Görüntü
Diş Teli Hangi Renk Olur?
Diş Teli Hangi Renk Olur?

Diş teli tedavisi alanında uzman ortodontistler tarafından ilerletilen bir tedavi sürecini temsil etmektedir. Bireylerin gelişim süreçlerinde ele alması gereken durumlar sağlıklı ağız ve diş yapısını oluşturmak için önemli olan durumları temsil etmektedir. Bireylerin gelişimine önem vermesi sağlıklı ağız ve diş sağlığını oluşturmaları için önemli bir konuyu temsil etmektedir. 

Diş teli tedavisini tercih eden bireyler için braket seçimi önemli bir konu olmaktadır. Braketler, küçük kare yapılardır ve bu yapıların görevleri dişlerin hareketlerini sağlayarak kendilerine ait olan konumlara doğru hareket etmelerine destek olmaktır. Braket türlerinin değişimi diş teli fiyatları hakkında değişiklikleri de göstermektedir. Diş teli fiyatları pek çok braket türü için değişim göstermektedir. Peki kimler diş teli kullanmaktadır? Diş teli tedavisi nasıl ilerletilmektedir?

 

Braket Nedir ? 

Braketler diş teli tedavisinde önemli olan parçaları temsil etmektedir. Diş teli tedavi süreçlerinde braketlerin dişi hareket ettirmesi ile tedavi gerçekleşir. Çapraşık olan dişler kendilerine ait olan alanlara doğru yavaş hareketler ile ilerler. Böylece çapraşık görünüm yerini düzenli ve sistemli dişlere bırakmaktadır. Dişlerin güzel bir şekilde dizilmiş olması hem estetik hem de biyolojik açıdan gelişim gösterilmesi için önemli olmaktadır. Yan yana sıralı olan dişlerin temizlenmesi oldukça kolaydır ve ağız içinde sorunsuz bir şekilde temizlik yapılmasına katkı vermektedir. 

Braket türleri değiştikçe diş teli fiyatları da değişim gösterir. Braketlerin çeşitlenmesi son gelişme ve teknoloji sistemlerindeki düzenlemeler ile de artmaktadır. Siz de seçeceğiniz diş teli tedavi süreçleri hakkında bilgi alabilir, fiyatlar üzerinde değerlendirme sağlayabilirsiniz.

 

Diş Teli Fiyatları 2023 

Diş teli fiyatları dönemsel özellikler ve ekonomik koşullara göre değişim göstermektedir. Bireylerin istek ve beklentilerine ek olarak muayene bulgularının incelenmesi diş teli fiyatları 2023 yılı düzenlemelerine etki etmektedir. Diş teli fiyatları 2023 yılındaki değişimler bireyin ihtiyaçlarına göre değişen düzenleri bizlere göstermektedir. Gerekli ihtiyaçların belirlenmesi ile diş teli tedavisinde kullanılacak materyaller temin edilmektedir. Bazı bireyler diş teli tedavisinde şeffaf braketleri tercih ederken bazı bireyler metal braketleri tercih edebilmektedir. Bireylerin tedavi süreçleri ve isteklerine göre tedavi çeşitlenmektedir. Bu durumlar fiyatlar üzerinde etki sahibi olmaktadır.

Diş teli tedavileri, ağız ve diş sağlığı süreçleri ve braket seçimleri hakkında bilgi almak, daha ayrıntılı bilgi öğrenmek için makalelerimizi inceleyebilirsiniz.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.