Görüntü
Diş Teli Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar
dis-teli-fiyatlari

 

Diş teli (ortodonti) tedavi süreci her bireyin farklı kişilik özelliklerinden ötürü farklı noktalarda değişiklikler gösterir. Kişiler yeni bir sürece başlarlar. Bu süreçte beklemedikleri, öngöremediği pek çok durumla da karşılaşabilirler. Çoğu hasta olumsuz durumlarla karşı karşıya geleceğini, sürecin gidişatının kötü gideceğini bir an düşünür veya sürec boyu böyle sorunlarla karşı karşıya gelebileceğine inanır. 

Bu sebeple dikkat edilmesi gereken kuralların bilinmesi önem taşır. Gerekli bilgileri dikkatlice okuyarak süreç içerisinde ve sonrasında hangi noktalara bakılancağını bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde oldukça popüler olan ve çoğu kişice tercih edilmeye çalışılan ortodontik tedavi sürecinde korku ile karşılaşılan temel durumlar neler olabilir? Peki bilgilerin doğruluğundan emin olursak tedavi sürecimiz ne denli işlevsel olur? Diş teli nasıl takılır? Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli nedir? Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları neye göre belirlenir? Bu yazımızda bu soruların yanındabakalım:

 

  • Diş teli tedavisi çok basit ilerleyen bir süreç sayılmaz. Doktorunuza güvenip iyi seçim yapmanız gerekir. Bu sebeple deneyimlerinden emin olmanız önemlidir. Tedaviye  başlamadan önce onunla iletişiminizi iyi kurmalısınız. Çünkü artık bu süreçte ikiniz olacaksınız. Hastamız ve doktorumuz bu süre boyunca birbiri ile oldukça etkileşim halindedir.  Beklenti ve sorunları beraber paylaşarak çözüm ararlar. Bir tarafın işlevini yerine getirmemesi aralarındaki dengenin bozulmasını sağlar. Sekiz ay ve iki yıl arası bir süreç içerisinde olduğunu düşünürsek iki tarafın birbiri ile ortak hareket etmesi gerekir. Bu sürecin basit olmadığını ifade etmek demek her iki tarafın da belirli sorumlulukları olduğunu ve bu sorumlulukların karşılıklı yapılması anlamına gelir. Doktorun dikkat etmesi gereken en önemli noktalar etkili muayeneyi yapmak, hastanın istek ve beklentilerinin farkında olmak ve bunları üst düzeyde geliştirmek için katkıda bulunmak olmalıdır. Hasta ise beklentilerini ve sorunlarını açıkça ifade etmelidir. Doktorunun önerilerine kulak kabartmalıdır. Aralarında birlik olmadığı sürece süreç istenilen amaca asla varamaz, yapılan tüm çabalar olumsuz sonuçlanır. Tedavi sürecinde küçük bile olsa her talimat önemlidir. Küçük noktalar büyük problemlere sebep olur. Bu durumlar hem sürecin niteliğini hem de diş teli fiyatları 2019 yılı değişmelerini etkilemektedir.

 

  • Dişlerimizin hassasiyetinin yüksek olduğu bir dönemde olduğunu farketmemiz önemlidir. Diş teli sürecindeki nihai amaç kendi yerinde bulunamayan dişlerin konumlarına gelmesine yardımcı olmaktır. Ortodonti süreci içerisinde dişler sürekli hareket halindedir. Bulunduğu konumdan diğer konuma yavaş yavaş doğru adımlarla ilerlemeye başlar. Dişlere çok baskı uygulamak veya sert müdahalelerde bulunmak yapılarına hasar verir. Bu yüzden bazı besinleri tüketirken dikkat etmek gerekir. Örneğin kabuklu ve sert besinler diş minelerine zarar verebilir. Besimlerin uyguladığı basınç tellere, braketlere ve diş köklerine zarar verme etkisine sahiptir. Besinleri parçalara ayırarak bölüp yemek diş sağlığı açısından daha yararlı etkiye sahiptir. Bazı besinlerin de diş temizliğine olumsuz etkileri olduğu için tüketilmemesi önemlidir . Tüketiliyorsa bile temizliğine çok dikkat edilmelidir. Sakız, karamelli yiyecekler, lokum, dişlerde leke oluşumuna sebep olan çıkması zor besinleri tüketmekten kaçınmak diş sağlığının korunması için daha yararlı olacaktır. Sadece bu süreç boyunca değil genel olarak çok sert kabuğu olan besinleri dişle kırılmaması gerekir. Zamanla diş yapılarına ve minelerine zarar verecektir. Ayrıca sadece besinler değil içecekler de diş yapılarına olumlu olumsuz etkiler yapan faktörler arasındadır. Asitli içeceklerin çok kullanımı diş minelerine zarar verir. Bu yüzden kullanılmaması ısrarla önerilir. Çok tüketilmemesi öneriliyorsa ki tüketilmemesi rica olunur doktorunuzun muayene sürecinden sonra sonra onun önerdiği biçimde kullanım sağlanmalıdır. Daha sonra hemen temizleme sürecini gerçekleştirmek gerekir. Küçük yapıda olan besinler (pirinç, bulgur vs) teller arasına veya diş köklerine kaçabilir. Yerken çok dikkatli olun, temizliğinize özen gösterin.

 

  • Bazı aşırı hareketli sporları yapıyorsanız (basketbol, futbol, tenis vs) bu durumlarda dişlerinizi korumanız gerekir. Hassas olan dişlerimiz hem hareket halindeyken hem de güçlenmeye çalışırken sert bir cisimle darbe alınırsa zarar verici etmenler ortaya çıkabilir. Her anımızda onları korumamız gerekir. Diş telleri hasar görürse çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar bazen basitçe toparlanır örneğin teller kaymış olabilir. Bazen de kopmalar olabilir hasar da çok büyükse tekrar işlem yapmak gerekir. Diş teli nasıl takılır sorusuyla aşamaları ifad edelim;

 

  • Diş teli sürecine başlarken bilinmesi önem arz eden bazı kurallar vardır. Diş tedavisi kişinin verdiği özen ve bakım sayesinde ilerler. Kim hangi müdahaleyi ne kadar etkili yaparsa yapsın, hangi sağlıklı besinlerle beslenirseniz beslenin, hangi malzemelerle tel yapınız oluşturulursa oluşturulsun siz onlara gereken özeni ve  gereken önemi yeterince vermediğiniz sürece iyileşme gösteremezsiniz hatta daha da kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden ilk olarak sürecin sizden ne beklediğini bilmeniz gerekir. Muayene zamanlarını atlamamak gerekir. Bu oturumlarda sizi etkileyen, rahatsız eden etmenleri mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız. Doktorunuzun varsa size kullanın dediği ilaçları mutlaka yeterli dozda ve uygun zaman dilimlerinde kullanın, hijneninize özen gösterin. Hijyen için gerekli gargaraları, fırçaları, diş iplerini dikkatlice kullanın. Diş üzerlerinde braket denilen yapılar bulunur. Yapıları ve hassasiyetleri birbirlerinden farklı olabilir. Bu parçacıklar tedavi sürecinin kilit noktalarından biri olarak ifade edilebilir. Braketlerin alt kısımlarında çürükler oluşmaz, çünkü direkt dişle temas halindedir. Ancak kenarları her zaman mikropları toplayacak nitelikledir. Bakterileri oluşumuna elverişidir. Bu sebeple kenarlar kısımları iyice temizlenmelidir. Zamanla dişlerinizin etrafında beyaz tabakalar görebilirsiniz. Bu tabakaların oluşumu dişlerin etkili temizlenemediğini belirtir. Zamanla beyaz renklerin daha koyu olana dönüşünü de gözlemleyebilirsiniz. Bu durum artık çürükler başlamış demektir. Süreç gitgide uzayacak ve daha zahmetli hale gelecektir. Fırçalamanın yetersiz olduğu hatta yapılmadığı ağızlarda diş eti hastalıkları da ortaya çıkacaktır. Diş etlerinde kanamalar, şişlikler görülebilir. Bunlarla tedavi sürecini daha da uzatmış olursunuz. Aman dikkat.
     
  • Temizleme işlemi sırasında da her ürünün kullanılması doğru değildir. Doktorun önerdiği ürünleri kullanmalısınız. Kimi zaman kişiler maaliyeti yüksek diye bazı ürünleri kullanmaktan kaçınabilir. Başka daha uygun fiyatlı ürünleri kullanmak isteyebilir. Bu durum doktor eğer onay vermiyorsa yapılmamalıdır. Yan ürünler istenilen etkiye ve sağlamlığa sahip olmadığı gibi sağlığımızı da olduköa olumsuz etkiler. Diş yapımıza yarar yerine zarar verebilir. Amaç sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmaksa ve bu amaç doğrultusunda emek harcıyorsanız mutlaka kaliteli ürünlerle tedavinizi sürdürmeniz büyük önem taşır. Kaliteli ürünlerin diş teli fiyatları ve ortodonti fiyatları üzerinde etkisi vardır. Diş teli fiyatları, diş teli fiyatları 2019 değerlendirmelerine göre ortaya koyulmaktadır. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli fiyatları da bu kriterce belirlenmektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılında çeşitli olanaklarla ödenmeye açıktır.

 

  • Ortodonti süreci sonlanmaya doğru bazı hastalar gerekli dikkat edilmesi gereken noktaları bırakabilirler. Bu yüzden diş sağlığı devam edilmelidir. Muayeneleri asla bırakmayın, doktorunuzla her muayene aşamasında size ilerlemeleri veya gerilemeleri ifade edecektir. Dişlerin tamamen istenilen konumlara oturduğu durumlarda ise doktorlar çeşitli sabitleme aparatları verecektir. Bunların kullanılmadığı durumlarda dişler yerinden tekrar oynayabilir. Bazen dişler yerinden oynayabilir. Bu duruma sebebiyet veren faktörler çok çeşitlidir ve hepsi ihmal durumları sebebiyle ortaya çıkmıştır. Seansları aksatmak, süreç bitmediği halde bitmişcesine doktor onayı olmaksızın sonlandırma yapmak, temizliği aksatmak önem vermemek, diş ve diş etlerinde herhangi bir sorun hissettiğinde doktora başvurmamak, doktorun önerdiği ürünleri kullanmak yerine kendi istediği ürünleri tercih etmek ve sabitleyici aparatları yerinde kullanmamak olarak ifade edilebilir.

 

Diş teli kullanmak istiyorsanız bu noktalara dikkat etmelisiniz. Bu yeni bir deneyimdir ve herkes yeni deneyimler karşısında farklı etmenlerle karşılaşır. Bir kişi için oluşacak sorunlar öteki kişi için oluşmayacaktır. Önyargılı olmadan gerekli adımları takip ederek süreç boyu ilerlemek gerekir.

 

Diş teli nasıl takılır sorusundan sonra gerekli olan fiyatlardan bahsedelim. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları çeşitli etmenlerce değişme göstermektedir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerinde hastanın getirdiği problem, seçtiği müdahale yöntemleri (şeffaf diş teli veya görünmez diş teli) gibi etmenler yer alır. Ortodonti fiyatları üzerinde diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmeleri büyük önem taşır. Diş teli fiyatları 2019 yılında çeşitli olanaklar ile ilerleme göstermektedir.


Share: