Görüntü
Ortodonti tedavisinin ağız sağlığına etkileri
ağız sağlığı

  Ortodonti yunancada "orto" ve "dont" kelimelerinden gelmektedir. Orto ideal anlamına gelirken dont kelimeside diş anlamına gelir.
 Ortodonti dişlerdeki ve çene kemiğindeki uyumsuzluklarla, normalden sapmalarla ilgilenir. Ortodonti estetik olarak hastamıza daha güzel bir gülüş kazandırsa da bu güzel gülüş ortodonti tedavisinin kazandırdıklarından sadece bir tanesidir. Ortodonti tedavisinin ağız sağlığına faydalarını anlayabilmek için çapraşık dişlerin ağız sağlığına olan zararını iyi analiz etmek gerekir.
  Çapraşık dişleri temizlemek çok zordur. İstediğiniz kadar iyi fırçalayın sıkışıklığın olduğu bölgelede diş fırçanızın normalde değmesi gereken, fakat sıkışıklıktan dolayı değmeyen yerler kalacaktır. Bu bölgeler temizlenemediği için çay kahve sigara gibi etkenlerin leke oluşturmasına sebep olacaktır. Bu bölgeler yiyecek artıklarının temizlenmesini de zorlaştırdığı için ağız kokusu yapacaktır. Yemeği 2 gün dışarıda unuttuğumuzda nasıl bozuluyor ve kokuyorsa, dişlerin arasında kalan ve temizlenemeyen bölgelerde kalan yiyecek artıkları bir süre sonra koku yapacaktır.
 Dişlerinizde temizlenemeyen bölgelerde kalan yiyecek artıkları bakteri odağı haline gelecek ve ilerleyen zamanlarda diş çürükleri oluşacaktır. Bu çürüklere dolgu yaptırsanız dahi yeni dolgunuz da yanındaki dişle ideal temas sağlayamadığı için bu süreç yine yeniden başlayacaktır.
  Alt ve üst dişlerinizi değerlendirdiğinizde alt ve üst çene arasında dinamik bir ilişki vardır. Bir insanın yemek yerken oluşturduğu ortalama çiğneme basıncı 300 kg'dır. Ve bu muazzam yıkıcı  kuvveti karşılayan ve emerek işlevsel hale getiren yastık görevi gören dişlerin etrafındaki kollajen lifler ve çene eklemidir. Bu kuvvetin çene kemiğine ve dişlere zarar vermemesi için alt ve üst dişlerinizin birbiri ile ideal ilişkisi olması gerekir. Bu kuvvetin bütün dişlere eşit miktarlarda yada orantılı miktarlarda dağılması demektir. Aksi halde sizde takdir edersiniz ki bu kuvvet yıkıcıdır.
  •   Ortodonti tedavisi dişlerdeki çapraşıklığı düzelterek dişlerinizin çürümesine engel olur.
  •   Ortodonti tedavisi dişlerdeki çapraşıklığı düzelterek ağzınızın kokmasına engel olur.
  •   Ortodonti tedavisi dişlerdeki çapraşıklığı düzelterek dişlerinizin lekelenmesine engel olur.
  •   Ortodonti tedavisi dişlerdeki çapraşıklığı düzelterek ağzınızı kapatarak gülmenize engel olur.
  •   Ortodonti tedavisi dişlerdeki çapraşıklığı düzelterek dişlerinizin birbirlerine düzgün temas ettirerek dişlerinizin ve çene ekleminizin zarar görmesine engel olur.

Share: