Görüntü
Diş Teli Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler
braket bakımı

Bireylerin günümüz tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olması adına araştırmalarda bulunması onlar için daha uygun ödeme koşullarıyla oluşturulmuş seçeneklere gitmesine katkıda bulunmaktadır. Bu yazımızda diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine, diş teli nasıl takılır sorusuna, şeffaf diş teli ve görünmez diş teli türlerinin neler olduğuna değinerek ilerleyeceğiz. Diş teli sadece ileri derece diş konum problemlerine sahip kişilerde kullanılan bir yöntem olarak ifade edilmemelidir. Her birey kişi kendi isteği doğrultusunda kabul gördüğü sürece bu yöntemi tercih edebilmektedir. Dişler hareket etme özelliğine sahip yapılardır. Tedavinin ilerleme süreci diş yapı ve çarpıklık derecesine göre ilerlemektedir. Yaş faktöründen çok bireylerde gözlenen konumlanma problemlerine uygun tedavilerin araştırılması gerekir. Gerekli adımlar muayene süreci ile ortaya konulacaktır. Muayenede ortaya çıkan tüm etmenler, kullanılan müdahale türlerinin fiyatları diş teli fiyatları 2019 yılında tekrar düzenlenmesi muhtemel olan değişmelerle beraber ilerletilmektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılında gerekli olacak olan aparatların dış ülkelerden alınması ile elde edilmesinden dolayı artışlar gözlense dahi doktorunuz ile gerekli bağı kurduktan sonra düzenlemeler yaparken size yardımcı olmaktadır. Diş teli nasıl takılır sorusunun yanında diğer sorular ile devam edelim. Örneğin süreç ne kadar süre devam eder sorusunda; tedavi sürecinin oldukça uzun süre sürdüğü fikri de kişiye göre değişen bir olgudur. Muayene sürecindeki yapılacak adımların oluşturulmasında süre durumu anlaşılabilmektedir. Yanlış olarak ortaya konulan bir diğer düşünce de dişlerin sürekli çekilmesi ihtimalidir. Doktor gerekli gördüğü durumlarda, daha düşmeyen süt dişler varsa böyle bir karara başvurabilmektedi. Ayrıca ortodontik tedavi sürecini her doktor uzman bir şekilde sürdüremeyebilir. Bu nedenden dolayı ortodonti uzmanı olmayan doktorlar ile sürece başlamamanız önemlidir.

Diğer bir doğru olamayan ifade de tellerin dişler üzerindeki kuvvetin köklerine zarar vermesi ihtimalidir. Ancak söylenildiği gibi uyguladığı kuvvet diş köklerine, minelerine zarar vermez. Sürece uygun aparatlar kullanılarak yürütülen işlemler hassaslığa özen gösterir. Ortodonti sürecinin ağrılı ve acılı bir işlem olduğu düşüncesi de tedaviden uzaklaştıran bir diğer etmendir. Bu durumun varlığı süreç hakkında olumsuz tutumları ortaya koyabilmektedir. Tabi ki böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Çeşitli aparatlar yardımı ile ağzın açılmasından sonra tel takma süreci başlamaktadır. Birkaç gün içerisinde yeni yapılara alışmış olacaksınız. Sert ve katı besin tüketiminde dikkat edilmesi gereken durumlar mevcuttur. Yalnızca ilk taktığınız günlerde tellere alışamama durumunuz olduğu için bazı besin türlerini tüketirken zorluklar meydana gelebilmektedir. Alışma için kendinize biraz zaman vermelisiniz. Fakat yapışkan, leke bırakıcı besin türlerinin temizliğinin zor olduğundan dolayı tüketimlerine sınırlılıklar getirilirse daha iyi olmaktadır. Asitli içecekler bu sürece husus değildir. Yaşam boyu olarak ağız ve diş sağlığı için tercih edilmemesi beklenen besinler arasında yer almaktadır. Dişlerin sağlıklı yapısının korunup geliştirilmesi için yapılan bu tedavinin çürük oluşumlarına sebebiyet verdiği düşüncesi doğru değildir. Burada önemli olan gerekli özeni, ilgiyi dişlerinize gösterebilme becerisini kazanmaktır. Aralara giren besinler doktorun size tavsiye ettiği aletler yardımıyla etkili temizlenmez ise o noktada birikerek çürümelere, ağız kokularına neden olabilmektedir.

Ortodonti süreci yaklaşık bir buçuk yıl devam eden bir dilimi kapsamaktadır. Çocukların tedavisine de sorunların gözlendiği andan itibaren başlamak gerekmektedir. Çocuklarda yemekten sonra dişlerin fırçalanıp, ağzını temizlemesine önem verilmeli, bilinç aşılanmalıdır. Diş doktoru kontrollerine sık sık götürülmelidir. Çocuklar için diş teli kullanımını kolaylaştıracak yöntemler mevcuttur. Kendilerinin takıp çıkardığı, hareket ettirebildiği telleri kolayca süreçte kullanırlar. Bunlar türlü renklerde, gözükmeyen türde olabilmektedirler.

Diş telinin kopacağı ve çeşitli etkilerle zarar göreceği düşüncesine sahip bireylerin sayısı da oldukça fazladır. Renklerinin farklı olması, metal-şeffaf durumu tel dayanıklılığında etki sahibi değildir. Her braketin kopma ihtimali de söz konusudur. Ancak burada önemli olan durum rengi değildir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları kullanılan malzemelerin durumundan etkilenmektedir. Süreç içerisinde dikkat edilmesi gerekli olan adımların kontrolü gereklidir.

Porselen braketlerin diğerlerine göre daha hassas olduğu gerçektir. Ancak burada önemli durum o porselenin yapısının dayanıklı bir biçimde üretilmesidir. Her plak bireye özgü üretilmiştir. Şeffaf plakların hangi hastaya ne şekilde uygulandığı, kime uygun olduğu konusunda doktor muayene sonucu ile belli olmaktadır. Hem metal hem de şeffaf tel uzman doktor ile yerleştirilir. Bu malzemelerin yerlerine doğru aralıklarda yerleştirilmesi dişlerin düzgün konuma getirilmesinde oldukça önemlidir. Şeffaf apareyler de gözükmeyen, tel kullanılmayan tedavi yöntemidir. Dişlerin kalıbı alınarak üretilen şeffaf plaklar tercih edilmektedir. Bu türde de metal teller gibi aynı şekilde temizliğini ve yapısını koruma kuralına özen göstermek gereklidir. Diş taşlarının temizlenerek tedavi sürecine katkı kazandırması önemli bir konudur. Bu yüzden temizlik sürecinin özenli olması da önem taşımaktadır. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları dişlerin istenen konuma getirilmesine engel olan etmenlerin belirlenerek düzenlenmektedir.

Diş tellerini yerleştirme aşamalarında kişilerin canının acıyacağı, oldukça uzun süreceği iddiası kişilerin sayısı oldukça fazladır. Telleri takma işlemi 20 dakika sürebilir. Daha sonra muayene zamanları oluşturulur. Tellerin sıkılması gerçekleştirilir ve bu işlem sürecinde de acı ortaya çıkmaz. Tedavi süresi bitmeye yakın ise çıkartma işlemi gerçekleştilir. Tellerdeki yapışkan maddeler temizlenmelidir. Temizleme, çıkartma sırasında acı meydana gelmemektedir. Bu aşamalarda temizlik ön planda tutulmalı, olası engellerin oluşmasına engel olunmalıdır. Tel kullanım sürecinde açığa çıkabilen aksaklıklar, ihmaller sonucu oluşan problemlerden dolayı oluşmaktadır. Problemler diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde etkilidir. Oluşacak her problem durumları fiyata etki etmektedir.

Özellikle ergenlik dönemindeki bireyler ve iş yaşamındaki yetişkinler tellerin görüntüsünden memnun kalmayarak kullanmak istemeyebilirler. Bu nedenle kullanmaktan kaçma eğiliminde olan kişiler mevcuttur. Şuan günümüzde bu algı kırılmaya çalışılmış ve başarılı olunmuştur. Kişiler tel tedavisine daha çok başvurmaktadırlar. Tedavi yöntemi istenen görünüme kavuşturmanın yanı sıra vücut fonksiyonlarını da iyileştirmek için gereklidir.  Bakterilerin, mikropların azaltılıp, hastalıkların önlenmesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Ağız, sindirim sisteminin en  önemli parçasıdır. Ağızda oluşan tüm problemler sindirim sistemine de etki etmektedir. İltihaplar, mikroplar bedendeki diğer sistemlere de etkisi gözlenebilmektedir. Enfeksiyonları meydana getirebilme ihtimali mevcuttur. Doğrudan etkili olmadığı düşünülse de aslında pek çok rahatsızlığın ana kaynağı ağız ve diş sağlığında meydana gelen aksaklıklardan oluşmaktadır. Bu faktörler diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde de etkilidir. Ne kadar sorun ortaya çıksa da o kadar diş teli tedavisi için masraf oluşmaktadır.

Ağız sağlığımız bizi hem biyolojik hem de psikolojik alanlarda etkilemektedir. Kişinin kendini özgüvenli ve mutlu hissedebilmesi süreç için gereklidir.  Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları yüksek maliyetlere sahip olsa dahi doktorunuz ile istenilen düzeyde fiyatlandırmalar düzenlenebilmektedir. Diş teli fiyatları, diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirme sürecine göre belirlenebilmektedir.  Şeffaf diş teli ve görünmez diş teli türleri de diş teli fiyatları 2019 yılındaki düzene göre oluşturulmaktadır. Yetişkinlerce tercihi çok olan şeffaf diş teli veya görünmez diş teli diş teli nasıl takılır sorusuna en kolay cevapları verecek türlerdendir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.