Görüntü
Ortodonti Tedavisi ve Protez Kaplama
Size özel fiyat alın, tedavi süresini öğrenin , Soru sorun, önceki cevapları okuyun.
protez kaplama

  Ortodonti tedavisi; dişlerin üzerine braket denilen küçük diş telleri yapıştırılarak dişe kuvvet uygulanmasıyla hareket ettirildiği tedavidir. Ortodonti tedavisinde bir diş bir ayda bir milimetre hareket ediyorsa bu  hareket normal kabul edilir. Dolayısıyla ortodonti tedavisi sizinde takdir edeceğiniz gibi uzun soluklu bir tedavidir. Alt ve üst çeneye birlikte uygulanan ortodonti tedavisi 10 ay ile 3 yıl arası da sürebilir.
Estetik görünümü sağlamak ve daha güzel bir gülüş kazandırmak amacıyla yapılan uygulamalardan biride protez kaplamalardır. Zirkonyum kron, empress kron , laminate veneer kron , full porselen kron uygulamaları bu sınıfa girer. Ortodonti tedavisiyle  protez kaplamaları karşılaştırabilmemiz için her iki tedavi protokolünü de anlamamız gerekir. Bu sebeple karşılaştırmadan önce şimdi de protez kaplamalardan biraz bahsedeceğiz.
  Zirkonyum kron, empress kron , laminate veneer kron , full porselen kron kaplamaların yapılış prosedürü birbirlerine benzer. Bu tedavinin dişe uygulanabilmesi için öncelikle dişlerin sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı dişler önce belirli kurallar çerçevesinde lokal anestezi altında tıraşlanarak küçültülür. Sonra diş ölçüleri alınır ve ölçüler üzerine labratuvar ortamında komşu dişlere yüz şekline ve rengine uygun kaplamalar yapılır ve bu kaplamalar kendilerine özel yapıştırıcılarla dişlerin üzerine yapıştırılır. Bu süreci göz önüne aldığımızda en büyük avantajı işlemin toplamda bir hafta gibi bir sürede tamamen bitmesidir. Bununla birlikte dişlerin şekli ve rengi değiştirilebildiği için daha geniş bir çalışma alanı vardır. Fakat bu yöntemlerde dişlerin konumları ortodonti tedavisinde değiştirilebildiği gibi değiştirilemez. Bu durum dezavantajlarından birisidir. Diğer büyük dezavantajı ise dişlerin tıraşlanarak orjinalliğinin bozuluyor olmasıdır.
Ortodonti tedavisinde ise tedaviden sonra dişlerinize sanki hiçbirşey yapılmamış gibi olur. Ortodonti tedavisi, tedavi boyunca dişlerinizi iyi fırçaladığınız müddetçe dişlerinize zarar vermez. Ortodonti tedavisinin en büyük avantajı budur. Çünkü ne kadar güzel olursa olsun hiçbir protez kendi dişleriniz kadar rahat ve sağlıklı değildir. 
  Ortodonti tedavisinin dezavantajlarından birisi uzun soluklu ve zahmetli bir tedavi olmasıdır. Yukarıda anlattığımız gibi protez kaplamalar bir hafta gibi bir sürede bitiyorken ortodonti tedavisi, 10 ay ile 3 yıl arasında sürebilmektedir. 
  Ortodonti tedavisinin diğer dezavantajıda dişlerin konumlarını düzeltebildiği halde, dişlerin şekil ve renklerini değiştirmezler. Yani tedavi öncesinde sarı bir dişiniz varsa tedavi sonunda da sarı bir dişiniz olacaktır. Yada tedavi öncesinde kırık ve yamuk bir dişiniz varsa tedavi sonunda düzgün ama yine kırık bir dişiniz olacaktır.

Share:


Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: ORTODONTI TEDAVISI ORTODONTI DIS TELI TEDAVISI ORTODONTI TEDAVISININ AVANTAJLARI