Görüntü
Diş Çekimi Diş Teli İçin Gerekli Mi?
Diş Çekimi Diş Teli İçin Gerekli Mi?

Diş teli tedavisinde diş çekimi sık gözlenen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Her tedavi içinde diş çekimi gerekir mi? Diş teli kullanımında diş çekimi yaygın mıdır? sorusunu ele almakta ve bireylere süreci ifade etmekte fayda vardır. Bazı bireyler diş çekimlerinden kaygılanarak sürece başvurma konusunda endişe duyabilmektedirler. Peki diş çekerken acır mı? Ben diş teli yaptırırken diş çektirmek zorunda mıyım? sorularını inceleyelim;

 

Diş Çekiminde Çene Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Diş tedavilerinde dişlerin uygun konumlanmalarına yardımcı olan ortodonti tedavisi bireylerin çok fazla tercih alanında olmaktadır. Bu tercihin yüksek olmasında pek çok durum iç içe girmiştir. Bazı bireyler sağlığını yüksek tutmak, diş ve diş etlerinde olabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek amacı ile tedaviye başvururken bazı bireyler estetik görünümü kazanmak amacı ile sürece başvurmaktadır. 

Çene bozuklukları ve sorunları bireyler için oldukça büyük önem taşımaktadır. Özellikle çocukluk dönemlerinde üzerinde durulan çene sorunlarında erken müdahale sağlanabilmektedir. Bu müdahale adımları ile süreç ilerlenmesi önem taşımaktadır. Çene bozuklukları ileri yaşa gelindiğinde artık diş teli tedavisi ile süreç ilerlemesi olası olmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri ile ilerleme sağlanması gerekmektedir. 

 

Çocuklukta Diş Tedavileri Nasıl Sağlanır?

Diş teli tedavileri küçük yaştaki çocuklar ile pek çok yöntem ile sağlanabilir. Tedavi süreçlerinde plakların kullanılması büyük önem taşır. Gelişim sürecinde dişlerin hareketlerinin yoğun olması ile diş plakları dişlerin uygun konumlarına doğru ilerlemesi mümkündür.

 

Diş Çekimi ve Diş Teli

Diş teli tedavisinde diş çekimi yer alabilmektedir. Ancak her birey diş çekimi ile tedavi sürecini ilerletecek değildir. Bazı bireylerin çene yapıları çok dar olmakta ve bu dar çenede dişleri de sıklıkla olmaktadır. Bu durumda üzerinde durulacak şey dişlere uygun konum açmak ve sıra sıra dişlerin sıralanması gerekilmektedir.Bu durumda diş çekimi sağlanabilir. Ancak her birey için gerekli değildir.

Diş çekimi esnasında bireyler acı hissememektedir. Gerekli işlem süreçlerinin yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Diş çekiminde bireyin sağlıklı bir ağız yapısını sağlaması önemlidir.


Share: