Görüntü
Diş teli fiyatları nasıl uygulanır,neye göre belirlenir
dişteli fiyatları

  Diş teli tedavisi; dişlerin üzerine, braket adı verilen diş telleri yapıştırılarak dişlerdeki yamuklukların belirli bir süre içerisinde düzeltildiği bir tedavidir. Her hizmette olduğu gibi diş teli tedavisinde de farklı kliniklerde farklı fiyat uygulamaları vardır. Bugün sizinle bu fiyat farklılığının sebeplerini paylaşacağız.
  Diş teli fiyatlarını belirleyen en önemli faktör verilen tedavi hizmetinin kalitesidir. Ortodonti tedavisi 3 aşamadan oluşur. Fiyat teklifi aldığınız tedavi bu 3 aşamayıda kapsamalıdır. Bunlardan birincisi dişlerin sıralandığı ve estetik olarak güzel göründüğü birinci kısım, alt ve üst dişlerin birbirleriyle olan ilişkisinin düzeltildiği ve dişlerin fonksiyonel olarak rahat kullanılabilir hale geldiği ikinci kısım, ve diş tellerinin çıkarıldığı ve dişlerin yeni konumlarında kalamalarının ve bozulmamalarının sağlandığı üçüncü kısım.
  Diğer önemli nokta bazı doktorlar iki haftada bir bazende ayda bir kliniğe gelerek o kliniğin ortodonti hastalarına bakarlar. Bu sistemin avantajı tedavi ücretlerinin düşük olmasıdır. Dezavantajı ise; diş tellerinizle ilgili bir sorun yaşadığınızda, örneğin diş teliniz kırıldığında yada yanağınıza battığında, doktorunuzun kliniğe geleceği günü beklemeniz gerekir. Çünkü doktorunuz ulaşılabilir değildir. Diğer dezavantajıda tedavinizin ortasında yada sonrasında doktorunuzun klinikten ayrılması gibi durumla karşılaştığınızda muhatap bulmakta zorlanırsınız. Bu durum tedaviniz devam ediyorken başınıza geldiyse büyük bir sorun oluşturmaz. Yeni bir doktor ayarlayıp sizi o doktora devrederler. Yalnız diş telleriniz çıktıktan sonra dişlerinizde bozulma gibi bir durumla karşılaşırsanız kuvvetle muhtemel sizinle ilgilenen, probleminizi çözebilecek bir muhatap bulamazsınız. Bu sebeple tedavi hizmetini biraz daha ucuza alabilmek için bu problemleri yaşama ihtimali olan klinikleri tercih etmek mantıklı değildir.Bununla birlikte söylediklerimiz, ortodonti hizmetini dışardan alan bütün klinikleri kapsamaz. Bazı kliniklerin ortodontistleri dışarıdan gelsede yaptıkları tedavinin hakkını verecek sorumluluğa sahiplerdir.
Diş teli fiyatlarını etkileyen diğer nokta kullanılan malzemenin cinsidir, bu durum kaliteyle ilgili değildir. Örneğin aynı markanın metal braketlerle yapılan tedavisi ile seramik braketlerle yapılan tedavisinin fiyatı aynı değildir. Bununla birlikte tedavi kalitesi aynıdır.
 
Diş teli fiyatlarını etkileyen diğer noktalar ise tedavi süresi, dişlerdeki çapraşılkığın miktarı, kullanılan malzemelerin kalitesi gibi sıralanabilir.

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: DIS TELI FIYATLARI DIS TELI FIYATI ORTODONTI FIYATI