Görüntü
Şeffaf diş telinin metal diş telinden farkı nedir
şeffaf diş teli

Şeffaf diş teli diş tellerinin görünmesinden rahatsız olan yada belli olmasını istemeyen hastalarda kullanımı uygundur. Piyasada çok farklı malzemelerden üretilmiş şeffaf diş telleri vardır. Dolayısıyla diş telinden beklenilen sonucun alınması yapımında kullanılan  malzemeyle ilgilidir. Örneğin çin malı şeffaf diş teli genellikle sert plastikten üretiliyor olup oldukça ucuzdurlar. Ve tedavi sırasında sert plastikte oluşan esneme istenilen diş hareketlerinin oluşmasına engel olur. Bu sebeple tercih edilmez.

 

Bununla beraber porselen yada safirden üretilen şeffaf diş tellerinde böyle bir problem yaşanmaz ve bu teller renkte değiştirmezler. Fiziksel özelliklerini tedavi sonuna kadar korurlar. Dolayısıyla çok ucuz bir fiyata diş teli tedavisi yaptırmanız halinde tedavinizde kuvvetle muhtemel çin malı ucuz diş telleri kullanılacaktır.
Diş teli tedavinizde kullanılan teller porselen yada seramik ise mekanik olarak metal diş tellerinden hiçbir farkı yoktur. Teknik olarak metal diş telleri ile aynı diş hareketlerini oluştururlar. Yalnız kullanıma bağlı olarak şeffaf diş tellerinin bazı dezavantajları vardır;
    Metale göre açık renkli oldukları için beyaz bir elbisenin kiri daha çok göstermesi gibi daha çabuk lekelenirler. Bu sebeple temizliği titizlikle yapılmalıdır.
    Dişe yapışma güçleri metal tellere göre daha zayıftır ve daha kolay kırılırlar. Bu sebeple bu durumun farkında olup gereken özeni gösterebilecek hastalarda kullanılmalıdır.
    Diş temizliğinin iyi yapılmadığı durumlarda diş tellerinin etrafında diş taşı oluşur. Ve bu diş taşı sürtünme kuvvetini artırdığı için diş hareketleri yavaşlar. Tedavide de gecikme olur.
    Şeffaf diş tellerinin üzerindeki kuvvet kolları metale göre daha kısa olduğu için şeffaflarla çalışmak doktorunuz için metale göre daha zordur. Yalnız bu tedavi detayınızı değiştirmeyip doktorunuzu ilgilendiren bir farktır.

Share: