Görüntü
Tedavide Uygun Braket Seçimi
dis-teli-fiyatlari

Ortodontik tedavi dişlerdeki eğrilmeler, ayrılmalar, yani dişlerdeki konum bozukluklarını belirli bir zaman içerisinde düzelten bir tedavi yöntemidir. Günümüz teknolojisinde tellerin birçok türleri ortaya çıkmaktadır. Hastalar hangisinin en etkili olacağı hakkında fikir ayrılığı yaşamaktadırlar. Onlardan en fazla merak edilen ise şeffaf tellerdir. Kimisi etkili olmayacağını, metallerin en etkili sonucu vereceğinden oldukça emin iken, kimisi de estetistiksel olarak daha etkili olduğu bu yüzden bunu tercih etmelerinin kendileri için en uygun olacağını düşünür. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları uygun kritererce belirlenir. Diş teli fiyatları 2019 yılında daha çok ödeme olanağı göstermektedir. Diş teli nasıl takılır? Hangi etmenler tedavi sürecinde etkilidir? Şeffaf diş teli ve görünmez diş teli nedir? Diş teli nasıl takılır sorusundan önce kullanılacak braket çeşitlerine bakalım;

Metal braketler her ne kadar dişleri istenilen düzeyde değiştirme özelliği gösterse bile estetistiksel açıdan bazı kişilerce tercih edilmemeye başlanmıştır. Bu durum kullanım alanını azaltmaya neden olmuştur. İlk olarak ortodonti de dış görünüşün en etkili ve önemli koşullardan bir tanesi olduğuna inana ve onun için tel tedavi düşüncesini aklından çıkaran bireyler hem sürece başlamıyor hem de başlamak istedikleri ama başlayamadıkları için kendilerini çok huzursuz, mutsuz ve özgüvensiz hissediyordu. Kendilerini sevmiyorlar ve insan ilişkilerinden kaçınmak istiyorlardı. Sürekli elleri ile ağızlarını kapatıyorlar ve bu durumdan hiç rahat değillerdi. Rahatça karşıdaki kişiye gülümseyemiyorlardı hatta konuşmaktan kaçıyorlardı. Samimiyetlerinin yeterince anlaşılamamasından şikayetçilerdi. Bu sebeple üreticiler metal braketlerle aynı sonucu ortaya koyabilecek ve görsel olarak da daha az belli  olabilecek ürünler üzerinde çalışmaya başladılar. Şeffaf teller de bu ihtiyaç ile gündeme gelmeye başladı. Şuan oldukça tercih edilenler arasına girmeyi başardı. Özellikle çocukların tel takmasının uygun olduğu, yaşlarının elvermediğini düşünen, şuan belirli bir firmada, işyerinde çalışıyor olan bireyler için bir umut kaynağı olarak yerini almış durumda. Hem tel taktıklarını direkt ortaya koyma hem de kendilerini daha iyi hissettirecek bu yöntemi uygulamak istediklerinde sürece başlamada engelleri ortadan kalmış oldu. Artık pek çok türde teller bulunuyor.  Burada şeffaf braketlere dikkat etmek gerekiyor. Popüleritesi yaygın olmakla beraber pek çok çeşidi bulunuyor ve hangisinin daha etkili olacağı konusunda fikir ayrılıkları yaşanıyor. Bugün bu durumun üzerine eğilelim:

Görüntüyü olumlu olarak etkileyen yöntemlerden biri şeffaf braket kullanımıdır. Braket dişlerin üzerine yapıştırılan o kare şeklindeki küçük parçalar olarak ifade edilebilir. Bu yöntemde ise o parçalar metal görüntüde değildir, renksizdir. Bu tür braketler metallere oranla daha az belli olurlar. Şeffaf diş telleri veya görünmez diş telleri değerlendirildiğinde en çok tercih edilen yöntemdir. Ortodonti tedavisi dişlerin üzerine zarar vermeyen özel maddelerle yapıştırılan braketler aracılığıyla dişlerdeki konumlanma sorunlarını iyileştirmeye, düzeltmeye yönelik bir tedavidir. braketler de kendi içinde farklı yapılara ayrılırlar.

Bunlardan ilki metal olanlardır. Diş teli tedavisinde kullanılan daha eski tür braketler olup etkileri diğerlerine nazaran daha yüksektir. Metal braketlerin sürtünme kuvveti az olduğu için oluşturulan yeterli kuvvet çok az bir kayıpla dişe yöneltilir. Bu durum tedavinin daha da hızlı ilerlemesine neden olur. Bu görünüden hoşlanmayanlar genelde renkli lastikleri ve süsleri tercih ederler. Üzerine takılan renkli lastiklerle rengarenk bir görüntü elde etmek mümkündür ve bu renkli lastikler yaşları küçük çocuklar için diş telini çok eğlenceli ve kullanıma istekli bir hale getirmede etkilidir. Ekonomik olarak daha ve bu yüzden tercih edilir. Çocuklar daha çok kullanır. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları daha uygun olabilmektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılı düzenlemelerine göre fiyatlar oluşturulur. Diş teli nasıl takılır sorusundan sonra çeşitlere devam edelim.

Seramik braketler; metal diş telinde istenmeyen görünümünü ortadan kaldırmak amacıyla ortaya çıkarılan etkili olan yöntemlerdendir. Seramik braketlerin üzerindeki sürtünme kuvveti metal braketlere göre daha fazla oluştuğu için fırçalama alışkanlığının yeterli olmadığı ağızlarda tedavi hızını yavaşlatma gösterebilir. Önemli dezavantajlarından birisi ise dişlerdeki lekeleri daha fazla göstermesidir. Nasıl açık renk bir kıyafet siyaha göre lekeyi daha çok belli ederse seramik braketlerde lekeyi metal braketlere göre daha çok belli eder. Bu sebeple tercihiniz seramik braketse dişlerinizi düzenli fırçalama özeninde olmalısınız.

Safir braketlere gelirsek;  seramikler ile benzer yapıdalardır. Aynı avantaj ve dezavantajlara sahiptirler. Tek farkı şeffaf olmalarıdır. Temizliğine dikkat etmek oldukça önemlidir. Dişlerin düzenli ve çok iyi fırçalanmasına dikkat edilmelidir. Aksaklıklar diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde etki sahibidir. Diş teli fiyatları 2019 yılında daha çok ödeme olanaklarına sahiptir. Şeffaf diş teli ve görünmez diş teli yetişkinlerce tercih edilmektedir.

Sert plastik braketler en uygun olanıdır. Sert plastik braketler şeffaf braketlerin maliyetini daha aza indirmek amacıyla üretilen malzemelerdir. Daha esnek yapıda olmaları dişlerin istenilen düzeyde iyileşmelerine engel olmasıdır. 

Self ligating braketler kendinden kilitli braketler anlamına gelir. Üzerlerinde açılıp kapanan kapakları bulunur. Normal braketler ark telerine birer birer lastikler yardımı ile yada telle tutturulurken self ligating braketler ark tellerine kapakları sayesinde bağlanırlar. Metal ve seramik seçenekleri olup sürtünme kuvvetleri az olduğu için dişleri çok hızlı bir şekilde düzeltme etkisine sahiptirler. Dişleri kabaca düzeltmeleri çok hızlı olmasına karşın ince ayarların yapılması oldukça güçtür.

Damon braketlere bakarsak bunlar Self ligating braketlere oldukça benzerler. Braketin üzerindeki açılar self ligating braketlerinkinde farklı olup yer açma ve genişletme gibi özelliklere de sahiptir. Yer darlığının fazla olduğu kişilerde yer açmak amacıyla kullanımı olur. Metal ve seramik seçenekleri de bulunmaktadır. Maliyeti yüksek bir seçenektir. Diş çekimi yapılarak düzeltilen bir hastanın tedavi sürecinde diş çekimi yapılmadan damon braketler kullanılarak düzeltilme işlemi yapılabilir.

Diş teli tedavisine benzer olarak estetik diş hekimliği uygulamaları da günümüzde popüleritesini arttırmaya devam ediyor. Diş estetiği uygulamaları; diş beyazlatma, porselen lamina, diş pırlantası, pembe estetik, implantlar olarak sıralanabilir. Ancak bakıldığında bu uygulamalar oldukça maliyeti yüksek kişilerce tercih ediliyor ve diş üzerinde değişimler yapılacaksa, bunlar dişlerin yapılarında oynamalar yapmayı gerektiriyor. Doğal bir yöntem yerine tıraşlama, küçültme, kaplama gibi yapay yöntemler tercih edilebiliyor. Bu durum dişin kendi yapısına oldukça büyük zararlar verebilir. Oysa ki tel tedavisini kullanarak kendi yerinde bulunan dişler ile istenilen sonuca önceki diş yapısını değiştirmeden sağlıklı biçimde geçmek mümkün kılınır. Yapıda kullanılacak aparatlar diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde etki sahibidir.

Ancak bazı durumlarda diş kaybından ötürü o bölgenin tamamlanması da oldukça önem taşır. Çünkü diş kayıpları çene kemiğinde erime meydana getirecektir. İmplant; eksik dişin yerini tamamlamak adına çene içerisine yerleştirilen genelde vida biçimli yapay diş kökü olarak adlandırılabilir. Genellikle implantların titanyum denilen bir maddeden yapıldığı görülür çünkü titanyumu kemik kendi parçası olarak kabul eder. Bu uygulamanın avantajı diğer dişlere dokunmadan sadece kendi alanındaki diş için gelişimin sağlanabilir olmasıdır. Oluşabilecek estetik problemler ve konuşma bozukluklarının önüne geçmede etkili bir yöntem olarak kabul görür. Kalıcılığı ve etkisi üzerinde durulursa da kemik ve dokularla ilişkisinden ötürü ağız ve diş temizliğinin dikkatli biçimde yapılması, özenine dikkat edilmesi implantların sağlığı açısından da önemlidir. İmplant yapıldıktan sonraki süreçte onun da muayenesi ve bakımı olacaktır. İhmal etmek sürecin aksamasına ve etkili sonucun alınamamasına yol açabilir. Hangi bireylere uygulanabileceği hangi bireylere uygulanamayacağı konusu ise doktor tarafından belirli kriterlere göre belirlenen bir husustur. Bazı hastalıklar örneğin şeker, tansiyon gibi ve özel durumlar kan sulandırı ilaçlar kullanan kişiler ve hamilelerde özel tedbirlerin alınması gerekir. Şeker düzeyinin belirli bir seviyede olması gerekir. Hamilelikte hormonal dengelerin sebebiyle yapılmaması önerilir. Bu dönemde hassas olan anne adayında diş eti sorunları ve kanamalar da gözlemlenebilir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan bireye müdahale edildiğinde kanamalar olabilir, bu durumdan da olumsuz etkilenebilir. Dikkat etmek gerekir.

Fiyatlar üzerinde durursak diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları anlattığımız pek çok etmenden etkilenerek oluşturulmaktadır. Diş teli fiyatları, diş teli fiyatları 2019 verilerince düzenlenir.  Diş teli fiyatları 2019 yılında çeşitli etmenlerce artış gösterse de ödeme olanakları doktorunuzla düzenlenmektedir. Ortodonti süreci karşılıklı anlaşmayı gerekirir. Şeffaf diş teli ve görünmez diş teli süreçte tercihi fazla olan tellerdir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.