Görüntü
Ortodonti tedavisinde görünmez diş telinin avantajları nelerdir
Size özel fiyat alın, tedavi süresini öğrenin , Soru sorun, önceki cevapları okuyun.
görünmez diş teli

  Öncelikle "görünmez diş teli"nden kasıt şeffaf plak tedavisidir.
 Dişlerin konumlarını düzeltmek ve dişlere daha estetik bir görünüm kazandırmak için uygulanan ortodonti tedavisi, bundan birkaç yıl önce sadece diş telleri aracılığı ile yapılırdı. Yalnız diş tellerinin Hastalarını rahatsız eden bazı dezavantajları vardı. Araştırmacılar bu dezavantajları ortadan kaldıracak ve yine dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilecek yeni sistemlerin arayışına girdi. Bu sürecin sonunda görünmez diş teli gündeme geldi. Görünmez diş telinin avantajını kavrayabilmek için normal diş tellerinin dezavantajlarını iyi anlamak gerekir. Bu sebeple önce diş tellerinin dezavantajlarından biraz bahsedelim.
  Diş telleri dişlere ilk yapıştırıldığında yaklaşık 1 haftalık bir alışma dönemi başlar. Bu alışma döneminin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterirken genellikle orta şiddette seyreder. Alışma döneminde; ısırmada ve yemek yemede güçlük, dişlerde özellikle baskı anında acı, dudaklarda, yanaklarda ve dilde yaralanma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar çünkü diş teli sabittir ve çıkarılamaz. Görünmez diş teli ise takılıp çıkarılabildiği için, başlangıçta kullanım süresi kısa tutularak bütün bu alışma döneminin sıkıntıları yüksek oranda atlatılmış olur. Özellikle alışma döneminde meydana gelen dilde, dudaklarda ve yanaklarda oluşan yaralar yemek yemeyi güçleştirir. Çünkü bu bölge hareketsiz bür bölge değildir, yemek yeme anında çene hareket ettikçe bu bölgede hareket eder ve yara olan alan her harekette diş tellerine sürter. Bu sürtünme hastaya ciddi anlamda acı verir. Görünmez diş telinde ise dudaklarda, yanaklarda ve dilde yaralanma olmadığı gibi yeme anında çıkarıldığı için daha rahat bir yemek yeme imkanı sağlar.
  Diş telleri ile yemek yemek büyük problemdir. Çünkü yiyecekler diş tellerinin arasına kaçar ve yemekten sonra mutlaka temizlenmesi gerekir. Ortodonti tedavisi gören hastalar her yemekten sonra yedikleri herhangi bir yeşilliğin diş tellerinin arasında kalmasından korkarlar. Görünmez diş teli tedavisinde ise şeffaf plaklarınızı çıkardığınızda tel tedavisi görmeyen insanlardan hiçbir farkınız kalmaz.
  Diş teli tedavisi gören hastalarımızın bir şeyler yerken yaşadıklar diğer bir problem diş tellerinin kırılma ihtimalidir. Bazı kurallara uymadıklarında diş telleri kırılır ve bu durum ortodonti tedavisinin seyrine zarar verir. Bu kurallar ise asitli içeceklerin içilmemesi, yapışkan yiyeceklerin yenmemesi, sert yiyeceklerin yenmemesi, ön dişlerle ısırmamak gibi sıralanabilir. Görünmez diş teli tedavisi gören hastalarımız ise yemekten önce şeffaf plaklarını çıkardıklarında ortodonti tedavisi görmeyen bir insanın yemek yeme konforunu yakalarlar.
  Diş teli tedavisi gören hastalarımızın diş telinin kötü görünümü her zaman problemdir. Mezuniyetlerinde, nişanlarında, nikahlarında, düğünlerinde yada yakınlarının düğünlerinde yada özel bir davette diş tellerinin varlığından rahatsız olurlar ve bu durumlarda diş tellerini istemez ve ortodonti tedavilerinin bitirilmesini isterler. Görünmez diş teli tedavisi gören hastalarımız ise yine plaklarını çıkardıklarında tedavi görmeyen bir insandan farkları kalmaz.
 
  Bütün bu saydıklarımızı değerlendirdiğinizde sizde takdir edersiniz ki görünmez diş telinin tek avantajı görünmez olması DEĞİLDİR ve görünmez olmasının dışında birçok avantajı vardır.

Share:


Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: GORUNMEZ DIS TELI SEFFAF DIS TELI GORUNMEZ DIS TELININ AVANTAJLARI ORTODONTI DIS TELI