Görüntü
Şeffaf Diş Teli ve Tedavi Sürecine Etkileri
Şeffaf Diş Teli ve Tedavi Sürecine Etkileri

Ortodonti tedavisinde bireyler pek çok soru işareti ile karşı karşıya kalabilirler. Bunlardan bir tanesi de hangi braket türünü seçmeliyim? sorusu olmaktadır. Günümüzde pek çok braket türü geliştirilmiş ve bireylere sunulmuştur. Ne kadar çok çeşit olsa da bireyler doktor kontrolü ve muayene sürecinin ardından kendilerine uygun braket seçimini sağlamaktadırlar. 

Günümüzde bireylerin yeni tercihleri arasında yer alan şeffaf diş teli hakkında oldukça güzel duyumlar mevcuttur. Ancak bazı bireyler metal diş telinin daha çok gelişimi sağladığını ve süreci kısalttığını ifade etmektedir. Tedavi sürecine başvuracak biri iseniz tüm bu durumlar karşısında en iyi braket türü hangisidir diye kendinize sorabilirsiniz. Şeffaf diş teli mi yoksa metal diş teli mi tercih etmeliyim sorusunu ayrıntılandıralım:

 

Diş Teli Tedavisinde Braket Seçimi

Braket kullanımı birey için çok önemlidir. Ağzındaki yeni yapılara alışmaya çalışan kişi aynı zamanda rahat etmeye ve çevresindeki ilişkilerine de normal bir şekilde katılmaya çalışmaktadır. Diş teli kullanımında bireylerin rahat olması ve sağlıklı gülüşleri kazanmasını beklemekteyiz. Alpdent ile ağız ve diş sağlığında dikkat edilecek noktaları sizlere sunarak istediğiniz kusursuz görünümü kazandırmaya çalışmaktayız. 

Metal, şeffaf ve lingual braketlerin kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Burada daha çok ön plana çıkan tür ise şeffaf türler olmaktadır. Braket türleri diş teli fiyatları 2021 düzenlemlerine etki etmiştir. Diş teli fiyatları 2021 düzenlemelerinde metal türler daha uygun iken şeffaf ve lingual türler daha yüksek maliyetler açısından ele alınmaktadır. Diş teli fiyatları 2021 incelemelerinde lingual teller en yüksek maliyet arasında yer alabilmektedir.

 

Şeffaf Braketlerin İşlevi Nasıldır?

Metal veya şeffaf tür olsun iki tür braket de bireylerin istediği kusursuz görünüme ulaştırmaktadır.Şeffaf ya da metal olsun ikisi de aynı işleve sahip olmaktadır. Tedavi uzamasına neden olan durumlar braketlerin hasar görmesi veya kontrollere istenilen vakitlerde gelinmemesi olabilmektedir. Bu durumların dışında tedaviyi uzatacak ek bir sebep mevcut olmamaktadır.

 

Diş teli tedavisinin sonlanmasına doğru dişlerin konumlarında kalıcığını sağlamak adına plak kullanımı gereklidir. Diş telinden sonra plak kullanımı doktor kontrolünce sağlanmalıdır ve düzenli aralıklarla muayene gerektirmektedir. Dişlerin hareketli olan yapısı korunmuş olarak kalıcılık sağlanmaktadır.


Share: