Görüntü
Diş teli fiyatları nasıl uygulanır,neye göre belirlenir
dişteli fiyatları

  Diş teli tedavisi; dişlerin üzerine, braket adı verilen diş telleri yapıştırılarak dişlerdeki yamuklukların belirli bir süre içerisinde düzeltildiği bir tedavidir. Her hizmette olduğu gibi diş teli tedavisinde de farklı kliniklerde farklı fiyat uygulamaları vardır. Bugün sizinle bu fiyat farklılığının sebeplerini paylaşacağız.
  Diş teli fiyatlarını belirleyen en önemli faktör verilen tedavi hizmetinin kalitesidir. Ortodonti tedavisi 3 aşamadan oluşur. Fiyat teklifi aldığınız tedavi bu 3 aşamayıda kapsamalıdır. Bunlardan birincisi dişlerin sıralandığı ve estetik olarak güzel göründüğü birinci kısım, alt ve üst dişlerin birbirleriyle olan ilişkisinin düzeltildiği ve dişlerin fonksiyonel olarak rahat kullanılabilir hale geldiği ikinci kısım, ve diş tellerinin çıkarıldığı ve dişlerin yeni konumlarında kalamalarının ve bozulmamalarının sağlandığı üçüncü kısım.
  Diğer önemli nokta bazı doktorlar iki haftada bir bazende ayda bir kliniğe gelerek o kliniğin ortodonti hastalarına bakarlar. Bu sistemin avantajı tedavi ücretlerinin düşük olmasıdır. Dezavantajı ise; diş tellerinizle ilgili bir sorun yaşadığınızda, örneğin diş teliniz kırıldığında yada yanağınıza battığında, doktorunuzun kliniğe geleceği günü beklemeniz gerekir. Çünkü doktorunuz ulaşılabilir değildir. Diğer dezavantajıda tedavinizin ortasında yada sonrasında doktorunuzun klinikten ayrılması gibi durumla karşılaştığınızda muhatap bulmakta zorlanırsınız. Bu durum tedaviniz devam ediyorken başınıza geldiyse büyük bir sorun oluşturmaz. Yeni bir doktor ayarlayıp sizi o doktora devrederler. Yalnız diş telleriniz çıktıktan sonra dişlerinizde bozulma gibi bir durumla karşılaşırsanız kuvvetle muhtemel sizinle ilgilenen, probleminizi çözebilecek bir muhatap bulamazsınız. Bu sebeple tedavi hizmetini biraz daha ucuza alabilmek için bu problemleri yaşama ihtimali olan klinikleri tercih etmek mantıklı değildir.Bununla birlikte söylediklerimiz, ortodonti hizmetini dışardan alan bütün klinikleri kapsamaz. Bazı kliniklerin ortodontistleri dışarıdan gelsede yaptıkları tedavinin hakkını verecek sorumluluğa sahiplerdir.
Diş teli fiyatlarını etkileyen diğer nokta kullanılan malzemenin cinsidir, bu durum kaliteyle ilgili değildir. Örneğin aynı markanın metal braketlerle yapılan tedavisi ile seramik braketlerle yapılan tedavisinin fiyatı aynı değildir. Bununla birlikte tedavi kalitesi aynıdır.
 
Diş teli fiyatlarını etkileyen diğer noktalar ise tedavi süresi, dişlerdeki çapraşılkığın miktarı, kullanılan malzemelerin kalitesi gibi sıralanabilir.

Share: