Görüntü
Ortodonti tedavisine ihtiyacım var mı?
ortodonti süreci

Ortodonti tedavisi, bildiğiniz üzere dişlerin minesine genellikle diş teli yapıştırılarak, bazende damaklık yada şeffaf plaklar gibi apareyler kullanılarak belirli bir süreç içerisinde dişlerinizdeki konum bozukluğunun düzeltildiği tedavidir.
  Ortodonti tedavisinde amaç, dişlerin hem fonksiyonel olarak daha kullanışlı hale getirilmesi, hemde estetik olarak daha güzel görünmesini sağlamaktır. Dişlerin estetik olarak daha güzel görünmesini sağlamak konusunu incelediğimizde dişlerdeki kötü görünüme sebep olan problemin tam olarak tespit edilmesi gerekir. Tespit edilmesi gerekir ki problemin hangi tedavi yöntemi ile daha güzel çözülebileceği konusunda doğru karar verilebilsin. Örneğin; ortodonti tedavisi dişlerdeki yamuklukları, çapraşıklıkları, diş ayrıklıkları gibi knum bozukluklarını mükemmel bir sonuçla dişlere hiçbir zarar vermeden düzeltir. Yalnız ortodonti tedavisinin, dişlerinizin renkleri, formları yada şekilleri üzerinde bir etkisi yoktur. Yani tedaviden önce dişlerinizin renkleri şekilleri ve formları nasılsa tedaviden sonrada aynı kalır. Sizi rahatsız eden dişlerinizdeki renk problemi ise ortodonti tedavisi yerine diş beyazlatma yöntemini tercih etmelisiniz. Yada dişlerinizin şekli güzel görünmüyorsa, kesici kenarlarında aşınmalar ada kırılmalar varsa, istediğiniz kadar uzun ve belirgin değilse lamina kaplama, zirkonyum kaplama gibi bir yöntem tercih edebilirsiniz. Bazı estetik problemlerde ortodonti tedavisi ile birlikte kombine olarak uygulanır. Örneğin dişlerdeki şekil bozukluğu ile birlikte konum bozukluğu da varsa, dişler önce ortodonti tedavisi ile sıralanmalı, ortodonti tedavisi sonrasında lamina yada zirkonyum yada bonding uygulamaları gibi estetik çalışmalarla şekil bozukluğu düzeltilmelidir. Bu şekilde birkaç tedavinin birlikte uygulandığı tedavilere " Multidisipliner tedavi" denir.
  Ortodonti tedavisinin ise  diğer tedavilerden en büyük farkı, sorun dişlerinizin konum bozukluğuysa, dişlerinize hiçbir zarar vermeden düzeltir.
  Sonuç olarak ortodonti tedavisi yaptırarak probleminizi çözüp çözemeyeceğinize yada daha güzel bir gülümseme için ihtiyacınız olan en doğru tedavinin ortodonti tedavisi olup olmadığına doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

Share: