Görüntü
Diş Teli Hakkında Bilgilendirmeler
diş teli nedir

Diş Teli Hakkında Bilgilendirme

Diş teli tedavisi bireylerce en gözde olan ancak kaygılanmaların olduğu tedavi türlerinden birisidir. Bu yazıda diş teli fiyatları 2024 yılı düzeninden, diş teli nasıl takılır sorusundan, şeffaf diş teli ve görünmez diş teli türlerinin neler olduğundan bahsederek tamamlayacağız:

Diş teli her türlü bireylerce ilerletilmektedir ve tercih edilmektedir. Doktorun muayene aşamaları sonucu gerekli adımlar hazırlanır ve sürece başlanabilinir. Diş yapılarımız sürekli hareket halinde olmaktadır. Tedavinin ilerleme adımları diş yapı ve çarpıklık derecesinden oldukça etkilenerek düzenlenmektedir. Yaş etmeninden dolayı pek çok kişide gözlenebilen konum sorunlarının  meydana gelmesi de mevcuttur. Küçük bir çocuğun daha uzun süre tel tedavisi kullanımı meydana gelmektedir. Muayene adımlarında karşımıza gelen pek çok durumlar bu problem durumlarını meydana getirebilirler. Muayene aşamasında ortaya çıkan tüm ek durumlar, değişimler tercih edilen aparatlar tedavi sürecinin fiyatlarını diş teli fiyatları 2024 yılında meydana gelmesi beklenen muhtemel olan değişmelerle beraber belirlemektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılında gerekli olması gereken aparatların ülkemizde üretiminin sağlanamaması nedeni ile dışarıdan ithal ile elde edildiğinden ötürü artışlar fazlaca gösterse bile doktorunuz ile gerekli bağı düzenledikten sonra düzenlemeler yapıalcak size gerekli yardım düzeni kurulacaktır. Diş teli nasıl takılır sorusunun yanında doğru bilinen yanlış durumlar ile ilerlemek gerekir. Tedavi adımlarının oldukça uzun süre devam ettiği düşüncesi de kişiye göre değişim içermektedir. Diş tedavisinde öncelik olarak muayene süreci ile gerekli durumlar ele alınmaktadır. Yanlış olarak ifade edilen bir durum da dişlerin çok fazla çekiminin yapılacağı etmenidir. Doktor gerekli olduğu durumlarda, daha düşmeyen süt dişler mevcut ise böyle bir karar alabilecektir. Ayrıca ortodontik tedaviyi her doktor uzman bir biçimde düzenleyemez. Bu nedenden ötürü ortodonti uzmanı olmayan doktorlar ile sürece başlamamanız sağlığınız bakımından önem arz edecektir.  Diğer bir doğru olamayan etmen de tellerin dişler üst kısmında oluşum gösterdiği kuvvetin köklerine zarar vereceği düşüncesidir. Ancak söylenildiği gibi uygulanan kuvvet diş köklerine, minelerine zarar verebilecektir. Ortodonti aşamalarının ağrılı ve acılı bir işlem olduğu düşüncesi de tedaviden uzaklaştıran bir diğer etmen arasında yer almaktadır. Bu durumun düşünülmesi sürecin başlayarak ilerlemesine engel olacak olan bir faktördür. Fakat bu ifadenin düzenlenmesi önemlidir. Çeşitli aparatlar yardımı ve aracılığı ile ağız kısmının açılmasının ardından tel takma süreci başlamaktadır. Acı ile işlemler meydana gelmemekte alışma sürecini atlattıktan sonra gerekli adımlar daha etkili olarak sağlanacaktır.

Katı besinleri hiç bir zaman tüketemeyceğini düşünen bireyler de bulunmaktadır. Yalnızca ilk takılan zamanlarda tellere alışma durumunuz kesin olmadığından ötürü bazı besin türlerini öğütürken zorlanmalar da meydana gelecektir. Daha yumuşak yapıda olan besinleri tercih ederek tüketmeniz süreci daha kolay ilerletmenize katkı sağlayacaktır. Zamanla sürece ve tellerin yapılarına alışma gösterdikçe tercih ettiğiniz her şeyi tüketmede zorluk yaşamayacaksınız. Ancak dikkat etmenizin gerekli olduğu bir diğer etmen de mevcuttur. Yapışkan, leke bırakıcı besin türlerinin temizliğinin zor olduğu ve bundan ötürü de tüketimlerine sınırlılıklar getirilmesinin daha gerekli olduğu durumudur. Aynı seçenek içecekler için de mevcut olmaktadır. Asitli içecekler bu sürece özgü değil tüm yaşam boyunca dikkat edilmesi gerekli olan ağız ve diş sağlığı adına tercih edilmemesi gerekecek olan besin türleri arasında yer tutmaktadır. Tüketim sağlanıyorsa bile;

  • Ne miktarda olması gerektiği
  • Nasıl tüketilmesinin uygun olduğu
  • Ne sıklıkla dişlerin temizlenmesinin önemli olduğu bilinerek süreç ilerlemelidir.

Tedavi sürecinde önem verilecek olan ana etmen gerekli özen ve ilgiyi gösterme yeteneğine sahip olabilmektir. Dişlerin ara kenarlarında birikme eğiliminde olan besinler doktorun size tavsiye ettiği aletler aracılığı ile etkili temizlenerek o noktada birikerek çürümelere, ağız kokularına neden olması durumlarını ortadan kaldırarak sağlığınıza katkı sağlayacaktır.  Ortodonti yaklaşık bir buçuk yıl olarak ifade edilecek bir süreci kapsamaktadır. Besinleri tükettikten sonra dişlerin fırçalanıp, ağzını temizlemesine özen verilmeli çocuklara örnek model olmak gerekmektedir. Diş doktorunun kontrollerine sık sık gidilmeli ve gerekli adımlar kurulmalıdır. Çocuklar için diş teli süreci daha kolay bir yöntem olarak karşımıza gelmektedir. Kendileri takıp çıkarabiliği ve hareket ettirebildiği telleri kolayca kullanmaktadırlar. Diş telinin koparak diş yapılarına zarar göreceğini düşünen pek çok birey vardır. Her braketin kopma durumu olabilir ancak burada önemli olan etmen veya durum telin rengi veya şekli değil yapısının ne durumda olacağıdır. Tedavi sürecinin tamamlanmasına yakın dişlerin eski konumlarına dönme durumu mevcut olmaz ancak sabitleyici ve plaklar yardımı alınarak sürecin ilerletilmesi ve durdurulması gerekmektedir. Porselen braketlerin çabuk kırılarak kişinin sürecini aksatması ve dayanıksız olduğu da doğru olarak kabul edilmeyen bir diğer durumlardandır. Bu noktada önemli olacak olan durum o porselenin yapısının dayanıklı olup olmadığı etmeni ile ilişkilendirilmelidir. Her plak her hastaya uygun olarak oluşturulmamaktadır. Kişiye özel olarak ilerletilmektedir. Diş taşlarının temizlenmesi ve bu durumun tedavi sürecine katkı sağlaması durumu önemli bir faktör olarak karşımıza çıkacaktır. Bu neden ile temizlik sürecinin özenli olması da süreç açısından önem arz edecek olan durumlardandır. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları dişlerin istenen konuma getirilip sağlam yapının kurulmasında ve diş taşlarının temizlenmesinde etki sahibidir.

Diş tellerini doğru konuma tutma aşamalarının acı oluşturduğunu, uzun sürdüğünü iddia eden kişilerin sayısı oldukça fazla olmakla birlikte süreçten korkma durumlarını da ortaya çıkartmaktadır. Gerekli olacak olan ürünlerin seçimi sağlanarak ilerleyen süreçte teller belirli sıra içerisinde oluşturularak düzenlenmektedir. Telleri takma işlemi 20 dakika gibi bir sürede tamamlanmış olmaktadır. Daha sonra muayeneler başlanır ve tellerin sıkılması yapılması gereklidir. Tüm bu işlem sürecinde de acı hissini yaşamazsınız. Tedavi süreci tamamlanıp artık bitmeye, tüm aşamaların tamamlanma durumuna yakın ise çıkartma işlemi yapılması gerekmektedir. Tellerdeki yapışkan maddeler temizlenmeye çalışılmalıdır. Temizleme, çıkartma sırasında acı duyma meydana gelmemektedir. Ancak temizliğin önemini her alanda vurgulamak gerekir. Eğer ağız bakımı özen gösterilerek gerçekleştirilmez ise aralarda diş taşları veya besin artıkları kalacaktır. Bu durumlardan ötürü de temizliğin aksatılması süreci etkileyecektir. Problemler diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde etki sahibi olmaktadır.

Teller sadece görünüm olarak bireye katkı vermenin yanı sıra vücut sağlığına ve tümüne etki eder. Bakterilerin, mikropların azaltılarak ortadan kaldırılmasında ve hastalıkların önlenmesinde önemli etki sahibi olmaktadır. Ağız, sindirim sisteminin en  önemli olan ögesinden biridir. Ağız yapısında meydana gelecek olan problem durumları da sindirim sistemini etkilemekte, olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. İltihaplar ve mikroplar bedendeki diğer sistemlere de etki ederler. Bu faktörler diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde de etki sahibi olacaktır. Sorunların meydana gelmesi maliyetin de artmasını etkilemektedir.

Ağız yapı düzenindeki sağlık ortamının korunması hem bizi hem biyolojik hem de psikolojik anlamda oldukça olumlu yönde etkilemektedir. İnsanlar ile etkili iletişim düzeyinin gelişmesine katkı sağlamakta olan önemli bir etmendir.  Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları daha maliyetli olsa da doktorunuz ile istenilen düzeyde fiyatlandırmalar kurulabilir. Diş teli fiyatları, diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirme sürecine göre değişme gösterilir.  Şeffaf diş teli ve görünmez diş teli türleri de diş teli fiyatları 2024 ya yılındaki düzene göre sağlanmaktadır. Yetişkinlerce tercihi çok olan şeffaf diş teli veya görünmez diş teli diş teli nasıl takılır sorusuna en kolay cevapları verecek olan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Diş teli fiyatlarının şekillenmesine de etki ederek bireylerin süreç kontrolüne katkı vermektedir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: #dişteli #ortodonti #braketler #şeffafdişteli #ortodontitedavisi #diştelitedavisi