Görüntü
Ortodonti tedavisinde diş fırçalama
ortodonti diş fırçalama

 Ortodonti tedavisi dişlerdeki konum bozukluklarını dişlerini üzerine yapıştırılan diş telleri aracılığıyla düzelten bir tedavidir. Ortodonti tedavisi boyunca diş hijyeninin korunması hatta daha hassas yapılması gerekir.

  Ortodonti tedavisinde ağız hijyeninin korunabilmesi için başlangıçta diş çürüğü yada diş eti hastalığı gibi bir problemin olmaması gerekir. Bu sebeple doktorunuz bu ve benzeri problemleriniz varsa diş teli tedavinize başlamadan önce bu problemlerinizi çözmelidir. Diş eti hastalığı yada diş çürüğü varlığında diş teli tedavinize başlanırsa diş eti hastalığı ve diş çürüğü hızlı bir şekilde ilerler.

  Ortodonti tedavisi boyunca dişlerinizi düzenli fırçalamalısınız. Eğer bu tedavi süreci boyunca dişlerinizin temizliğine gereken önemi göstermezseniz diş tellerinizin etrafında beyaz noktalar şeklinde diş çürükleri oluşur. Daha ilerleyen dönemde beyaz lekeler şeklinde oluşan diş çürükleri kahverengi ve siyaha dönerek ilerlemeye devam eder. Aşağıdaki fotoğrafta diş teli tedavisi sırasında gereken önemi göstermeyen hastamızın dişlerinin tedaviden sonraki halini ve dahada ilerlemiş halini göreceksiniz.

Diş teli tedavisi süresince dişlerinizi yeterince fırçalamamanızın önemli dezavantajlarınızdan biriside tedavi sürenizin uzamasıdır. Dişlerinizi yeterince fırçalamadığınızda diş tellerinizin üzerinde diş taşları oluşur ve diş telinizin braketler üzerinde kayması zorlaşır. Yani oluşan diş taşları gereksiz bir sürtünme kuvveti oluşturur.

  Diş teli tedavisi süresince dişlerinizi yeterince fırçalamamanızın önemli dezavantajlarınızdan biriside diş etlerinizdeki kızarma ve şişmedir. Diş etlerinizdeki şişme bazen öğle safhalara ulaşırki doktorunuzun dişlerinizdeki problemleri göremez hale gelmiştir. Çünkü şişen diş etleri dişlerinizi içine almaya başlar. Aşağıdaki videoda ortodontik fırçanızla dişlerinizi ve diş tellerinizi nasıl fırçalamanız gerektiği anlatılıyor.

Ortodonti tedavisi sırasında kullanacağınız diş fırçaları normalde kullandığınız diş fırçalarından biraz farklıdır. Kullanmanız gereken 2 fırça vardır. Bunlardan ilki olan ortodontik fırçanızın ortasında tellerinizin geçeceği oluk bulunur. diğer fırçanız ise diş arası fırçasıdır (arayüz fırçası). Ortodontik fırçanızın kullanımı normal fırçalara çok çok benzerken diş arası fırçasının kullanımı farklıdır. Diş arası fırçasının kullanımı için aşağıdaki videoyu izleyebilrsiniz.


Share: