Görüntü
Diş Sağlığında Bakım Süreçleri
Diş Sağlığında Bakım Süreçleri

Ağız ve diş sağlığında gerekli bakımı yapmak bizler için büyük öneme sahiptir. Bakım süreçlerinde gerekli süreç analizlerinin sağlanması büyük öneme sahiptir. İşlemlerin ilerletilmesinde nasıl bir düzen kurulacağı, hangi yöntemler ile temizliğin sağlanabileceği gibi noktaların değerlendirilmesi ile sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmanız mümkün olmaktadır.

Dişlerinizin temizliği sağlıklı bir ağız yapısı için oldukça önemlidir. Sizler de gerekli bilgilendirme akışları ile diş sağlığınızı koruyabilir, değerlendirmeler ile uygun müdahale yöntemlerini seçebilirsiniz.

 

Diş Sağlığında Öne Çıkan Noktalar

Ağız ve diş sağlığında pek çok adım öne çıkmaktadır. Bunların başında temizlik gelmektedir. Temiz bir ağız yapısının oluşturulması ile pek çok sorunun önüne geçilmektedir. Ağız içi bakterileri, çürükler ve apselerin oluşumu buna örnek olarak gösterilebilir. Bakımlarda kullanılan ürün ve materyallerin önemi büyüktür. 

Ağız ve diş sağlığı bireylerin sosyal yaşamları için oldukça önemli bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakım süreçlerinde diş teli tedavisi de ön plana çıkmaktadır. Diş teli tedavisine başvuran bireylerin gelişim süreçlerine bakıldığında sağlıklı ve konumlarına uygun olan diş yapılarının olduğu gözlemlenmektedir. Bu yapılar bizlerin gelişim düzeylerinin incelenmesinde önem arz etmektedir. Diş aralarının temizlenmesi, diş taşlarının oluşumunun önüne geçilerek sürecinin yavaşlatılması için etkili bir temizleme gerekir. Burada da dişlerin uygun konumlarda yer edinmesi önem taşımaktadır.

 

Diş Tedavisinde Diş Teli

Diş teli ile dişlerinizin sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Tedavi süreçlerinde gerekli noktaların değerlendirilmesi gerekir. Bu noktada neden diş teli kullanmalıyım? Diş teli tedavisinde önem arz eden noktalar nelerdir? gibi soruları ele alarak düzenlemeniz gerekmektedir. Diş teli tedavisi braket adı verilen küçük yapılar yardımı ile dişlerin hareketini sağlayarak uygun konumlara doğru yönlendiren bir tedavi yöntemidir.

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli tedavisi maliyeti yüksek bir tedavi süreci olarak ifade edilse de bu maliyetinin alt planında pek çok unsuru barındırmaktadır. Örneğin ortodontistin alanında uzmanlığı, kliniğin bulunduğu konum ve imkanlar, hastanın getirdiği problem durumu bu adımları etkilemektedir. Diş teli fiyatları da bu bağlamda değerlendirilmektedir. Bireye özel ödeme koşullarının düzenlendiği diş teli fiyatları ile siz de sürecinizi sağlıklı bir şekilde yönetebilmektesiniz. 


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.