Görüntü
Diş Tedavilerinde Öne Çıkan Adımlar
Diş Tedavilerinde Öne Çıkan Adımlar

Diş teli tedavileri alanında uzman hekimlerce planlanmaktadır. Pek çok birey diş teli tedavisinin avantajlarını düşünerek bu sürece katılım göstermek istemektedir. Ancak gene de süreç hakkında bilgilendirmeleri de düşünerek kaygıları, doğru bilgi arayışları olabilmektedir. Diş teli tedavilerinde öne çıkan noktalar hakkında bilgilendirilmek onları rahatlatacaktır. Bu konuların başında diş teli fiyatları 2024 hakkında son düzenlemeler ve braket türleri ve diş teli tedavisi hakkında süreçler gelmektedir.

 

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi alanında uzman ortodontistler tarafından uygulanan özel bir alandır. Her diş hekimi mezunu bu işlemi gerçekleştirememektedir. Özel bir alan olmasından ötürü gerekli çalışmaları yapması, deneyim kazanması eğitim alması gerekmektedir. Alanında uzman bir ortodontist ile ilerleme gösteren diş teli tedavisi pek çok süreç akışını bizlere sunmaktadır. Her adımın kontrol edilmesi ile süreç ilerleme göstermektedir.

Diş teli tedavilerinde önemli olan noktalar mevcuttur. Bu noktalar diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde ön plana çıkmaktadır. Her adımın tek tek incelenmesi ile süreç akışı sağlanmaktadır. Bu süreç bilgilendirmesi ile sistemsel bir ilerleme sağlanması mümkündür. Siz de diş teli fiyatları 2024 değerlendirmeleri hakkında bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Diş Teli Tedavilerinde Adımlar

Diş teli tedavisinin en önemli adımı muayene sürecidir. Muayene sürecinde bireylerin en çok  üzerinde durdukları nokta tedavi planları olmaktadır. Hangi ürünün tercih edileceği, bu ürünün teminatı, diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerindeki rolü pek çok açıdan önem taşımaktadır. Alanında uzman ekibimiz Alpdent olarak sizlere bu konularda bilgilendirme ağlarını sunmaktayız.

 

Braketler Nasıl Seçilir?

Braket seçiminde bireysel faktörler ve doktorunuzun sizlere gösterdiği onayladığı durumlar ön plana alınmaktadır. Her bireyin braket seçimi farklılık göstermektedir. Braketler metal, şeffaf, lingual olabilmektedir. Bu türlerin ortak özelliği istenen amaca kısa sürede ve sağlıklı şekilde sizleri getirmek olmaktadır. Farklılaşan yönleri de içerdikleri malzemedir. Metal teller ilk çıkan türler olmakla birlikte hala tercihlerini korumaktadır. Daha az görünmesini isteyen, estetik unsurları ön plana alan bireyler doktor onayı ile şeffaf veya lingual telleri tercih edebilmektedirler.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.