Görüntü
Ortodonti Tedavisi Uygulayıcıları
ortodonti süreci

Ortodonti tedavisi bildiğiniz üzere dişlerdeki konum bozukluğunun diş teli kullanılarak düzeltildiği bir diş hekimliği tedavisidir. Ortodonti tedavisi yapanlara da ortodontist denir.

  Diş hekimlerinin yasal olarak ortodonti tedavisi uygulama izni olduğu halde diş hekimliği fakültelerinde ortodonti tedavisinin pratik eğitimi verilmediği için yapamazlar. Ortodonti tedavisiyapan diş hekimleri kurslar ve eğitimler ile kendilerini geliştirerek yaparlar. Ortodonti tedavisinde önemli olan vaka tecrübesidir. Ünvandan ziyade yapabilirliktir önemli olan.

Ortodonti tedavisinin en büyük avantajı dişe zarar vermemesidir. Tedaviden önce dişler nasılsa tedavi sonrasında da aynıdır. Diğer estetik diş hekimliği uygulamaları değerlendirildiğinde hemen hemen hepsi dişin yapısına az çok zarar verirler. Ortodonti tedaviside estetik diş hekimliği uygulaması olup diş yapısına zarar vermez. Sadece tedavi sonrasında dişin yüzeyinde kalan braket yapıştırıcılarının temizlenmesi döneminde diş yüzeyini çizmeyen özel temizleyiciler kullanılmalıdır. Aksi takdirde diş yüzeyinde çizilmeler olur. Bazı klinikler tedavi maliyetini artırmamak için standart uçlarla yapıştırıcı temizliği yaparlar. Kullanılan malzeme hatası sebebiyle diş yüzeylerinde çizilmeler olduğunda başlangıçta farkedilmez. İlerleyen zamanda diş yüzeylerinde çok çabuk lekelenme olur. Çünkü diş yüzeyi artık pürüzsüz değildir ve leke tutar.

  Ortodonti tedavisi ideal kuvvetlerle çalışıldığı sürece dişlerin kök yapısında zarar vermez. Yalnız tedavi daha kısa sürede bitsin diye düşünerek dişleri hareket ettiren kuvvet miktarını artırmak doğru değildir. Çünkü bu kuvvetin değeri belli bir miktarın üzerine çıktığında dişin hareket hızı artmanın aksine azalır, hatta durur. Kuvvet biraz daha artırıldığında da kök yüzeylerinde rezorbsiyon dediğimiz erimeler başlar. Bu durum dişlerinize zarar verir. Çünkü bu erime geri dönüşümsüzdür. Bu sebeple tedavinin daha kısa sürede bitmesi için dişleri hareket ettiren kuvveti artırmak doğru değildir.

Ortodonti tedavisi sirasında çok iyi bir fırçalama alışkanlığı olması gerekir. Çünkü ortodonti tedavisinde braketlerin etrafındaki yiyecek artıkları diş çürüğü yapar. Bu sebeple yiyecek artıklarının çok iyi temizlenmesi gerekir. Temizlenmediği durumlarda dişlerde oluşan çüremenin sebebi diş tellerinin varlığı değil, diş fırçalama alışkanlığının yetersiz oluşudur. Yandaki resimde ortodonti tedavisi boyunca dişlerini yeterince fırçalamamış bir hastanın tedavi bitimindeki fotosunu görüyorsunuz.

Sonuç olarak yaptığı ortodonti tedavisinin inceliklerini çok iyi bilen bir klinikte, üzerinize düşeni hakkıyla yaparak ortodonti tedavisi görürseniz, dişlerininiz ortodonti tedavisinden hiçbir zarar görmeyecektir.


Share: