Görüntü
Ortodonti tedavisinde braket seçimi
dişteli braketler

  Ortodonti tedavisi dişlerin üzerine zarar vermeyen özel kimyasallarla yapıştırılan braketler aracılığıyla dişlerdeki konum bozukluklarını düzelten bir tedavidir. Ortodonti tedavisinde kullanılan braket çeşitleri
Metal braketler
Seramik braketler
Safir braketler
Sert plastik braketler
Self-ligating braketler
Damon braketler
 
Metal braketler
 Diş teli tedavisinde kullanılan en ilkel braketler olup etkileri yüksektir. Metal braketlerin sürtünme kuvveti az olduğu için oluşturulan Ortodontik kuvvet çok az bir kayıpla dişe iletilir. Bu durumde tedavinin çok hızlı ilerlemesine sebep olur. Üzerine takılan renkli lastiklerle rengarenk bir görünüm elde edilebilir ve bu renkli lastikler orta okul yaşındaki çocuklar için diş telini çok eğlenceli bir hale getirir. Kısacası metalik diş telleri en ekonomik seçim olup görüntünün problem oluşturmadığı yaşlarda veya kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.
 
 
 
Seramik braketler
 Seramik braketler metal diş tellerinin kötü görünümünü ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan etkili bir yöntemdir. Seramik braketlerin üzerinde sürtünme kuvveti metale göre daha fazla oluştuğu için fırçalama alışkanlığının yetersiz olduğu ağızlarda tedavi hızını yavaşlatır. Önemli dezavantajlarından birisi lekeyi daha çok göstermesidir. Nasıl beyaz bir elbise griye göre lekeyi daha çok belli ederse seramik braketlerde lekeyi metal braketlere göre daha çok belli eder. Bu sebeple tercihiniz seramik braketse dişlerinizi düzenli fırçalamalısınız.
 
Safir braketler
 
  Safir braketlerin özellikleri seramik braketlere benzer olup farkı şeffaf olmasıdır.
 
Sert plastik braketler
 
  Sert plastik braketler şeffaf braketlerin maliyetini düşürmek amacıyla üretilen çin malı malzemelerdir. Kuvvetle karşılaştığında esneme yaptıkları için istenilen diş hareketlerinin yapılması oldukça zordur. 
 
Self-ligating braketler
 
  Kendinden kilitli braketler demektir. Üzerlerinde açılıp kapanan kapakları vardır.Normal braketler ark telerine birer birer lastikle yada telle tutturulurken self ligating braketler ark tellerine kapakları aracılığıyla bağlanırlar. Metal ve seramik seçenekleri olup sürtünme kuvvetleri az olduğu için dişleri çok hızlı bir şekilde düzeltirler. Dişleri kabaca düzeltmeleri çok hızlı iken ince ayarların yapılması oldukça zordur.
 
Damon braketler
  Self ligating braketlere benzer. Braketin üzerindeki açılar self ligating braketlerden farklı olup yer açma ve genişletme özelliğine sahiptir. Yer darlığının fazla olduğu vakalarda yer açmak amacıyla kullanılır. Metal ve seramik seçenekleri vardır. Pahalı bir seçenektir. Diş çekimi yapılarak düzeltilen bir vaka diş çekimi yapılmadan damon braketler kullanılarak düzeltilebilir.

Share: