Görüntü
Ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler
dişteli türleri

  Ortodonti tedavisi dişlerdeki eğrilikleri, ayrıklıkları yani kısacası her türlü konum bozukluklarının süreç içerisinde düzeltildiği bir tedavidir.
Ortodonti tedavisi için her ne kadar tahmini bir süre belirlense de bu süre adı üstünde tahminidir ve daha kısa da olabililir çok daha uzunda. Peki bu sürenin uzaması yada kısalması nelere bağlıdır. Yada bu sürenin daha kısa sürmesi için hastalarımızın kişisel olarak yapabilecekleri var mıdır varsa bunlar nelerdir? Bu Yazımızda diş teli tedavisinin süresini kısaltmak için yapabileceklerinizi sizinle paylaşacağız.
Ortodonti tedavisinde dişlerinizin üzerine yapıştırılan ve braket ismi verilen parçalar aracılığı ile dişlerinize kuvvet uygulanır. Bu kuvvet sayesinde dişleriniz doktorunuzun istediği yönde hareket etmeye başlar. Braketler dişlerinizin yüzeyine çeşitli kimyasallar kullanılarak çok kuvvetli bir şekilde yapıştırılırlar. Yalnız yiyebileceğiniz bazı şeyler bu braketlerinizi kırar ve hareket etmeye başlayan ve devam eden dişiniz bir anda serbest kalır ve hızla eski yerine doğru gider. Bu sebeple braketlerinizi kıracak şeyleri yememeniz gerekir. Bunlar;
 
  •  Asitli içecekler içmemelisiniz. (kola, fanta, gazoz, sprite…)
  •  Yapışkan yiyecekler yememelisiniz.(Sakız, tofita, jelibon, lokum, karamelli çikolata)
  •  Ön dişlerinizle ısırarak yememelisiniz. Örneğin bir simiti ısırarak değil elinizle bölerek arka dişlerinizle, yine bir elmayı ısırarak değil bıçakla keserek arka dişlerinizle yemelisiniz. Ön dişlerinizle yanı ısırarak yediğinizde ön dişlerinizdeki braketlerin kırılması yada dişinizden ayrılması ihtimali yüksektir ve en fazla ve en hızlı bozulma eğilimi gösteren dişler de ön dişlerdir.
  •  Sert yiyecekler yememelisiniz. Diş telleriniz için en tehlikeli olan şey  sert yiyeceklerdir. 
 
 
  Tedavinize randevularınızı aksatmadan devam etmelisiniz.
  Ortodonti tedavisi doktor ile hastanın birlikte uyum içerisinde yürüttüğü bir tedavidir. Dünyanın en iyi ortodontistine dahi gitseniz siz üzerinize düşeni hakkıyla yapmadığınız sürece ortodonti tedavisinden istediğiniz verimi alamazsınız. Siz istediğiniz kadar gayretli olun, üzerinize düşeni dört dörtlük yapın, iyi bir ortodontist ile kordineli değilseniz ortodonti tedavisinden istediğiniz verimi yine alamazsınız. Yani başarılı bir ortodonti tedavisinde doktor ve hasta birbirinden ayrılamaz. Dolayısyla doktorunuzun rehberliğinde kullanmanız gerekenleri doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve miktarda kullanmalısınız. Ortodonti tedavinizin bir döneminde ortodontik elastik kullanmanız gerekir. Ortodontik elastikler alt dişlerden üst dişlere hasta tarafından takılabilen ve çıkarılabilen alt ve üst çenenin birbirleri ile ilişkisini düzelten parçalardır. Ortodontik elastiklerin ne işe yaradığını öğrenmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Örneğin doktorunuz ortodontik elastikleri günde 20 saatin altına düşmeden kullanmanızı istediğinde 20 saat ve üzeri kullanmanız gerekir. 20 saatlik kullanımda tedaviniz 4 ay sürecekken bu süreyi16 saate düşürdüğünüzde12 ay sürer. 12 saate düşürdüğünüzde ise 24 aydan daha uzun sürer.

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: ORTODONTI ORTODONTI TEDAVISI DIS TELI TEDAVISI