerini fırçalasalar dahi dişlerinde yine leke oluşacaktır. Çünkü dişlerinin yüzeyinde diş fırçasını hiç değmediği alanlar vardır.
  Dişlerinizin görüntüsünden rahatsızsanız ve protez diş yaptırmak istemiyorsanız, ortodonti tedavisi yaptırabilirsiniz. Yalnız ortodonti tedavisi dişlerinizin konumunu değiştirir. Dişlerinizin renginden rahatsızsanız diş teli tedavisinden sonra beyazlatma yaptırabilirsiniz. Kliniğimizde diş teli tedavisinin sonunda detaylı temizlik işlemi yapılmaktadır. Temizlik işleminden sonra lekeler kaybolacağından beyazlatma isteyip istemediğimize temizlikten sonra karar vermelisiniz.
  Aynı zamanda dişlerinizin formundan da rahatsızsanız(örneğin dişlerinizin daha uzun olmasını istiyorsanız yada bir tanesinde kırık varsa yada biri diğerinden daha küçükse) ortodonti tedavisinden sonra laminate vener, zirkonyum kaplama gibi yöntemlerle istediğiniz forma kavuşabilirsiniz. Daha basit yöntemlerle istediğinize ulaşmak istiyorsanız bonding uygulaması yaptırabilirsiniz.

Share: