Görüntü
Diş Teli Kullanımı İhtiyaç Mıdır?
Diş Teli Kullanımı İhtiyaç Mıdır?

Bireyler sağlıklı ağız yapısını oluşturmak, ağız ve diş sağlığını korumak için gerekli olan durum analizlerini öğrenmek için alanında uzman diş hekimlerine ihtiyaç duymaktadır. Diş hekimleri, bireye özgü değerlendirme süreçleri ile var olan sorun tespiti ve iyileştirme çalışmalarını sizlere sunmaktadır. Bireyler ağız ve diş sağlığına oldukça önem vermektedir. Bu durum hem bedensel hem de psikolojik olarak bireyin sağlıklı gelişimine etki etmektedir. Bireylerin özgüvenli bir şekilde gülümsemesi için diş sağlığına önem verdiğini görüyoruz. Bireyler de bu süreç boyunca gerekli özen ve bakım süreçlerini yöneterek ağız ve diş sağlığı gelişim süreçlerini ilerletebilmektedir. Diş teli fiyatları da bu süreç boyunca ele alınan diş teli türü ve bakım süreçlerine göre şekillenmektedir.

 

 

Diş Telini Kim Kullanılır?

Diş teli tedavisinde öncelikli amaç bireylerin bakım ve onarım hizmetlerini etkin bir şekilde kullanmasıdır. Gerekli destek hizmetleri sunulduğunda bireylerin dişleri kendilerine ait olan konumlara doğru braketler yardımı ile hareket ederek süreç boyunca rahatlık sağlayacaktır. Braketler küçük kare yapılar olarak bilinmektedir. Bu braketlerin özellik ve yapıları değişim göstermektedir. Değişimler diş teli fiyatları açısından da değişim göstermektedir. Diş teli fiyatları 2023 süreci içindeki değişimler braketlerin türlerinin seçiminden etkilenmektedir.

Diş teli tedavisinde bireylerin braketleri şeffaf, metal, lingual türlerde olabilir. Birey hangi braket türünü isterse onun seçimini alanında uzman ortodontisti ile gerçekleştirebilir. Bu süreçte gerekli bilgilendirme ve destek süreçleri uzmanlarımızca sizlere sunulmaktadır. Diş teli kullanırken önemli noktalar kısmını bilmeniz süreç boyunca sizler için önem taşıyacaktır.

 

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl İncelenir?

Diş teli fiyatları 2023 yılının bu dönemlerinde incelenirken bazı kriterlerin değerlendirilmesi ile şekillenmektedir. Bireylerin gelişim ve değerlendirme sistemleri içerisinde ele alınan muayene bulgularının sonuçları, bizlere var olan problem durumunu şekillendirmek için kıymetli noktaları sunmaktadır. Bu noktaların ortodontistler tarafından ele alınması bizim tedavi sürecimizde öne çıkacak olan önemli detayları belirlemede rol alacaktır. Diş teli fiyatları 2023 te yapılacak olan çalışmalarda öncelikle bireyin var olan, çözümlenmesini istediği problem durumu bizlere sunulmaktadır.

Bireylerin muayenelerinin ardından tedavi sürecinde tercih edecekleri diş teli türlerinin, braketlerin seçilmesi gerekir. Günümüzde sıkça tercihi yüksek olan şeffaf braketlerin maliyeti metal braketlere göre daha yüksek olmaktadır. Bu durum diş teli fiyatları 2023 düzenleme sistemlerine etki etmektedir.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.