Görüntü
Diş Sağlığında Diş Teli Tedavisi
Diş Sağlığında Diş Teli Tedavisi

Ağız ve diş sağlığı bireylerin her zaman yaşamlarında önem arz eden bir durum olmuştur. Gerekli noktaların değerlendirilmesi ile işlemlerin düzenlenmesi diş teli tedavilerinde önemli bir noktayı bizlere göstermektedir. Alanında uzman ekibimiz Alpdent olarak sizlere gerekli süreç analizlerini sunmaktayız. Gerekli durumların ele alınarak değerlendirilmesi ile istenen sağlıklı ağız yapısına sahip olabilirsiniz. Diş teli tedavisinde pek çok soru işareti de meydana gelmektedir. Bu soruların başında da diş teli nedir, diş teli tedavisi nasıl ilerletilir, diş teli fiyatları nasıl belirlenir soruları gelmektedir. Bu soruların ayrıntılı bilgileri için tıklayınız.

 

Diş Teli Nedir?

Diş teli braket denilen yapıların dişleri istenen yönde hareket ettirmesi ile ilerlenen bir tedavi yöntemidir. Braketler çok çeşitlidir ve her braket türü birbirinden farklı işlevler geliştirmektedir. Ana amacı aynı olsa da braketlerin yapısı ve çeşitliliği farklıdır. 

 

Braket Türleri Nasıl Seçilir?

Braketler küçük kare yapılardır. Bu yapılar dişlerin istenen yöne doğru hareketlerini sağlarlar. Braket türleri bu noktada önem taşımaktadır. Her bireyin ihtiyaç ve beklentilerine göre braket türleri de değişme göstermektedir. Metal, şeffaf ya da lingual türde olabilen braketler doktorunuzun ve sizin istek durumunuza göre şekillenmektedir.

Metal türler ilk çıkan türler olarak karşımıza çıkmaktadır. Metal braketler yıllardır en çok tercih alanında olan türlerdendir. Metal türlerin yerini zaman içinde şeffaf türler almaktadır. Bu şeffaf türler ile artık estetik anlamda daha avantajlar sağlanmış olunmaktadır. Özellikle yetişkinlerin sürece başlamasında şeffaf braketlerin önemi büyüktür. Estetik kaygıları ele alarak süreçten uzak duran yetişkinler için bu durum ön plana çıkmaktadır. Braketlerin çeşitliliği hastaların tedavi sürecine başvurmalarında ön plana çıkmaktadır.

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları diş teli tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Alanında uzman ekibimiz ile diş teli fiyatları hakkında sizlere gerekli bilgilendirme sistemlerini sunmaktayız. Diş teli fiyatları pek çok süreç akışı ile değerlendirilmektedir. 

Kullanılan malzemeler, hastanın getirdiği problem durumu ve uzmanın alanında uzmanlık deneyimleri de diş teli fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.