Görüntü
Ortodonti tedavisi nedir ve nasıl uygulanır
diş teli

Ortodonti tedavisi; dişlerdeki çapraşıklıkların konum bozukluklarının ve eğriliklerinin, çene kemiklerinin ise kafa kaidesine göre konumlarının düzeltildiği diş hekimliğinin bir dalıdır. Ortodonti tedavisinin diğer adı çene ortopedisidir.
  Ortodonti tedavisi çoğunlukla dişlerin üzerine braket denilen parçaların yapıştırılması ve üzerlerinden çeşitli kalınlıklarda ark tellerinin geçirilmesi yöntemi ile uygulanır. Ortodonti tedavisini uygulayanlara genelde ortodontist denir. Yalnız diş hekimlerinin de ortodonti tedavisi yapma yetkileri vardır. Dolayısıyla ortodonti tedavisinde yapanın sıfatından ziyade yaptığı işin ve kullandığı malzemenin kalitesi önemlidir.
  Ortodonti tedavisi gören bir hastanın dişlerinden birinin bir ay boyunca 1mm hareket etmesi ideal bir hızdır. Dolayısıyla ortodonti tedavisi uzun süren bir tedavidir. Aynı zamada da zahmetlidir. Zaman zaman dişlerde ağrı oluşturması, bakımının zor olması, zaman zamanda yanaklarda ve dudaklarda yaralar yapması zorluklarıdan bazılarıdır. Yalnız ortodonti tedavisi dişlerin üzerinde gerçektende çok köklü değişiklikler yapar. Ve sonuç olarak çok estetik ve güzel gülüşler ortaya çıkar. Hal böyle olunca tedavinin sonucu, bütün zahmetini ve zorluğunu unutturur.
 Ortodonti tedavisi yukarıda anlattığımız gibi dişsel ve iskeletsel düzelmeler yapar. Dişsel düzeltmenin yaşı yoktur. Her yaşta uygulanabilir. Yani dişlerinizde çapraşıklık varsa bu durum  ancak çocuklu yaşlarda düzeltileceğini düşünmeyin her yaşta düzelttirebilirsiniz. Ancak çene kemiklerinden kaynaklanan problemler yalnız ergenlik döneminde düzeltilir.

Share: