Görüntü
Diş Teli Fiyatları Hakkında Bilgilendirme
plan resmi

Bundan 8-10 yıl önce sgk diş teli fiyatlarını eğer tedavinizi özel kliniklerde yaptırıyorsanız karşılamıyordu. Bununla birlikte eğer tedaviniz devlet hastahanesinde yapılıyorsa yaş sınırlaması olmaksızın hastadan sadece diş yeli tedavisi de kullanılacak malzeme ücretini alıyordu. Buda yaklaşık 1.000 tl civarında tutuyordu. Yıllar içerisinde hem doktor sayısının azlığından hemde tedaviye talebin çok fazla olmasıdan dolayı diş teli tedavisinde hasta yığılması olmaya başladı. Bu sebeble devlet özel kliniklerden hizmet satın almaya başladı.

AYRIYETTEN DİŞ TELİ FİYATI HESAPLAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ...

  Günümüzde hasta 18 yaşının altında ve diş teli tedavisini devlet hastahanesinde yaptırıyorsa hastadan sadece tedavide kullanılacak diş teli malzemesinin ücreti alınıyor. Buda 1.000-1.500 tl arasında tutuyor. Yine hasta 18 yaşının altında ve tedavisine özel bir klinikte devam ediyorsa sgk toplam tedavi ücretinin %20'sini ödüyor. Yani her iki alternatifte de yaş sınırlaması var. Hasta 18 yaşının üzerindeyse hem devlet hastanesinde hemde özel kliniklerde sağlık sigortasından faydalanamıyor.

  Diş teli tedavinizi devlet hastahanelerinde yaptırmak isterseniz, çok önceden sıra almanız gerekiyor çünkü sıranız başvuru tarihinizden 5-7 yıl sonra geliyor ve sıranız geldiğinde 18 yaşını geçmemiş olmanız gerekiyor. Yani hasta 10-12 yaşlarındayken devlet hastahanesine başvuru yapılması gerekiyor. Bazı diş ve çene bozukluklarında ise 12 yaşında tedaviye başlamak gerekiyor. Böyle bir durumda da 5-6 yaşları da hastanın ağzındaki bütün dişler süt dişiyken ve hiç ana dişi yokken olmayan dişlerdeki bozukluğu öngörmek gerekiyor. Buda pek mümkün görünmüyor.

Diş teli tedavinizi özel klinikte yaptırmak isteseniz devlet hastahanesinden, tedaviye ihtiyacınız olduğuna ve yoğunluktan yada imkanların yetersizliğinden dolayı devlet hastahanesinde tedavi olmanız mümkün olmadığı için özel bir klinikte tedavinizi yaptırabileceğinize dair sevk almanız gerekir. Bu sevki almakta hiç kolay değildir. Daha sonra aldığınız sevkle birlikte doktorunuzun faturasını SGK ya vermeniz gerekir. SGK da birkaç ay içerisinde toplam tedavi tutarının %20'sini size geri öder. Yalnız burada şöyle bir problem vardır; SGK ile çalışan klinik faturalandırma işlemini Türk Diş Hekimleri Birliğinin belirlediği fiyat listesi üzerinden yapmak zorundadır. Bu fiyat listeside piyasada yaygın olarak uygulanan fiyatlara göre daha pahalıdır. Örneğin piyasada 4000 tl ye yapılan bir tedavi diş hekimleri birliğinin fiyat listesine göre hesaplandığında 5000 tl civarında tutar. Bu tutarın %20'si SGK tarafından ödendiğinde geriye kalan hastanın ödemesi gereken tutar 3800 tl'dir. Yani bütün bu resmi prosedürle uğraştıktan sonra yaklaşık 200 tl gibi bir kazancınız olur. Özellikle bu yükün altına girmek istemeyen klinikler diş teli fiyatlarını 3500-4000 tl arasında arasında belirleyerek problemi çözerler.

  Bütün bunlar değerlendirildiğinde devlet hastahanesinde yada üniversite hastahanesinde diş teli tedavisini devlet destekli yaptırmak istediğinizde 18 yaşının altında olmanız ve 5-7 yıl kadar beklemeniz gerekir. Özel kliniklerde devlet destekli tedavi olmak istediğinizde hem -8 yaşının altında olmanız gerekir hemde maliyet olarak sizin için birşey değişmez. Sonuç olarak sağlık sigortası diş teli tedavisi konusunda oldukça yetersizdir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.49 Yorum
Etiketler: DIS TELİ DIS TELI FIYATLARI ORTODONTI FIYATLARI ORTODONTI TEDAVISI ORTODONTI DIS TELI SSK DIS TELI DEVLET Ortodonti fiyatlarıortodonti nedirortodontiistanbul ortodontiortodonti mecidiyeköyşişli ortodontiistanbul ortodontistdiş teli tedavisiortodonti istanbuldiş telidiş teli fiyatlarıdiş teli nasıl takılırdiş teli takan hastahanelerdiş teli istanbulen iyi ortodontistortodontist istanbulortodontisten ucuz diş teligörünmez diş telişeffaf diş teligörünmeyen diş telilingual ortodontiiçten telşeffaf plak tedavisidiş teli fiyatlarıdiş teli ücretleridamon braketlerortodonti fiyatlarıortodonti ücretleriinvisalign sistemortodonti şişli ortodonti nişantaşıortodonti avrupaucuz diş telişeffaf braketlerestetik braketlerseramik braketsafir braketdiş teli sskdiş teli fatihdiş teli leventdiş teli etilerpekiştirme tedavisişeffaf plakpekiştirme tedavisi
...
Ali Alan · 08 Ağu 2019

Merhaba ben 25 yaşındayım alt çene dislerim 4 tanesi yamuk dis teli tedavisi fiyat aralığı ne kadar? Tel dislerde kaç yıl takılı kalmasi gerekiyor.

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, tedavi süresi dişlerin bozukluğuna göre değişir. Ücret aralığımız 4500-6500 tl'dir. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
fatma dağ · 31 Tem 2019

merhaba üst dişlerim önde ve yamuk. Alt dişlerimden bir tanesi içte kalıyor ve fırçalamada temizlenmiyor. giitiğim devlet hastanesi araştırma hastanesine gitmemi söyledi diş teli tedavisi için. 21 yaşındayım sgk nın bir miktarını karşıladığını söyledi. sorduğum bazı kişiler karşıladığını söylüyor ama netten baktığım zaman karşılamadığı yazıyor.

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, diğer klinik ve hastanelerin ücretleri hakkında bilgim olmadığı için size yardımcı olamıyorum. Araştırma hastanelerine giderek bilgi almanızı öneririm. Eğer kliniğimizde tedavi olmayı düşünürseniz tedaviniz yaklaşık 15 ay sürer, ücreti ise 4500-6500 tl arasında değişir. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
arda bugra · 25 Tem 2019

merhaba 19 yaşındayım on damağım önde dış teli tedavisi yaptırmak istiyorum devlerin okuyan öğrencilerin 22 yanına kadar bakıyor olması dış teli tedavisi fiyatlarını değiştiriyor mu değiştiriyorsa veyatta değiştiriyorsa fiyatları nelerdir

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, kliniğimizde diş teli ücretleri 4500-6500 tl arasında değişiyor. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
BEYZA · 12 Tem 2019

Merhaba ben 13 yaşındayım.Üst çenem alt çeneme göre önde ve ön dişlerim birleşmiyor buna diş teli oluyor mu oluyorsa fiyatı nedir

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, benzer vakalar diş teli ile düzeltilebiliyor. Ücreti ise 4500-6500 tl arasında değişiyor. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Balamır Hakan · 09 Tem 2019

Merhabalar. Üst ön 4 dişimde çapraşıklık var fakat az derece. Alt çenemde sol arkaya doğru bir tane boş dişim var. Alt üst çene, kapanışta uyumsuzluk var. Gittiğim klinikte üstten 2 diş çekilip, boşluk yaratılacağını söyledi. Fiyat ve tedavi süreci ne kadar olur.

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhaba, tedaviniz 18-20 ay arasında sürer ve ücreti 4500-6500 tl arasında değişir. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Songül Özdemir · 18 Haz 2019

Merhaba, ben 20 yaşındayım üst çenemde bulunan 2 ön dişim ayrık bunun için diş teline ne kadar ücret ödemem ve ne kadar süre kullanmam gerekmekte ? Ayni zamanda diğer tüm özel kurumlarda aynı ücret mi ödenmekte ?

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, tedaviniz 10 ay kadar sürer ücreti 3500- 5000 tl arasında değişir. Diğer kliniklerin ücretleri hakkında bilgim yok ne yazıkki. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Eli f su duroğlu · 18 Haz 2019

Merhabalar ben sene olarak 11 yaşındayım Bir dişim çarpık olarak geliyor bazılarında baya bir ayrık çarpık olan dişimin hemen yaninda ki dişim sallanıyor. Ve çok ağrı çekiyorum dış t li takdirmak istiyorum ben en uygun kaç liraya tel takdirabilirim

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, diş teli fiyatlarımız 4500-6500 tl arasında değişiyor. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Tuba · 14 Haz 2019

Üst 2 köpek dişim yamuk ne kadar sürede düzelir ve telin fiyatı ne kadar?

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhaba diş teli tedaviniz yaklaşık 10 ay civarında sürer .Diş teli fiyatı 3500 tl civarıdır. 10 taksitle ödeme yapabilirsiniz. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Mehmet duran · 13 Haz 2019

Benim düşlerim biraz önde olduğu için diş telli takacam devlet hastanesinde fiyat ne kadar acaba

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, devlet hastaneleri ve diğer kliniklerle ilgili fiyat bilgisine sahip olmadığım için ne yazık ki size yardımcı olamıyorum.

...
Amara Yıldız · 13 Haz 2019

Acaba ben bugün randevu alsam en gec ne zamana sıra gelir...

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Randevu ve Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

Daha Fazla Yorum İçİn Tıklayınız.